‘Ülkemizde çok iyi proje firmaları var, kaliteyi talep ediyor ve bundan taviz vermiyorlar’

29 Haziran 2008 Dergi: Kasım 2001
TESİSAT MARKET: Türkiye Tesisat piyasasında bilinen bir marka olmasına rağmen Helios Türkiye’ye niye bu kadar geç geldi?

CİHAN KARAMAN: Bir ürün Almanya’da imal edildiğinde fiyatı çok yüksek olur. Bunun nedeni ürün piyasaya sunulmadan önce çok ciddi testlerden geçirilme zorunluluğu ve alınması gerekli izinlerdir. Toplam maliyette üretim maliyetlerinin oranı çok yüksek değildir. Fiyatı asıl arttıran test laboratuvarlarına, üniversitelere verilen bedellerdir.

Helios’un Almanya dışında İsviçre’de, Avusturya’da, Fransa’da kendi kurduğu firmaları vardır. Türkiye’ye bu kadar geç gelmesinin nedeni Türkiye pazarı koşullarına uyum sağlamada karşılaşabileceği zorluklar ve bu pazarın uğraşmaya değip değmeyeceği konusunda taşıdığı endişelerdir. Yapı-Tek olarak biz de 3-4 yıl çok uğraştık, yüksek fiyatlarımızı Türkiye piyasasının alışık olduğu fiyatlara adapte etmede çok zarlandık. Bu noktada Almanya’daki merkezin bize çok desteği oldu, alış fiyatlarımızı minimuma indirdi.

Ama 1.5 yıldan beri Türkiye pazarında sistemimizi oturtmuş durumdayız. Markayı tanıyan kaliteye para vereceğini, sorunla karşılaşmayacağını biliyor. TSE’nin isteği doğrultusunda servis kurduk, istenen cihazlar, aletler merkezimizde kurulmuş durumda. Tabii arkasından hamen şunu belirtmem gerekiyor ki 5 yıldır bu işi yapıyoruz, henüz servis için tek bir başvuru olmadı.

Bu nedenle bir kez ürünlerimizi alanlar sonrasında hep bize geliyor. Özellikle 5 yıldızlı oteller çok miktarda alıyor. 4 yıl önce otelinin tüm fanlarını bizden alan bir büyük holding yeni oteli için tereddütsüz aspiratörlerini yine bizden temin ediyor.

TESİSAT MARKET: Yatırımlarda açılma varmı?

CİHAN KARAMAN: Şu sıralarda İstanbul dışında yatırımların arttığını görüyoruz. Özellikle Ankara, Antalya, Denizli gibi şehirler bizim için ilgi çekici olmaya başladı.

TESİSAT MARKET: Satışlarınızı sadece buradan mı yapıyorsunuz, yoksa bayileriniz var mı?

CİHAN KARAMAN: Biz bayi ile çalışmaya pek uygun bir yapıda değiliz. Ürünlerimizin fiyatı, araya bayi kárı da girince piyasada yüksek kalıyor. Fakat İstanbul dışında, çevresi geniş ve çok temiz çalışan arkadaşlar var. Alışverişlerimiz şu anki düzende devam ederse ileride bayiliği düşünebileceğimiz bir iki firma olabilir, bunu zamana ve koşullara bırakıyoruz.

TESİSAT MARKET: Avrupa’da ürün kalitesinin çok yüksek ve her üretimin daima standart olması için bazı sertifikalar almak gerekiyor ve bu belgeler her ülkede kabul ediliyor. Bizde ise TSE ayrıca bir belge vermek istiyor. Siz bir cihaz ithalatçısı olarak bu konuda neler düşünüyorsunuz?

CİHAN KARAMAN: Bütün Avrupa’da geçerli olan CE Belgesi, üretici firmanın test sonuçları sonucu beyan ettiği ‘Ürettiğim her ürünü aynı kalitede üretiyorum’ garantisinin belgesidir. Biz ithalatçıların takıldığı nokta bu; CE Belgeli ürünü getirip, neden TSE Belgesi alamıyoruz. Bütün ürünlerimiz test edilir ve kataloglarımızda sonuçları yer alır. CE Belgesi olan ürünlerin Avrupa ülkeleri arasındaki satışlarında ayrıca bir ulusal belge aranmaz.

TESİSAT MARKET: Türkiye’de pazarladığınız ürün gamınız nelerdir, ağırlıklı satışı olan ürünleriniz hangileridir?

CİHAN KARAMAN: 30 m3/saat’ten 2 milyon m3/saat’e kadar kapasiteye sahip fanımız var. Türkiye pazarında ağırlıklı olarak yuvarlak, dikdörtgen kanal fanlarını, kaliteyi öncelik tanıyanlara banyo fanlarını sıtıyoruz. Çok sessiz ve estetik domestik ürünlerimiz var.

Çatı fanlarımız hem kalitesi yüksek, hem fiyatları çok uygun. 650 ûC’ye kadar dayanıklı yangın fanlarımız var. Şu sıralar çok talep gören, istenen standartlara göre özel imalat yaptırabildiğimiz ex-proof fanlarımız mevcut. Bir fanı ufak tefek değişikliklerle 5-6 ayrı firma üretebilir. Motorların hepsi aynıdır, ama bazı parçaları gerekli görmezler. Bu da fiyatı hemen değiştirir. Almanya’da bir ürünü termistörü olmadan satamazsınız. Onlarda enerjinin verimli kullanımı çok önemlidir. Bütün ürünler buna göre geliştirilir. Türkiye’de ise maalesef fiyat en önemli faktör. Ama ülkemizde de çok iyi proje firmaları var. Bazıları yurtdışında da çalışan bu mühendisler kaliteli bir ürünü benimsediklerinde bundan kolay kolay vazgeçmezler. Bizim başlangıçta pazarda zorlanmamızın bir nedeni de ürünlerimizi yeterince tanıtamamızdı. Katıldığımız fuarlar ve sektör dergilerine verdiğimiz reklamlar bu noktada çok yardımcı oldu. Derginize de bu nedenle teşekkür etmemiz gerekiyor; sayenizde tanıtımda umduğumuzun üstünde güzel sonuçlar aldık.

TESİSAT MARKET: 2002’yi nasıl görüyorsunuz?

CİHAN KARAMAN: 2001 yılının Kasım ayından itibaren çok iyi görüyorum. Çok iyi beklentilerimiz var. Bu gidişle Ocak ayından başlayarak açılacak gibi gözüküyor. Yurtdışından gelen ürünler dövizin düşmesiyle ucuzlayacak. Yatırımlarda canlanma olacak.

Etiketler


Slider Altına
Söyleşi