Header Reklam
Header Reklam

‘Türkiye, boyuna kaynaklı çelik boru üretiminde kapasite açısından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor’

26 Haziran 2008 Dergi: Ocak 2006
‘Türkiye, boyuna kaynaklı çelik boru üretiminde kapasite açısından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor’ 2005 yılında Türkiye ekonomisindeki istikrar bir çok sektöre olumlu yansımıştır. Bina inşaatlarındaki artışa paralel olarak altyapıda doğalgaz dağıtımının hızla artmaya devam etmesi, iç piyasanın canlı olmasını sağlamıştır. Ayrıca ihracata yönelik çalışan ve boru tüketen imalatçıların taleplerinde de önemli artışlar görülmüştür.

Bu hareketli ortamda hem üretim kapasitelerine yönelik yeni yatırımlar hem de ihracat çalışmalarının artmasına ilişkin Borusan’ın iç ve dış pazarlara yönelik bir çok projesi gündemde..

Bugün Türkiye de çelik boru üretim kapasitesi 3.5 milyon ton civarında olup 2.5 milyon ton üretim yapılıyor. Üretimin % 50’si iç piyasada, % 50’si ihracat olarak gerçekleştiriliyor. Bu ortamda Borusan, farklı ülkelerde yerinde imalat yapma olanaklarını sürekli inceliyor. Bu konuda Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkeleri kuruluşumuzun gündeminde bulunuyor. Ülkemizde ise kapasite darboğazı yaşadığımız gerek iç piyasada ve gerekse ihracata yönelik iyileştirme çalışmalarımız sürüyor. Bunun yanı sıra, otomotiv ve doğalgaz/ enerji sektörlerine yönelik yeni yatırımlar planlıyoruz.

Ürün çeşidi açısından bakıldığında sektörde irili ufaklı bir çok üretici olduğunu görüyoruz

Üretim politikaları açısından firmalar arasında çok ciddi farklılıklar görmüyorum. Esas problem tüketici tercihlerinden kaynaklanıyor.

Fiyat ve kalite birlikte değerlendirilmiyor.. Bu da sorun yaratıyor. İç piyasada yaşanan en önemli sorunlardan birini kayıt dışı çalışma oluşturuyor. Bu durum fiyat politikasının sağlıklı bir şekilde oluşturulmasını önlüyor. Dış piyasada ise rekabette karşılaşılan sorunu, ürünlerimize konulan ek vergiler oluşturuyor.

Plastik borular, belli ürün gruplarında çelik boruya alternatiftir. Dikişli çelik boru ise çelik çekme boruya alternatif oluşturuyor. Bunu teknolojinin gelişimi olarak görmek gerekiyor.

Dünya genelinde üretim hacmi artan çelik boru sanayinin Türkiye’deki portresi...

Türkiye, boyuna kaynaklı çelik boru üretiminde kapasite açısından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Dünyada ise Çin ve Hindistan’ın önemli kapasitelere olduğu biliniyor. Ama Türk üreticileri kapasiteleri açısından Avrupa da daha başarılı.

Etiketler


Slider Altına