Header Reklam
Header Reklam

‘Baymak, tüm satış sonrası servis ağında tüketicinin lehine olacak şekilde devrimsel bir değişikliğe gidiyor’

25 Haziran 2008 Dergi: Nisan 2002
‘Baymak, tüm satış sonrası servis ağında tüketicinin lehine olacak şekilde devrimsel bir değişikliğe gidiyor’ TESİSAT MARKET: Bir sektör uzmanlık fuarı olan ISK-SODEX fuarının, tesisat pazarının genişlemesinde, ürün pazarlaması ve satışında sizce olumlu bir etkisi oluyor mu, oluyorsa bunu hangi somut verilerle ölçüyorsunuz?

MURAT AKDOĞAN: Organizasyonu sağlam olan her fuarın, mutlaka şirketlerin ürünlerinin tanıtılmasında, son tüketicilerin bilgilendirilmesinde, şirketler hakkında bilgi sahibi olmalarında olumlu rol oynadığı gerçektir. Gelen kişiler ile görüşmeler sonucunda yeni pazar kapıları açılabilmekte, son tüketicilerin istekleri ve ilgileri dikkate alınarak pazarlama stratejileri degiştirilebilmekte, en doğrusu, halkımızın istediği ürünleri üretmemizde ve pazara sunmamızda bize yardımcı olmaktadır.

ISK-SODEX Fuarı tesisat pazarının genişlemesinden çok, bu ürünlerin arkasındaki firmaların keşfinde yardımcı olmaktadır.

Günümüzde satılan cihazların arkasındaki firmaların hangilerinin yetkili servislerinin iyi hizmete sahip oldugu, mamüle ve servis hizmetlerine birlikte önem verilen şirketlerin gerçek kimlikleri son tüketiciler tarafından bizzat gözlenmektedir.

Baymak standlarını gezen misafirlerin şirketimize güvenmeleri ve bunu takdirle bize söylemeleri bunun somut kanıtıdır.

TESİSAT MARKET: Çok geniş ürün gamınız nedeniyle müşterileriniz de çok çeşitli. Beklentileri ve ihtiyaçları farklı tüm ziyaretçilerinizle standınızda görevli elemanlarınız nasıl iletişim kuruyor? Bunun için Baymak'ın özel bir bölümü ya da personele yönelik eğitim faaliyeti var mı?

MURAT AKDOĞAN: Eğitim faliyetleri Baymak A.Ş. için büyük önem teşkil eden bir husustur. Şirket bünyesinde çalışan ve doğrudan müşterilerle ilişkisi olan her pazarlama elemanı ve mühendis, müşteri ilişkileri departmanındaki her görevli, hatta cari hesaplar departmanında çalışan arkadaşlarımız, ayda 10 saatten az olmamak üzere ürünler hakkında teknik olarak eğitim almak zorundadır. Sadece fuarda değil, diğer günlerde de Baymak ürünleri hakkında telefon ile şirketimizi arayan herkes herhangi bir personelimiz tarafından merak ettiği her konuyu ögrenebilmekte ve bilgilendirilmektedir.

Bu yüzden, fuar standında bulunan arkadaşlarımız konusunda hiç sıkıntı çekmemekteyiz. Bu arkadaşlarımızın hepsi ürünlerimiz hakkında bilgi sahibidirler. Zaten olması gereken budur. Satılan ürünlerin üstünlükleri, özellikleri bilinmez pazarlama konusunda başarı sağlanamaz.

TESİSAT MARKET: Baymak ISK-SODEX 2002'de hangi ürünlerini sergileyecek? Bu fuarda özellikle önem vereceğiniz, öne çıkaracağınız ürünleriniz var mı, fuar boyunca bir kampanyanız ya da gösteriniz olacak mı?

MURAT AKDOĞAN: Baymak herzaman müşteriye gerekli olan ürünleri pazara sunmaktadır. Baymak başarı sırlarından biri budur. Bu fuarda Türkiye’nin ekonomik krizinde türk halkına ve ülkemize katkı sağlayacak bir ürünümüzü ön plana çıkarıyoruz. Güneş Enerji Sistemleri.

Halkımız, sağlığından dahi fedakarlıklarda bulunduğu bu dönem içerisinde yapabileceği küçük bir yatırımla ileride sonsuza kadar bedava enerji ile bütçesine katkıda bulunabilecegi bir ürüne sahip olacaktır. Ayrıca güneş enerjisi Baymak’ın ‘daha temiz bir doğa için’ sloganına baglı kaldığının bir göstergesidir.

Bunun yanısıra yenilenmiş, teknolojik üstünlükleri arttırılmış klimalarımızı da standımızda görmek mümkün olacaktır. Tesisat alanında pazara sunduğumuz diğer ürünlerimizin tümüne ait örnekler de sergilenecektir.

Fuarın ikinci gününden itibaren hergün saat 13.00 ile 15.00 arası fuar alanında, Uranüs toplantı salonunda vereceğimiz seminerlerde tüm apartman ve site yöneticileri başta olmak üzere fuarı gezen herkesi beklediğimiz seminerlerimizde, güneş enerjisinin büyük şehirlerde kullanılması ile yapılacak tasarruflar konusu anlatılacak, bu konuda katılımcılar bilgilendirilecektir.

TESİSAT MARKET: Servis örgütlenmenize bu yıl bir yenilik getirecek misiniz?

MURAT AKDOĞAN: Türkiye’nin, sektöründe en köklü ve lider firmalarından biri olan Baymak’ın ülkemiz hatta dünya çapında ilklerle dolu tarihine devrim niteliğinde bir ilk daha ekliyoruz. Bu devrim tüm otoritelerce üzerinde önemle durulan pazarlamanın satış sonrası hizmetler ayağında gerçekleştirilmektedir.

Bilindiği üzere tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de insanların eğitim düzeyi ve hayat standartlarının artmasıyla birlikte tüketicinin satın aldığı üründen beklediği özellikler bazı farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkların çoğu satış sonrası hizmetlerin kalitesinde toplanmakta ve gelecekte bu odaklanmanın güçleneceği öngörülmektedir. Modern toplumlarda daha etkin hale gelen tüketici dernekleri gibi sivil toplum kuruluşlarının ve tüketici yasalarıyla tüketiciyi koruma altına alan devletin de etkisiyle tüketici bilinci hayli gelişmiştir. İnsanlar artık, arıza ve bakımı uzmanlık gerektiren bir malı almadan önce o malın servisi olup olmadığını, varsa ne kalitede olduğunu mutlaka sormakta ve ona göre tercihlerini değiştirebilmektedir. İnsanlar hızını gitgide artıran hayata karşın zamanını en iyi şekilde kullanma arzusundadır. Hafta sonu, örneğin Pazar sabahı ısıtma cihazı bozulan bir aile servis gelsin diye Pazartesi gününe kadar soğukta beklemek istememektedir. Yine benzer şekilde işyeri için hayati önem taşıyan bir cihazın uygunsuz bir zamanda bozulması işyeri sahibine çok pahalıya mal olabilmektedir. Baymak, işte tam da bu noktadan hareketle, müşteri memnuniyetini daha da arttırmak için, tüm satış sonrası servis ağını tüketicinin lehine olacak şekilde devrimsel bir değişikliğe götürmektedir. Düşünün bir kere; haftanın 7 günü ve günün 24 saati hizmet veren bir organizasyon bu, Cumartesi, Pazar demeden, bayram seyran demeden minimum maliyet ve maksimum müşteri memnuniyetini hedefleyen bir sistemden bahsediyoruz. Daha önce hiç düşünülmemiş, dünyada benzer bir uygulaması olmayan, kaynaklardan en fazla yararlanmayı ve koşulsuz müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir sistem yaratılmıştır.

Bu servis organizasyonunda İstanbul Anadolu yakası pilot bölge olarak seçilmiştir. Yaklaşık iki yıldır altyapı çalışmaları sürdürülen organizasyonda bahsedilen bölgede bulunan tüm Baymak satış sonrası hizmetler ağı, radikal bir eylemle biçim değiştirmiş ve nihayet son noktaya ulaşılmıştır. n

İstanbul Anadolu yakasında dağınık halde bulunan 13 adet Baymak servisinin sermayesi, bilgi birikimi, teknik donanımı, kalifiye personeli bir araya getirilerek Anadolu Servis A.Ş. kurulmuştur. Bu yeni oluşum sürecine sancısız geçiş için tüm işlemler kademeli olarak gerçekleştirilmiştir. Bölgedeki tüm servislerimiz temelinden çatısına katına kadar en iyi servis hizmeti verebilmek için planlanan, son derece modern ve yeni olan merkez binasına taşınmıştır. Toplam 2500 m2 alanda faaliyet gösterecek olan Anadolu Servis A.Ş.’nin mükemmel teknik donanımı, bilgi birikimi, etkin iletişimi, 1.5 trilyon TL’ lik sermaye gücüyle öne çıkacağı ve bu yeni oluşumun mükemmel hizmet kalitesi üreteceği de şimdiden görülmektedir.

Kısa süre içinde Baymak, başta İstanbul Avrupa yakası, Ankara ve Bursa olmak üzere, tüm Türkiye’de 7 gün 24 saat hizmet verebilecek bu şekilde yeni bir servis yapılanmasına geçecektir.


Etiketler


Slider Altına