Header Reklam
Header Reklam

“38 yıllık bilgi ve tecrübe ile 5 kıtada 68 ülkeye ihracat yapıyoruz”

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-2016
“38 yıllık bilgi ve tecrübe ile 5 kıtada 68 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Karyer Isı Transfer Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Bölüm Müdürü Manuel Togaç

Karyer Isı Transfer Sanayi ve Ticaret A.Ş. Pazarlama Direktörü Serli Sinanoğlu Tümer

Karyer, 1978 yılından beri seri ve özel üretim ısı değiştiricileri, evaporatör ve kondenserler üretiyor. Firmanın Pazarlama Direktörü Serli Sinanoğlu ve Pazarlama Bölüm Müdürü Manuel Togaç, Karyer’in İstanbul Eyüp’te 10.000, Manisa Akhisar’da 28.000 m2’lik fabrikasıyla 38 yıllık tecrübesi ve yaklaşık 600 kişilik ekibiyle sektöre hizmet verdiğini söylüyor. 5 kıtada 68 ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayan Sinanoğlu ve Togaç, Karyer’in yeniliklerini ve hedeflerini Tesisat Market okurlarıyla paylaştı…

Ciromuzun % 55’ini ihracattan elde ediyoruz

Karyer, faaliyetlerine 1978 yılında başladı. 38 yıldır seri ve özel üretim ısı değiştiricileri, evaporatör ve kondenserler üretiyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı piyasaların rekabetçi ortamında kendimizi sürekli geliştirerek lider firmalardan biri olduk. 38 sene önce atölye tarzında imalat yapılıyordu. Dolapdere ve Maslak’ta yer alan atölyelerimizde çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Zamanla büyümemize paralel olarak 2003 yılında merkez ofisimizi ve fabrikamızı Eyüp’e taşıdık ve 10.000 m2’lik tek bir alanda faaliyet göstermeye başladık. Eyüp fabrika açılışından sonra İzmir fabrikamızın açılışını da gerçekleştirdik. Ardından İzmir fabrikasını Manisa-Akhisar’da yer alan 28.000 m2’lik yeni fabrikaya taşıdık. Manisa-Akhisar fabrikamızın 24.000 m2’si üretime ayrılmış durumda. Her iki fabrikamızda da üretim hız kesmeden devam ediyor. Böylesi hızlı gelişim gösterdiğimiz için, ürün çeşitliliği de arttı tabii. Özellikle kalıp ve geometri açısından bakıldığında, çeşitliliğimizle sektörde fark yaratıyoruz. 28 adet geometrimiz var ve bu kadar çok geometrisi olan yegâne firmalardan biriyiz. Tüm bu unsurlar sayesinde, haliyle ihracatımız da gelişti. Bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde başladığımız ihracat yolunda, şu an 38 yıllık bilgi ve tecrübemiz ile 5 kıtada 68 ülkede varlığımızı sürdürüyoruz. Ciromuzun % 55’ini ihracattan elde ediyoruz. ISO 9001:2008 standartlarında, EUROVENT, CE, PED (CE0036), GOST-R ve Ukr-SEPRO belgeleri ile üretim gerçekleştiriyoruz. Karyer olarak, her yıl artan ihracat oranı ile 2007’den beri TİM’in her yıl yayımladığı ilk 1000 ihracatçı listesinde yer alıyoruz. Ayrıca Sanayi Odası’nın yayımladığı listede ise uzun yıllardır ikinci 500’deyiz. Müşteri odaklı pazarlama stratejisi ve 600 çalışanımız ile müşterilerimize esnek çözümler üretebiliyor ve birçok alternatif sunabiliyoruz. Kısacası Karyer üretim gücünü, ihracatını ve sahip olduğu pazar payını katlayarak artırıyor.

Rotor üretimine başladık

Ağırlıklı olarak bakır boru/ alüminyum finli ısı değiştirici üretiminde yoğunlaştık. Güncel kullanımı artan soğutma ve klima gazlarına (R 290 Propane, R 600a Isobutane, R 744 CO2) uygun eşanjörler için tasarım ve proses geliştirme konularında çalışıyoruz. Ayrıca, alüminyum boru / alüminyum fin tip eşanjörler üretiyoruz. Ürün gamımızı şu şekilde sıralayabiliriz:

Klima sektörü için: Hava soğutmalı kondenser, evaporatör, ısıtma ve soğutma bataryası, ısı pompası bataryası, ısı borusu, plakalı ısı geri kazanım eşanjörleri ve ısı geri kazanım batarya çiftleri.

Kullanım alanları: Pencere tipi, split, merkezi, araba, kamyon, otobüs ve gemi klimaları.

Soğutma sektörü için: Hava soğutmalı kondenser, evaporatör, soğuk oda evaporatörü, şok evaporatörleri, glikollu soğutucu ve hava soğutucu.

Kullanım alanları: Soğuk oda, şişe/meşrubat soğutucuları, mobil soğutma sistemleri

Özel proses soğutma için: Hava soğutmalı kondenser, evaporatör, ısıtma bataryası ve kuru soğutucu.

Kullanım alanları: Proses suyu soğutma, havanın kurutulması.

Ayrıca iki sene önce rotor üretimine başladık. Müşterimiz olan klima santrali üreticileri bu ürünü kullanıyor ve genelde yurtdışından ithal ediyorlardı. Biz Karyer olarak rotor üretimini başlatmak, yerli rotor açığını kapatmak istedik. Bu alanda da üretimimizi geliştirerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni fabrikada kapasite artırımıyla rotor üretimimiz de ivme kazanacak.

Buna ek olarak grup şirketlerimizden Kolormetal A.Ş.; metal rulo boyama, PVC kaplama ve laminasyon alanında faaliyet gösteren bir firma. Fabrikası Çorlu’da yer alıyor. Faaliyet gösterdiği alan itibarıyla sektörümüze hitap ediyor. Biz de Kolormetal ile işbirliği yapıyoruz ve bu alanda pazara sunduğumuz ürünlerin; başta soğuk hava panelleri olmak üzere, buzdolabı, klima santralleri, süpermarket dolaplarında yaygın bir kullanımı var.

Karyer fabrika

Rotor ve plakalı ısı geri kazanım ürünleri üzerine yoğunlaşacağız

Isı eşanjörünün enerji verimli olmasını; teknolojik yeniliklerin yakın takibi, tedarik edilen malzemelerin spesifikasyonlarının uygun seçilmesi, tasarımın optimizasyonu, prosesin kontrol altında olması ve tasarımın doğrulanması ile sağlamaktayız. Eurovent, UL, ISO 9001-2008, CE, PED (CE 0036), GOST-R, UKR-SEPRO sertifikalarına sahibiz. Plakalı ısı geri kazanım eşanjörlerimiz Eurovent sertifikalı. Ayrıca Certify All programı olan evaporatör, kondenser, kuru soğutucuları içeren sertifika için de hazırlık yapıyoruz. Birkaç senedir bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ona da yakın zamanda başvuracağız. Akhisar fabrikamız bizim için yeni ve büyük bir yatırım oldu. Fabrikamıza yeni makineler alındı ve yeni hatlar kuruldu. Kapasitemizi artırmak istiyorduk ve böyle bir yatırım yapma kararı aldık. Şu an Akhisar fabrikamızda yeni hatları devreye alıyoruz. Rotor ve plakalı ısı geri kazanım ürünleri üzerine de yoğunlaşacağız. Artacak kapasitemiz sayesinde, müşterilerimizin ihtiyaçlarına A’dan Z’ye cevap verebileceğiz. Ayrıca fuarlar da bizim için önemli birer platform. Chillventa’da yaptığımız B2B görüşmeler sayesinde, yeni pazarlara açılma fırsatı bulacağımızı düşünüyoruz. ISH Frankfurt’a bu sene de katılacağız ve yeniliklerimizi uluslararası arenada da paylaşacağız.

Karyer’in yeni yüzü

Pazarlama ve satış faaliyetlerimizi genişletmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz logo değişimiyle çehremizi de yeniledik. Bu sadece bir şekil değişikliği değil, iş yapış şeklimizden, müşterilerimizle iletişimimize kadar bu değişimi her yere taşımayı hedefliyoruz. Yeni logomuzun, Karyer’in vizyonunu ve yeniliğe açık yüzünü daha iyi temsil ettiğini düşünüyoruz. Yeni kurumsal kimliğimiz ile sektörde yeni bir yüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çünkü büyümek ve firmamızı geliştirmek istiyoruz, bunun için Karyer Ailesi olarak hep birlikte azimle çalışıyoruz. Farklı ülkelerde ürün satışımızı, dağıtım ağımızı artırıp firmamızı büyütmek için bu tip değişiklerin olması gerektiğine inanıyoruz.Slider Altına