“2023’te Dünyada Kendini Kanıtlamış En Az 2 Firmanın Daha Türkiye Distribütörü Olmayı Hedefliyoruz”

16 Ağustos 2022 Dergi:

Bir Marcelo Lima ve Selim Hamamcıoğlu projesi olarak 2019 yılında faaliyete başlayan Marsel Soğutma’nın genel müdürü Ercan Bakmaz ile firmanın mevcut durumu ve geleceğe yönelik hedefleri üzerine konuştuk. 

Marsel Soğutma hakkında kısa bir bilgi istesek neler söylersiniz?

Marsel Soğutma A.Ş. dünyanın en büyük ticari soğutucu üreticisi Metalfrio Solutions’un sahibi Marcelo Lima ile Türkiye’nin 142 senelik en eski aile şirketlerinden olan Hamamcıoğlu Müesseseleri Türk Ticaret A.Ş. nin 6. Nesil temsilcisi Selim Hamamcıoğlu tarafından 2019 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

Marcelo Lima, sektöründe pazar lideri olan Klimasan Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin çoğunluk hissedarı ve yönetim kurulu başkanı, Selim Hamamcıoğlu da yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

Amacımız, sektörümüzde lider konumdaki satın alma gücümüzü kullanarak, kazan – kazan ilkesiyle, kompresör, fan motorları, soğutma sanayi yedek parçalarını makul ve şeffaf fiyat politikası ile bayilerimize ve OEM üreticilerimize sunmaktır.

Marsel Soğutma A.Ş. Metalfrio ve Klimasanın geniş tecrübesi, uluslararası gücü ve etik değerleri ile, adil ve dürüstlük prensiplerini ilke edinmiş olarak iş yapmak üzere yola çıkmıştır. 

Marsel Soğutma uzun yıllardır, sektöre hizmet vermiş tecrübeli, gerek mesleki gerek ise teknik bilgi ve donanıma sahip deneyimli personel yapısı ile soğutma sektörüne değer kattığını düşünüyoruz.    

Ürün gruplarınız hakkında bilgi verir misiniz? 

Marsel Soğutma Embraco, Jiaxipera ve Weiguang gibi soğutma sektörünün önemli markalarının Türkiye Resmi Distribütörlüğünü üstlenmektedir.

Soğutma Kompresörleri

•    Embraco Hermetik Kompresörler
•    Embraco Scroll Kopresörler
•    Jiaxipera Hermetik Kompresörler
 
Fan Motorları

•    Weiguang Axiel Fan motorları
•    Weiguang Q Fan Fan motorları
•    Weiguang Elektronik Fan motorları

İthalat/İhracat, Ar-Ge çalışmaları ve satış sonrası hizmetler konularında Marsel Soğutma mevcut durumu nedir?

Marsel Soğutma olarak 5 farklı ülkeden ithalat, 18 ülkeye ihracat yapmaktayız. 
Sektörün ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda müşterilerimize yenilikçi, verimli ve çevreci sistemler tasarlamalarında birçok imkan ve kabiliyete sahip Klimasan Ar-Ge departmanının da desteğini alarak doğru ve gelişmiş çözümler üretmektedir. Müşterilerimiz Klimasan’ın Ar-Ge departmanından faydalanabilmektedirler.

Marsel Soğutma olarak; sektörde rekabet gücünü, sürdürülebilir kalkınmayı ve sahada teknolojik ilerlemeyi geliştirme hedefiyle Klimasan kanalı ile Ar-Ge faaliyetleri yürütmektedir. 

Ar-Ge ile elde edilen bilgi birikimini etkin bir şekilde kullanarak müşterilerimize ve kurum kültürüne sürekli katkıda bulunmaktayız.

Satış sonrası teknik destek tarafında ise her biri 20 yılı aşkın süredir sektörümüzde hizmet veren eğitimli ve deneyimli kadromuz ile müşterilerimizin satış sonrası tüm bilgi ve teknik destek ihtiyaçlarını karşılamaktayız. 

Ürünlerinizle yer aldığınız referans projelerden bahseder misiniz?

Marsel Soğutma ürünleri soğutma sektörünün hemen hemen her alanında kullanılan bir ürün yelpazesine sahiptir, örneğin birçok süpermarket gruplarında, soğuk oda projelerinde, endüstriyel soğutma dolabı üreten tüm firmalarda, frigofrik araç soğutma sitemlerinde, medikal alanda, sağlık alanında, birçok beyaz eşya teknolojisi üretiminde kullanılmaktadır.                          

Pazar payı/hedeflerinizden bahseder misiniz? 

Marsel Soğutma sektöre ilk girdiği günden bu yana pazarda söz sahibi olmuş, bayi odaklı satış politikası sayesinde kısa zamanda satış başarısı göstermiş ve çok ciddi bir pay almıştır. Embraco Scroll kompresörde, Embraco bayilerinin içinde Avrupa, Orta doğu ve Balkanlarda en çok scroll kompresör satan firma olmuştur., 2021 yılında en çok axial fan satan firma olma başarısını göstermiştir. Hermetik kompresör pazarında ise üst sıralarda yer alarak bu alanda gün geçtikçe piyasadaki payını yükseltmektedir.   
 
Kısa vadeli planlarınız nelerdir?

Marsel Soğutma olarak devamlı gelişim ve yeniliklere açık olarak gerek ürünlerimizin teknik kabiliyetlerini gerek ise sektörümüze destek olacak yeni ürün çeşitlerini portföyüne eklemektedir. 2023’te dünyada kendini kanıtlamış en az 2 firmanın daha Türkiye distribütörü olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de soğutma sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde soğutma sektörünün büyümeye ve gelişmeye devam ederek, umut vadeden bir sektör olduğuna inanıyoruz. Soğutma sektörünün aslında diğer birçok sektör için de büyük öneme sahip olduğunu söylersek sanırım yanlış söylemiş olmayız. Örneğin; tarım ürünlerinin her geçen gün daha zor şartlarda üretildiğini göz önünde bulundurursak, üretim ve hasat sonrasından evlerimize gelene kadarki geçen süreçte soğutma zincirinin önemini ve ihtiyacının ne kadar elzem olduğunu görebiliriz. Son zamanlarda Türkiye’nin soğutma alanındaki ihracat başarısı da aslında kendi branşımızda ne kadar iyi iş çıkardığımızın bir ispatı olarak kabul ediyoruz. 


 Slider Altına
Söyleşi