Header Reklam
Header Reklam

“2019 yılının ilk yarısında ihracatımız yüzde 21 artış gösterdi”

25 Kasım 2019 Dergi: Kasım-2019
“2019 yılının ilk yarısında ihracatımız yüzde 21 artış gösterdi”

Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu

Yaklaşık yarım asırdır akışkan sistemleri konusunda inovasyona ve teknolojiye öncülük eden Masdaf, tasarruflu ve çevreci pompa teknolojileri ile sektörde öncü olmaya devam ediyor. Küresel pazarlarda rekabet edebilmek ve sürdürülebilir olmak için çevreci teknolojilerinin enerji performanslarının iyileştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarına devam ettiklerini belirten Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu, Masdaf’daki dijitalleşme faaliyetleri, üretim teknolojileri ve ihracat çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Tüm süreçlerimizde yenilikçi ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz
Yaklaşık yarım asırdır akışkan sistemleri konusunda inovasyona ve teknolojiye öncülük eden Masdaf olarak tasarruflu ve çevreci pompa teknolojilerimiz ile sektörde öncü olmaya devam ediyoruz. Küresel pazarlarda rekabet edebilmek ve sürdürülebilir olmak için çevreci teknolojilerimizin enerji performanslarının iyileştirilmesine yönelik Ar-Ge çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 
Dijital dönüşümle birlikte sürekli olarak değişen müşteri beklentileri doğrultusunda Ar-Ge’den, Satış Sonrası Hizmetlere kadar tüm süreçlerimizi, sürekli olarak değerlendiriyor, analiz ediyor ve geliştiriyoruz. Dijital dönüşümle gelen değişime uyum sağlayabilmek için tüm süreçlerimizde yenilikçi ve müşteri odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz. Masdaf olarak sürdürülebilir büyümemizin temelinde; dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek, yeni üretim yöntemlerini kısa sürede sistemimize dahil etmek, Ar-Ge çalışmaları ile inovatif pompa teknolojileri geliştirmek ve markalaşmak yatıyor. Tüm bu çalışmalarla sektörümüze de yön verecek pozisyona ulaştık. Dijital dönüşümü tüm süreçlerimizin merkezine alan yatırımlarımız ve geliştirme çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. 

Marka iletişimi konusunda dijitalleşme faaliyetlerine ağırlık verdik
Bu kapsamda marka iletişimi konusunda da dijitalleşme faaliyetlerine ağırlık verdik. Dönüşüme öncelikle web sitemizle başladık. Daha sonra kurumsal kimliğimizi ve logomuzu yeniledik. Markalaşma adına yaptığımız bu yenilikleri, değişen dünya dinamikleri ve müşteri beklentilerine uygun olarak kurguladık. Müşterilerimiz ile sürdürülebilir bir işbirliği sağlamanın temelinde geliştirdiğimiz inovatif ürünler ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız kadar markalaşma adına yaptığımız çalışmalar da büyük önem taşıyor. Masdaf olarak en büyük hedefimiz her koşulda %100 müşteri memnuniyeti sağlamak. Bu kapsamda başladığımız projelerden bir diğeri de, mevcut ürün seçim programımızın yenilenmesi oldu. Masdaf ürün grubu ailesine yeni katılan ürünlerimiz ile birlikte seçim programımızı da hem yurtiçi hem de yurtdışındaki müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak şekilde yeniliyoruz. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan yeni programımız ile ürün seçimi yapmak daha verimli olacak. 

2019 yılının ilk yarısında ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış gösterdi
2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren iç piyasadaki daralma pompa sektörünü de doğrudan etkiledi. Biz de bu daralmayı vaktinde öngörerek ihracat faaliyetlerimize ağırlık verdik. Nitekim POMSAD verileri de bizi destekledi. 2018 yılında pompa ihracatı %15 artarak 542,9 milyon dolara ulaştı. Son iki yıldır ihracatımızı geliştirmek adına farklı ülkelerde çok sayıda fuara katıldık, yurtdışındaki iş ortaklarımızla birlikte bölgedeki mekanik tasarım ve mekanik uygulama ofislerine yönelik olarak “pompa seminerleri ve eğitimler” düzenledik, yurtdışı bayi satış kanallarımızı genişlettik. Kısacası iç piyasadaki bu daralmayı, halihazırda 65 ülkeye devam eden ihracatımızı geliştirmek adına bir fırsata dönüştürdük. Dış pazarlarımızı çeşitlendirme stratejilerimiz doğrultusunda, ihracatımız istikrarlı büyüme gösterdi. 2019 yılının ilk yarısında ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine göre %21 artış gösterdi. İhracatımızın ciroya oranı %40 seviyelerine ulaştı. 

Üretimdeki verimliliğimiz son bir yılda %18 arttı
40.000 m² alan üzerine kurulan Düzce tesislerimizin bilgi işlem altyapısını Endüstri 4.0’a uyumlu hale getirecek çalışmalara başladık, son üç yıldır akıllı üretim teknolojileri konusundaki yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. Endüstri 4.0 kapsamında gerçekleştirdiğimiz yatırımların meyvesini almaya başladık. Üretimdeki verimliliğimiz son bir yılda %18 arttı. Bunun yanı sıra yüksek katma değerli ürünlerimiz ile küresel üretim değer zincirinden çok daha fazla pay almayı hedefliyoruz.  
Düzce tesislerimizdeki yüksek üretim teknolojilerimiz ile uçtan emişli pompalar, inline pompalar, axial ayrılabilir pompalar, hidroforlar, genleşme tankları, yangın pompaları, kademeli pompalar, proses pompaları, dalgıç pompa, kolonlu pompalar, kendinden emişli pompalar ve dişli pompalar üretiyoruz. Ürünlerimiz; endüstriyel proseslerde, sulama, ısıtma ve soğutma sistemlerinde, gemi sanayinde, atıksu transferinde, yangın söndürme işlemlerinde, petro-kimya sanayinde, tarımsal sulamada ve daha birçok alanda kullanılıyor. 

2019 yılında ciromuzun %7’sini Ar-Ge’ye ayırdık
Güçlü Ar-Ge ekibimiz ile inovatif ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. 2019 yılında ciromuzun %7’sini Ar-Ge’ye ayırdık. Bu kapsamda 2019 yılında piyasaya sürdüğümüz yeni seri pompalarımızla, müşterilerimize uzun ömürlü ve tasarruflu kullanım imkanı sunmayı hedefledik. İlk kez ISK Sodex 2019 Fuarı’ndaki standımızda sergilediğimiz “Daf Serisi Pompalar” da paslanmaz kademe yapısıyla mekanik dayanımı artırdık. Aynı zamanda patent başvurusu da yapılan bu yeni ürünümüz ile müşterilerimize uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmayı hedefledik. 
Güçlü yarı mamul stoğumuz sayesinde müşterilerimize, tüm kapasitelerde hızlı teslim avantajı sunacağımız “HEXA Serisi Paslanmaz Pompalar” da komple paslanmaz çelik malzemeden dik milli ve yüksek verimli olarak geliştirdiğimiz bir diğer ürünümüz. Oldukça fonksiyonel olan Hexa Serisi Paslanmaz Pompalar, şebeke suyu uygulamalarından, farklı sıcaklık, debi ve basma yüksekliğindeki endüstriyel sıvıların uygulamalarına kadar oldukça geniş bir yelpazede kullanılıyor.  
Derin kuyular için ideal çözümler sunan ve genellikle temiz ya da demineralize edilmiş suların basınçlandırılmasında, tarım sulamada, ham su tedariğinde, yeraltı su düzeyinin düşürülmesinde ve endüstriyel uygulamalarda kullanılan, tamamen akışkan içinde çalıştıkları için gürültü ve titreşime neden olamayan yeni “Derin Kuyu Dalgıç Pompa”larımız da 2019 yılında piyasaya sürdüğümüz ürünlerimiz arasında yer alıyor. 

Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompalarımız, FM tarafından onaylandı
Binalarda ve endüstri tesislerindeki sulu yangın söndürme sistemlerinin basınçlandırılmasında kullanılan ve yangınla mücadelede hayati önem taşıyan yangın pompalarında, FM Sertifikalı ürün grubu ailesini genişlettik. Geçen yıllarda uluslararası bağımsız bir mühendislik ve güvenlik şirketi olan UL (Underwriters Laboratories) tarafından sertifikalandırılan “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları”mız, diğer yangın pompaları ürün grubunda yer alan ürünlerimiz gibi dünyanın en yüksek kalite standardı olan FM (Factory Mutual) tarafından onaylandı. 2009 yılında da Türkiye’de ilk kez, dünya sıralamasında ise 8. olarak UL ve FM sertifikasını alan firma unvanını kazanmıştık. Yangınla mücadelede hayati önem taşıyan “Ayrılabilir Gövdeli Yangın Pompaları” ile binalarda oluşabilecek yangın felaketine karşı zamanında müdahale imkanı sunarak binaların güvenliğini sağlamayı hedefledik. Yüksek güvenlik ve kalite standardına sahip olan yangın pompalarımız aynı zamanda ekonomik ve kullanıcı dostu olarak geliştirildi. 

Müşterilerimize kusursuz hizmet sunmayı hedefliyoruz
Yangınla mücadelede pompanın, yüksek kalite standartlarında üretilmesi son derece önemli; ancak önemli olan bir diğer husus da binalarda kullanılacak pompa teknolojilerinin “doğru seçimi” yani “doğru mühendislik hesaplamaları”. İşte biz bu noktada alanında uzman mühendislerden oluşan ekibimizle sistem seçiminden, devreye almaya kadar tüm süreçlerimizde müşterilerimize kusursuz hizmet sunmayı hedefliyoruz.
 Slider Altına