Header Reklam
Header Reklam

“15 yıldır elimizde tuttuğumuz liderliğimizi korumayı hedefliyoruz”

30 Mart 2023 Dergi: Mart-2023
“15 yıldır elimizde tuttuğumuz liderliğimizi korumayı hedefliyoruz”

Systemair Türkiye, konut havalandırması, konfor uygulamaları, endüstriyel uygulamalar, hijyenik uygulamalar, enerji verimli havalandırma, soğutma, otopark havalandırması, renovasyon projeleri, otomasyon, yangın güvenliği ve tünel havalandırması gibi pek çok farklı alanda çözüm sunuyor. Sektörün en güçlü oyuncuları arasında yer alan Systemair Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Eroğlu, 2023 yılında hayata geçirilecek yatırımları, pazara sunulacak yenilikleri ve şirketin hedeflerini Tesisat Market okurları ile paylaştı…

“Systemair Türkiye olarak pek çok farklı alanda çözüm sunuyoruz”

1974 yılında İsveç’te kurulan şirketimiz; başta klima santralleri olmak üzere fanlar, hava dağıtım ekipmanları, hava perdeleri ve soğutma ürünleri üretiyor. Dünya genelindeki 13 klima santrali fabrikası ile Avrupa’da klima santrali pazar lideri olan şirketimiz, fan ve hava dağıtım ekipmanlarında da dünyada ilk üç marka arasında yer alıyor. Tam 20 ülkede bulunan 29 fabrikası ile 6 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Systemair Türkiye olarak ise konut havalandırması, konfor uygulamaları, endüstriyel uygulamalar, hijyenik uygulamalar, enerji verimli havalandırma, soğutma, otopark havalandırması, renovasyon projeleri, otomasyon, yangın güvenliği ve tünel havalandırması gibi pek çok farklı alanda çözüm sunuyoruz. Yılda 4 bin 500 adet klima santrali üretebilecek kapasiteye sahip Dilovası fabrikamızda ileri teknolojiye sahip enerji verimli ürünler üretiyoruz. Türkiye klima santralleri sektöründe yaklaşık son 15 yıldır pazar lideriyiz. Aynı şekilde otomasyonlu klima santralleri alanında da Türkiye’de pazar lideri konumundayız. Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz mühendislik çözümlerimiz sayesinde 25’ten fazla coğrafyaya ihracat gerçekleştiriyoruz. 

“Ticari mutfak egzoz sistemleri için uluslararası standartlara uygun geliştirdiğimiz teknolojiyi Systemair Grup içinde üreten tek ülkeyiz”  

Systemair olarak geçmişten bu yana iklimlendirme çözümlerinde birçok ilke imza atarak başarımızı ve liderliğimizi ortaya koyduk. 2008 yılından itibaren Türkiye’de klima santralleri sektöründe pazar liderliğine yerleştik. 2009 yılında yeni bir üretim metodolojisi icat ederek klima santrallerinin demonte şekilde sevk edilmesini sağladık. İnovatif buluşumuzla nakliye oranlarımızı düşürerek ihracatımıza büyük bir ivme kazandırmış olduk. Kurulduğumuz günden bu yana gerek Türkiye merkezimizde geliştirdiğimiz gerekse global çapta üretilen inovatif çözümlerimizle sektöre ilkleri kazandırmaya devam ediyoruz. Türkiye’de klima santrali pazarını domine eden Systemair Türkiye olarak, pazar lideri olduğumuz otomasyonlu klima santralleri alanında Türkiye’de bu hizmeti fabrika çıkışı olarak sağlayabilen yegâne firmalardan biriyiz. Ülkemizde ve yurt dışında şu ana kadar pek çok dev kamu ve özel sektör projesinde yer aldık. Havalimanından şehir ve pandemi hastanelerine, fabrikalardan yurt dışı projelerine kadar pek çok alanda iklimlendirme çözümlerimizle yer alıyoruz. Endüstriyel alanlar için sunduğumuz entegre hizmet anlayışı sayesinde farklı sektörlere çözüm ortaklığı yapıyoruz. Bu noktada endüstriyel tesislerin ihtiyaçlarını çözen ayrı birimimiz ile şirketlerin sürdürülebilirlik hedeflerine paralel enerji tasarrufunu önde tutan özel proje çözümleri, ürünler ve uygulamalar hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. Örneğin endüstriyel tesislerde kullanılan fanların elektrik tüketimleri düşük olan EC motorlarla değiştirilmesi kampanyası ile enerji verimliliğini destekliyoruz. Aynı zamanda endüstriyel tesislerde açığa çıkan atık ısıların geri kazanılması, tesislerde sürekli açık kalan kapılara yerleştirilen hava perdeleri ile ısı kayıp ve kazançlarının önüne geçilmesinin yanı sıra İndirekt Adyobatik Soğutma Teknolojisi sayesinde elektrik tüketmeden soğutma yapılmasını sağlayarak kaynakların en doğru ve verimli şekilde kullanılmasına yardımcı oluyoruz. Buna ek olarak geçtiğimiz yıllarda, endüstriyel mutfak uygulamaları için ürettiğimiz mutfak filtrasyon cihazı Geniox VOClean Ekoloji Ünitesi ile sektörde önemli bir yeniliğe imza attık. Ticari mutfak egzoz sistemleri için insan ve çevre sağlığı konusundaki uluslararası standartlara uygun olarak geliştirdiğimiz bu teknolojiyi Systemair Grup içinde üreten tek ülke olarak fark yaratıyoruz.  

“365 Performance Center Avrupa’daki en modern, en yüksek donanımlı ve yüksek kapasiteli veri merkezi test laboratuvarı olma özelliğine sahip”

Dilovası’ndaki 28 bin metrekarelik fabrikamızda 365 Performance Center’ı 20 Milyon TL üzerinde bir yatırımla hayata geçirdik. Veri merkezi soğutma cihazlarının testlerini yaptığımız bu tesis, Avrupa’daki en modern, en yüksek donanımlı ve yüksek kapasiteli veri merkezi test laboratuvarı olma özelliğine de sahip. Bu laboratuvar yatırımıyla yalnızca ürün testleri gerçekleştirmiyor, kullanıcıların ufkunu açacak yeni bir deneyim merkezi de oluşturuyoruz. Aynı zamanda Türkiye için büyük bir öneme sahip yeni veri merkezi soğutma cihazı Geniox Tera’nın da 365 gün iklim şartlarını simüle edecek performans testlerini bu veri merkezi test laboratuvarında yapabiliyoruz. 365 Performance Center laboratuvarımızda tüm yıla dair iklim şartlarını simüle ederek ileriye dönük analizler gerçekleştirebiliyor, 365 günün hava şartlarını sadece iki günde test edebiliyoruz. Üstelik benzer veri merkezi test laboratuvarları kış simülasyonu için gerçek kış mevsimini beklerken biz mevsim şartlarından bağımsız olarak +45oC yaz ve -5oC kış simülasyonu sağlayabiliyoruz.

“Katıldığımız uluslararası fuarlar aracılığıyla yeni teknolojilerimizi tüm dünyaya tanıttık”

Veri merkezi sektörünün nabzını tutan ve Avrupa’da alanının en büyüğü olan Londra Data World Center’da veri merkezleri çözümlerimizi tanıttık. En son standartlara göre geliştirilmiş ve titizlikle test edilmiş veri merkezi soğutma ürünlerimizle katılımcılardan yoğun ilgi gördük. İklimlendirme ve tesisat sektörünün en önemli fuarları arasında gösterilen ISH Frankfurt İklimlendirme ve Su Teknolojisi Fuarı’nda ise dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle buluştuk. Havalandırma ve klima sistemleri, yenilenebilir enerji kaynakları alanında enerji tasarruflu çözümlerimizi tanıttık. İş bağlantıları kurmak veya geliştirmek, sektördeki en son yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip edebilmek adına dört gün boyunca yakın temaslarımızı sürdürdük. Aldığımız geri dönüşlerden ve yaptığımız görüşmelerden oldukça memnunuz. Bu temasların en kısa zamanda ticari iş birliklerine dönüşmesini temenni ediyoruz. 

“Bu yıl özellikle veri merkezlerinin iklimlendirilmesi üzerine yoğunlaşmış durumdayız”

2023’te Türkiye iklimlendirme sektöründe pazarın çok daha olgunlaşacağına inanıyoruz. Üretimini yaptığımız patentli ürünleri dünyanın 25’ten fazla ülkesine ihraç ediyor, Ar-Ge merkezimizde enerji verimli ve sürdürülebilir ürünler geliştirerek iç mekân ikliminin iyileştirilmesine öncülük ediyoruz. 2023 yılında yatırımlarımızla ve ihracat potansiyelimizle 15 yıldır elimizde tuttuğumuz liderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Türkiye’nin iklimlendirme sektöründeki rolünü ve potansiyelini çok önemsediğimiz için iklimlendirme ürünlerinin fizibilitesinden tasarımına kadar olan her aşamasını ülkemizde uzman mühendislerimizle yapmaya devam edeceğiz.  Son iki yıldır Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlere yoğunlaştırdığımız ihracat faaliyetlerimizi 2023 yılında Avrupa’da artırmak için gerekli adımları attık. Bu yıl özellikle veri merkezlerinin iklimlendirilmesi üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Hepimizin bildiği gibi tüm dünyada giderek verinin korunması zorunluluğu, veri merkezi pazarını çok daha kritik bir noktaya taşıyor. Dolayısıyla veri merkezleri ekseninde verimli ve ekolojik ürünler geliştirmeyi ve bu alanda fark yaratan işlere imza atmayı sürdüreceğiz. Tüm bunlara ek olarak fabrikamızda yapmış olduğumuz solar panel ve yeni makine yatırımları ile hem sürdürülebilirlik hedeflerimizi hem de iç verimliliği arttırıcı aksiyonlar aldık, bu yılda devamını sağlayacağız. Bu kapsamda 2025 yılına kadar tüm ofis ve üretim operasyonlarımız da dahil olmak üzere lojistik süreçlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmayı, tesislerimizin ve operasyonlarımızın enerji verimliliğini artırmayı gündemimizin ilk sırasına aldık. Hedeflerimiz doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanabilmek için fabrikamızın çatısına 1,4MW kurulu güce sahip güneş paneli yatırımı yaptık, 2023 başında devreye almayı planlıyoruz. 


 Slider Altına