Header Reklam
Header Reklam

Viessmann Vitocal Serisi Isı Pompaları

25 Mart 2022 Dergi: Mart-2022
Viessmann Vitocal Serisi Isı Pompaları

Viessmann Vitocal serisiyle yeraltındaki ısı ve sıcaklık etkili bir şekilde kullanılarak sanayilerdeki ısı ihtiyaçları karşılanır. Isı pompaları buzdolabı prensibinin tersine prensibiyle çalışır. Bir buzdolabı ısıyı içeriden dışarıya taşırken ısı pompası dışarıdaki ısıyı içeriye alır. Jeotermal ısı pompalarında, ihtiyaç duyulan ısı ve sıcaklık yeraltında gizli olan ısı toplanarak elde edilir. Viessmann'ın ısı pompaları yeni veya mevcut sanayi tesislerine entegre edilebilir çünkü dar kapı aralıklarından da geçer. Büyük ölçekli pompalar tümüyle müşterinin gerekliliklerine ve ihtiyaçlarına göre imal edilebilir. Bu sayede gereksiz işlemler, zaman kayıpları ve maliyetler önlenir.
İşletme için yüksek verimlilik ve güvenilirlik Soğutucu Devresi Tanılama (RCD – Refrigerant Cycle Diagnostic) sistemiyle sağlanmaktadır. RCD sistemi, elektronik genleşme valfı (EEV) ve kapsamlı geniş sensör teknolojisi arasındaki etkileşimle çeşitli noktalarda işletimi izleyip düzenler ve yüksek akış sıcaklıkları ve işletim verimliliği elde edilmesini sağlar. Ayrıca çok az çalışma sesleri çıkartırlar ve mevcut ses ek yalıtımla daha da azaltılabilir.
Viessmann'ın uzmanlık alanları arasında kullanılan malzemedeki, teknik uzmanlıktaki ve sertifikalı proseslerdeki yüksek standartlardır. İkili modlu güç sistemleri bir ısı pompasını ve başka bir ısı kaynağını entegre edebilir. Tüm üniteler ergonomik Vitotronic sistemiyle kumanda edilmektedir. Düz metinli mesajlar ve arkadan aydınlatmalı ekranlarla birlikte kontrol sistemi kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir
Yakıt masrafı tasarrufu açıktır. Çünkü fueloil veya doğalgaz gibi fosil yakıtla çalışan kazanlarla tüm ısı ihtiyaçlarını karşılamak oldukça pahalıdır. Isı pompaları çok sayıda proses ve uygulamada kullanılmaktadır. 

Uygulama Alanları:
•    Rutubet giderme veya kurutma
•    Damıtma ve buharlaştırma
•    Su ısıtma
•    İklimlendirme
•    Kombine ısıtma ve soğutma
Viessmann ısı pompaları gıda ve içecek, kimyasal, tıbbi ilaç ve rafineri gibi fabrikalarda kullanılmaktadır.

Vitocal 300-G/-W Pro: Antifriz/Su ve Su/Su ısı pompaları

Vitocal 300-G/-W Pro serisi ile Viessmann 290kW’a kadar standart bir program sunmaktadır. Pro serisi yüksek verimli 300-G serisinin bütün üstün özelliklerine sahiptir. 7 farklı kapasite ile konutlarda ve ticari kullanıma yönelik birçok ihtiyaç güvenilir bir şekilde karşılanmaktadır. Standartlaştırılmış ürün çözümleri hızlı ve kapsamlı bir planlama ile şeff af maliyet analizine imkan vermektedir. 5 cihaza kadar kaskad çözümler ile daha yüksek kapasiteler elde edilebilir.

Hazır monte edilmiş elektrik donanımı 

Elektrik donanımı önceden ısı pompası gövdesine entegre edilmiştir. Kendinden korumalı primer ve sekonder pompalar için kontaktörler ve kompresörlerin sigortaları fabrika tarafından monte edilmiştir ve ısı pompasının hızlı ve güvenli şekilde montajına imkan vermektedir.

Kendini kanıtlamış ve güvenilir teknoloji

Otomasyon ve kontrol sistematiği müstakil konutlarda kullanılan Vitocal serisinden alınmıştır. Verimliliği sürekli kontrol eden RCD sistemi elektronik genleşme valfi ve kapsamlı sensör sistemi ile birlikte her çalışma noktasında güvenilir bir işletme sağlanmaktadır. Vitotronic 200 kontrol paneli 3 adete kadar ısıtma devresini kontrol etmekte ve “natural cooling” fonksiyonu sayesinde serinletme yapabilmektedir. Opsiyonel olarak temin edilebilen Vitocom 300 iletişim modülü ile Internet üzerinden dünyanın her yerinden kapsamlı ayarlar yapmak mümkündür.

Yer tasarrufu sağlayan cihaz tasarımı

Tam hermetik yapıya sahip yeni Scroll kompresör teknolojisi ve R410A soğutucu akışkan sayesinde cihaz yerleşimi için gerekli alan oldukça azaltılmıştır. Sadece 88 cm cihaz genişliği, transpaletle taşımaya uygun cihaz kaidesi ve sökülebilen gövde panelleri sayesinde tesisat dairelerine kolayca yerleştirilebilir.

Benzersiz Su/Su ısı pompası tasarımı

Sadece 300-W serisi paslanmaz çelik boru demetli evaporatöre sahip ısı pompaları yer altı suyunun ara eşanjörsüz direkt kullanımı için güvenilir bir çözüm sunmaktadır. Bu şekilde düşük ilk yatırım maliyeti ve maksimum verimlilik ilk andan itibaren mümkündür.

PLC bazlı Vitotronic kontrol panelli cihaz serisi

Bütün cihaz kapasitelerinin PLC bazlı kontrol paneliyle de siparişi mümkündür. Özellikle Modbus/BACnet veya LAN ile iletişim imkanları bina otomasyon sistemlerine daha kapsamlı entegrasyonu mümkün kılmaktadır. Ek olarak PLC bazlı kontrol paneli ile ısı geri kazanım yönetimi veya en fazla 3 ısıtma/soğutma devresinin kontrolü mümkündür.

Avantajları:
•    Antifriz/Su ısı pompası, 2 kademeli veya 3 kademeli Isıtma gücü: 27 ila 197 kW
•    73 °C’a varan yüksek gidiş suyu sıcaklıkları
•    Yüksek performans değerleri sayesinde düşük işletme maliyetleri EN 14511’e göre 4,4’e (Antifriz/Su 0/35 °C sıcaklıklarında) varan COP değerleri
•    Eşit güçte olan 2 veya 3 kompresör kullanımı ile ekonomik kısmı yük kontrolü
•    Optimize edilmiş cihaz tasarımı sayesinde sessiz ve titreşimsiz işletme
•    Dokunmatik ekran ve şematik gösterimler yardımıyla kolay kullanım
•    Projeye özgü aksesuarların fabrikada önceden montajı
•    Demeraj akımını düşürmek için standart çözüm olarak part winding sistemi kullanılmaktadır, opsiyonel olarak elektronik soft start özelliği mümkündür.
•    Akümülasyon tankı ile klasik soğutma ve ısıtma fonksiyonları mümkündür.
•    Modbus ve BACnet iletişim ara yüzüne sahip PLC bazlı Vitotronic kontrol paneli

Vitocal 350-G Pro: Antifriz/Su Isı Pompası 
Yeni Vitocal 350-G serisi 27 ila 197 kW kapasiteler ve 73 °C’ye kadar gidiş suyu sıcaklıkları ile ısı pompası ürün gamını genişletmektedir. Yüksek gidiş suyu sıcaklıkları için kullanılan pistonlu kompresör teknolojisi ile güçlü ve verimli bir ısı pompasının sahip olması gereken bütün özellikler elde edilmiştir. Yeni gövde tasarımı ile kolay montaj imkânı sağlanmıştır. Ayrıca sevk edilen ve uygun ölçülerde hazırlanmış ses yalıtımı sayesinde cihazın nakliye ağırlığında 200 kg tasarruf sağlanmıştır.

Müşteri isteğine göre donanım

Elektrik donanımı cihaz gövdesine tamamen entegre edilmiştir. Devir daim pompaları için önceden monte edilmiş kontaktörlerin bağlantılarına kolayca ulaşmak mümkündür. Opsiyonel ek fonksiyonlara ait parçaların yeri önceden hazırlanmıştır. Bu parçalar cihaza kolaylıkla entegre edilebilir veya fabrikadan sevk edilebilir. Entegre “Part Winding” çözümü sayesinde düşük demeraj akımı elde edilmektedir ve ihtiyaç halinde elektronik soft start sistemiyle daha da iyileştirme sağlanabilir.

Kolay kullanım ve güvenilir teknoloji

Almanya’da üretilen yarı hermetik pistonlu kompresörler soğutma devresinin kalbini oluşturmaktadır. Kapasiteye göre 2 veya 3 kompresör soğutma devresine grup halinde monte edilmiştir. Böylece kısmi yükte bile en iyi verim ve işletme şekli sağlanmaktadır. Elektrik kesintisi esnasında kendi kendine kapanabilen elektronik enjeksiyon ventilleri yüksek derecede emniyet sağlamaktadırlar. Az sayıdaki vidalı bağlantılar ve soğutma devresinde emniyet ventili kullanılmayan tam hermetik tasarım sayesinde yüksek sızdırmazlık ve uzun ömür elde edilmektedir. Soğutma devresinin ve sistemin optimal kontrolünü sağlamak için Vitocal 350-G Pro serisi PLC bazlı Vitotronic kontrol paneline sahiptir. Benzerlerine göre büyük boyutlandırılmış dokunmatik ekran kolay kullanım sağlamaktadır. Renkli ekran sayesinde fonksiyonlar kolayca ayırt edilebilmektedir. 

Uzaktan kumanda ve iletişim

Kullanılan kontrol paneli ile çok sayıda iletişim imkanı sağlanmaktadır. Bir modem üzerinden Modbus ve BACnet sistemleriyle cihaza kolayca uzaktan erişim mümkündür. 

Sessiz işletme için optimize edilmiş gövde tasarımı

Bütün ısı pompalarında kompresörden kaynaklanan ses 50-60 Hz frekans aralığında verilmektedir. Dış gövdenin ve ses yalıtım parçaları ile gövdenin yüksek kaliteli tasarımı sayesinde sesin gövde içinde yayılması engellenmektedir. 3 boyutlu ses yalıtım tasarımı ile titreşimler absorbe edilmekte ve böylece ana gövdede titreşimler hissedilmemektedir. 65 dB(A) ses gücü seviyesi ile 197 kW’lık model muadillerine göre çok düşük bir değere sahiptir.

Kullanım suyu ısıtması

73 °C’ ye varan yüksek gidiş suyu sıcaklıkları ile 350-G Pro serisi hijyenik kullanma suyu ısıtması yapabilir. Özel yüksek sıcaklıkta tutma fonksiyonu ile boyler besleme süresi esnasında daima yüksek giriş suyu sıcaklıkları sağlanmaktadır.Slider Altına