Üçüncü Nesil Daikin Altherma Isı Pompası

14 Ağustos 2018 Dergi: Ağustos-2018

Daikin, dünyanın R32 soğutucu akışkanlı ilk ısı pompası olan 3’üncü Nesil Altherma Isı Pompasını kullanıcılarına sundu. 4, 6 ve 8 kW anma kapasitesindeki yeni nesil Altherma ısı pompası 65 C’ye kadar su çıkışı verebilme becerisi ve çevreci unsurlarıyla bu alandaki beklentilerin tümünü karşılayacak bir ürün olarak tasarlanmıştır. Erp enerji etiketi mahal ısıtmada A+++’a kadar (EU no 811/2013-2019 yönetmeliğine göre) çıkarken, kullanım sıcak suda A+ değerine ulaşmaktadır. COP değeri ise 5,1’e kadar çıkabilmektedir. Isıtmanın yanında soğutmada da yüksek EER değeri sunan ürün, -25 C dış hava sıcaklıklarına kadar ısıtma yapabilme özelliğine sahiptir.  Yeni Nesil Altherma Isı Pompası, -20 C dış hava sıcaklığında ise nominal kapasitesinin yüzde 67’sine kadarını koruyabilmektedir. Şık ve kompakt ölçülere sahip yeni iç ünite tasarımı ile dikkat çeken Altherma 3 Isı Pompası, iç ünite üzerine entegre edilmiş, grafik ekranlı MMI (Man to Machine Interface) kumandaya sahiptir. Ürünün yeni ve şık iç ünite tasarımı, dünyanın ilk dizayn ödülü olan veHannover’de iF International Forum Design GmbH tarafından verilen iF dizayn ödülü ile Reddot award 2018 ödülüne hak kazanarak inovatif başarısını tescillemiştir. (*) Daikin Altherma 3 Isı Pompası sahip olduğu HP Keymak Sertifikası (Avrupa Bağımsız Isı Pompası Kalite Sertifkalandırma Kuruluşu) ile kullanıcıların aldıkları ürüne duydukları güveni daha da pekiştirmektedir. (**)

Üçüncü Nesil Altherma Isı Pompası, kullandığı R32 soğutucu akışkan ile çevreci bir ısı pompası olma özelliği taşmaktadır. R32 soğutucu akışkan, R410 akışkanına göre birçok üstünlük taşır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • R410 akışkanına göre GWP (Global ısınma potansiyeli) etkisi 3 kat daha azdır.
 • CO2 salımına etkisi, R410’a göre yüzde 5 daha düşüktür.
 • Isıl iletkenliği daha yüksektir.
 • Daha yüksek COP (verimlilik) değerine sahiptir
 • Daha düşük yoğunluğa ve vizkositeye sahip, bu nedenle daha akıcı olup, borulardaki basınç kayıpları daha düşüktür.
 • Yüzde 30 daha az gaz şarjı gerektirir.
 • Tek bileşenli akışkan olması nedeni ile servis verilebilirliği daha kolaydır.

 

Dış ünite

Daikin Altherma dis unite

Yeni nesil ısı pompasının kompakt tasarımlı dış ünitesi, artırılmış eşanjör yüzey alanı ile daha yüksek bir performansa ulaşmıştır. Inverter kompresöre sahip dış ünite, yeni hava atış ızgara tasarımı sayesinde çocukların parmaklarının girmesi gibi tehlikeleri önler; yani çocuk koruması artırılmış bir tasarıma sahiptir. Eşanjör koruma ızgarası ile de eşanjörler dışardan gelecek darbelere karşı korunur hale gelmiş durumdadır.

Yüksek performans

ERGA 04 model ünitenin dış hava sıcaklığına bağlı değişen maksimum ısıtma kapasitesi (Defrost’dan arındırılmış kapasiteler)  4 kW anma kapasitesini -20 C dış hava şartında, 45 oC çıkış su sıcaklığında verebilmektedir.

Duvar tipi iç ünite

Daikin Altherma duvar tipi ic unite

3’üncü nesil Altherma ısı pompasında tüm hidrolik bileşenler fabrikasyon olarak üniteye monteli halde satışa sunulmaktadır. Hem ısıtma, hem soğutma, hem de kullanım için sıcak su hazırlayabilen yeni nesil duvar tipi iç üniteler 6 kW, monofaze elektrikli destek ısıtıcısı rezistansı ise standart olarak bulunur. 2 veya 4 kW olarak da ayarlanabilme özelliğine sahip olan 6 kW rezistansın 9 kW gücünde, trifaze elektrikli rezistans opsiyonu da mevcuttur. Üniteyi tesisattaki partiküllerden korumak için tasarlanan manyetik filtre de ürünün gücünü artıran önemli bir özelliktir.

 

Duvar tipi iç üniteler ile kullanılabilen geniş boyler ürün gamı

Daikin Altherma duvar tipi ic unite boyler

Yeni Nesil Altherma Duvar Tipi İç üniteler ile yeni model 5 farklı kapasitedeki (150, 180, 200, 250 ve 300 litre) paslanmaz çelik boyler tankları ile birlikte kullanılabilmektedir. B sınıfı Erp enerji etiketine sahip yeni boylerler yüzde 30 daha az hazırda bekleme kaybına sahiptir. Boylerlerle birlikte 3 kW elektrikli ısıtıcı standart olarak gelmektedir. Duvar tipi iç üniteler, EKHWP serisi boylerler ve Daikin güneş panelleri ile entegre çalışabilmekte, güneş enerjisini hem kullanım sıcak su üretiminde, hem de mahal ısıtma desteğinde kullanabilmektedir.

 

Yer tipi, entegre iç üniteler

Daikin Altherma yer tipi entegre ic unite

Beyaz ve gümüş grisi 2 fark renk opsiyonuna sahip yeni nesil yer tipi iç üniteler 180 ve 230 litre 2 farklı paslanmaz çelik boylere sahiptir. 600 x 600 mm taban alanı ile daha az yer kaplayarak alan tasarrufu sağlar. 4 kW kapasiteli iç ünitelerde 3 ve 6 kW monofaze destek ısıtıcı opsiyonu bulunmaktadır. 6 kW monofaze elektrikli destek ısıtıcısı, 2 veya 4 kW’a ayarlanabilmektedir. 6 ve 8 kW kapasiteli iç ünitelerde 6 kW monofaze ve 9 kW trifaze elektrikli destek ısıtıcısı opsiyonları bulunmaktadır.

 Şık ve Modern Tasarım

Daikin Altherma modern tasarim

Yeni sezgisel kullanıcı ara yüzü MMI – (Man to Machine Interface)

Daikin Altherma kullanici arayuzu

Üçüncü Nesil Daikin Altherma Isı Pompası’nın bazı fonksiyonel özellikleri

 • Dış hava sıcaklığına bağlı otomatik ısıtma/soğutma su sıcaklık ayarı
 • Dış hava sıcaklığına bağlı otomatik kullanım suyu sıcaklık ayarı
 • Modülasyon modu ile oda sıcaklığına bağlı su sıcaklığı ayar imkanıyla yüksek verimde çalışma
 • Günlük bazda haftalık programlama özelliği ile ürünün çalışma saatleri, konfor ve ekonomi sıcaklık zaman dilimlerini programlayabilme (Isıtma- soğutma ve sıcak su için)
 • 2 farklı ısıtma/soğutma bölgesi için farklı su sıcaklığı ayarlayabilme özelliği
 • Sessiz mod seçimi ile programlanan saatte dış ünite ses seviyesini daha da düşürebilme
 • Kombi ve benzeri ısıtma cihazları ile gelişmiş entegrasyon imkanı (3 farklı zaman için elektrik fiyatı, gaz fiyatı tanımlayabilme ve en verimli şekilde kombi ile eş güdümlü çalışma)
 • Enerji sarfiyatı ve enerji üretim miktarını hesaplayabilme ve kullanıcıyı bilgilendirme
 • ‘Oda don koruma’ ve ‘su borusu don koruma’ fonksiyonu
 • Kullanım sıcak suyu Lejyonella koruması
 • Kullanım sıcak suyu güçlü ısıtma modu
 • Kullanım sıcak suyu resirkülasyon pompa kontrolü ve çalışma saatlerinin programlanabilme imkanı
 • Geniş elektrikli destek ısıtıcı opsiyonu ve esnek konfigürasyon imkanı.
 • Acil durum ısıtma modu (Isı pompası arızası olması halinde otomatik veya manuel elektrikli destek ısıtıcı ile ısıtma işlemi)
 • Şap kurutma fonksiyonu
 • Kullanıcı ve montajcı firma için bilgi ekranı (Kumanda üzerinden dış hava, su çıkış, kullanım suyu sıcaklığı, su debisi, gaz sıcaklığı, aktüatörlerin durum bilgisi)

*https://ifworlddesignguide.com/design-excellence#/pages/page/entry/237570-altherma-3-heat-pump/

** http://www.heatpumpkeymark.com/Söyleşi