Header Reklam
Header Reklam

Samsung DVMS Water Sistem Klimaları

22 Nisan 2016 Dergi: Mart-2016
Samsung DVMS Water Sistem Klimaları

Hava soğutmalı VRF dış ünitelere göre daha verimli, daha sessiz olan ve kapalı alana kolayca yerleştirilebilen su soğutmalı VRF sistemler, son zamanlarda projelerde fazlasıyla tercih ediliyor. Samsung VRF klima sistemlerinin geniş ürün grubu içerisinde su soğutmalı VRF sistemlerin çalışma prensibi, verim değerleri ve kompakt ölçüleri dikkat çekmektedir.

Samsung DVMS Water Su Soğutmalı VRF Sistemler ile Maksimum Konfor ve Minimum Tüketim

DVMS Water (Samsung VRF su soğutmalı sistemler) hava soğutmalı dış ünitelere göre ortalama % 30 daha fazla verimlilik sunar. Yatırımcıların geleneksel hava soğutmalı sistemler yerine su soğutmalı sistemleri tercih etmelerindeki en büyük sebep, işletme giderlerinde uzun süreli yapılacak tasarruftur. Sistem ilk yatırım maliyetini çok kısa sürede geri öder.

Samsung DVMS Water ünitelerin kompresörlerinde bulunan buhar enjeksiyon özelliği ve PHE (intercooler) sayesinde ısıtma performansı artırılmıştır. Ayrıca bu özellik ile daha hızlı bir ısıtma gerçekleşir.

Buhar enjeksiyon özellikli kompresör ve intercooler;

samsung dvms water

Rakiplerine oranla daha yüksek verimlilik (yaklaşık % 20) sunan DVMS Water (Samsung VRF su soğutmalı dış ünite) cihazlar ile 60 HP soğutma kapasitesine kadar bağlantı yapılabilir.

Samsung DVMS Water Verim Değerleri:

samsung dvms water

samsung dvms water

Mimari Tasarımda Avantaj Sağlayan Kompakt Dizayn

Samsung DVMS Water ünitelerin 8, 10,12 HP kapasitelerindeki dış ünite boyutları aynıdır. En önemli özelliği ise 20 HP dış ünitenin tek bir üniteden oluşmasıdır. Bu durum hem kompakt dizayn elde edilmesine hem de ek maliyetlerden tasarruf edilmesine yardımcı olur. Ayrıca kapalı alana rahat montajı sayesinde mimariye uygun bir çözüm sunar ve sessizliği ile konforu üst seviyeye taşır.

samsung dvms water

Samsung 20 HP su soğutmalı dış ünite rakiplere göre yaklaşık % 35 alan avantajı sağlar. Ayrıca 20 HP dış ünite tek bir gövdede yer aldığı için ekstra borulama, tesisat ekipmanı ve işçilik gibi kalemlerde yaklaşık % 30 tasarruf elde etmeye yardımcı olurken bu konuda da rakiplerin önüne geçer.

samsung dvms water

20 HP dış ünite karşılaştırması;

samsung dvms water

Samsung DVMS Water ses basınç değerleri;

samsung dvms water

Bağımsız Isıtma ve Soğutma

Samsung DVM S Water dış üniteler tek tip olarak, ısı geri kazanımlı özellikte (aynı anda ısıtma - soğutma) dizayn edilmiştir. Dış ünitenin üzerindeki basma gaz hattını kapatarak ısı pompası (sadece ısıtma veya soğutma) olarak çalıştırılabilir. Sistem ısı geri kazanımlı dizayn edilmek istenildiğinde bakır boru hattına 4 veya 6 çıkışlı Mod Kontrol Ünitesi (MCU) dahil etmek gerekir. Mod Kontrol Ünitesi (MCU) ile kullanıcılar her bir iç üniteyi farklı modda (ısıtma veya soğutma) çalıştırabilir. Kullanıcılar iç ünite sayısına göre sadece MCU ünitesi alarak aynı anda sistemi hem ısıtma hem de soğutma modunda çalıştırabilmenin konforunu yaşarlar.

samsung dvms water

Değişken Debili Su Kontrolü

Genel olarak birçok markada su soğutmalı VRF sistemlerde su akış kontrolü on/off olarak çalışmaktadır. Dış ünite kapalı veya stand by konumunda iken motorlu vana kapanır ve dış ünite içerisinden su geçişi olmaz bu sayede kapalı su devresindeki tüketim azalmış olur. Samsung DVMS Water su soğutmalı VRF sistemlerinde ise kompresörün devrine göre dış ünitenin su debisi otomatik olarak ayarlanabilir. Bu dış ünitenin içerisinde bulunan bir kart yardımı ile olur. Bu karttan iki yollu motorlu vanaya aktarılan 0-10 V değerine göre vana kısma veya açma yaparak tam akış modülasyonu oluşur, geleneksel on/off sistemlere göre daha fazla tasarruf sağlanır. Bu sayede düşük kapasite ihtiyaçlarında kapalı sistemdeki pompaların devri düşer ve sistemdeki verimlilik artar. Ayrıca pompa ömrü de artmış olur.

samsung dvms waterSlider Altına