Header Reklam
Header Reklam

Vodafone Arena İklimlendirme Sistemleri

02 Mayıs 2016 Dergi: Nisan-2016
Vodafone Arena İklimlendirme Sistemleri

Türk spor tarihinin en büyük sponsorluk anlaşması kapsamında Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile Vodafone Türkiye arasında imzalanan anlaşma ile yapımına başlanan Vodafone Arena’nın iklimlendirme sistemlerinde Üntes klima santralleri kullanılıyor. 15 yıllık sponsorluk anlaşması ile yeni spor ve eğlence kompleksi olarak tasarlanan Vodafone Arena; zengin içerikli dijital ekran çözümleri, geniş bant mobil iletişim araçları, tam kapsamlı Wi-Fi ağları ve interaktif ekranları ile Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu. 130.000 m2 kapalı alan, 41.920 seyirci kapasitesi, 147 loca, 2.150 VIP koltuk, 1.800 metrekare Kartal Yuvası ve BJK müzesi ile modern mimariye sahip olan Vodafone Arena; aynı zamanda eğlence merkezi, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak da hizmet verecek.

Vodafone Arena’nın BJK Müzesi, restoran, mutfak, lounge, spor salonu, depo, loca, ofis ve ticari alanları için Üntes’in yeni seri klima santrallerinden 35 adet kullanıldı ve taze hava girişi, ısıtma, soğutma ve ısı geri kazanımlı hava sirkülasyonu sağlandı. Çelik karkasa sahip, DX Heat Pump özellikli klima santrallerinin beyaz olup karkaslarının da özel olarak siyaha boyanmasıyla, santraller Beşiktaş’ın renklerinde üretildi.

Dizaynı Üntes’e ait olan klima santralinde, panel bükümleri çelik profillerle tam sızdırmaz bir düzlem oluşturacak şekilde yapıldı. Çelik köşe ve takviye profillere ilaveten yüksek seviyede dayanımının sağlanması amacıyla iç ve dış sac kalınlıkları artırıldı. Sandviç yapıda olan paneller iç ve dış cidar kalınlıkları 1 mm galvanizli sacdan imal edildi. Sandviç yapının orta kısmında ses ve ısı izolasyonunu sağlamak amacıyla kaya yünü malzeme kullanıldı. Modüler olan klima santrallerinin, montaj-demontajı da kolaylıkla yapılabiliyor. Santral dış yüzeyleri boyalıdır. Vantilatörler, dinamik ve statik balansları yapılmış kayış-kasnak tahrikli, yüksek verimli, öne veya geriye eğik sık veya seyrek şeklindedir. Daha yüksek enerji verimliliklerinden dolayı rotorlu ısı geri kazanımlı santraller kullanılmıştır. Klima santralleri; EUROVENT, TSEK, CE ve ISO 9001 Belgelerine sahiptir.

Üntes’in 30 ülkeye ihraç edilen, yüksek enerji verimli, rotorlu, ısı geri kazanım özellikleri ile ön plana çıkan PKC serisi klima santralleri, BJK Vodafone Arena’da kullanıldığı gibi birçok projede kullanılmıştır. Taraftarlara daha fazla alan sunmak için kompakt boyutlarda tasarlanıp üretilen klima santralleri, 3 MW’a yakın ısıtma ve soğutma kapasitelerini DX Heat Pump özellikleri ile sağlamaktadır.

Proje ile ilgili BJK Vodafone Arena’nın Elektromekanik Müdürü Bahattin Yıldız  “Projemizi hayata geçirme sürecinde Üntes’in klima santralleri konusunda büyük desteğini aldık. Üntes’in sunduğu ürün kalitesi ve teknik destek ile proje süresince konunun uzmanının yanımızda olduğunu hissettik” diyor.Slider Altına