Header Reklam
Header Reklam

Vadistanbul’un AVM Ortak Alanlar ve Mağazalar Bölümlerinin İklimlendirilmesi

28 Şubat 2018 Dergi: Şubat-2018
Vadistanbul’un AVM Ortak Alanlar ve Mağazalar Bölümlerinin İklimlendirilmesi

Toplam inşaatıyla İstanbul’un en büyük karma projelerinden olan Vadistanbul’un AVM ortak alanlar ve mağazalar bölümlerinin iklimlendirilmesi, LENNOX marka paket klimalar, CLIMATEMASTER su kaynaklı ısı pompaları ve DECSA aksiyel fanlı kapalı devre soğutma kuleleri ile sağlanıyor.

Form Şirketler Grubu, büyük yapılardaki merkezi iklimlendirme sistemi için enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin uygulanması bilinciyle hareket ediyor. Projede AVM ortak alan ve taze hava ihtiyacı için toplam soğutma kapasitesi 3,200 kW olan 30 adet su ve hava soğutmalı LENNOX marka paket klimalar kullanılıyor. LENNOX paket klimalardaki hava kalite sensörü sayesinde, taze hava oranı içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Bu sayede gereksiz taze hava alınmasının önüne geçilerek önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Taze hava ihtiyacının artması durumunda ise paket klimalarda kullanılan rotary tip ısı geri kazanım sayesinde dışarı atılan ısıtılmış ya da soğutulmuş havadan önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor. Paket klimalarda standart olarak bulunan free cooling özelliği sayesinde özellikle geçiş mevsimlerinde bu soğutma ihtiyacı düşük dış hava sıcaklığı nedeniyle yüzde 100 dış hava ile sağlanıyor. Bu sayede kiracılar tarafından ödenen ortak işletme giderleri azalabiliyor. Ayrıca paket klima cihazlarının üfleme ve emiş fanları standart olarak değişken devirli olduğu için işletme maliyetleri sabit devirli fanlara göre daha düşük oluyor. Su soğutmalı paket klimalar, kondenser ısısını suya aktardığı için bina içerisinde otopark ya da teknik hacim gibi kapalı alanlara yerleştirilebiliyor. Yine Vadistanbul projesinin AVM ortak alanlar ve mağazalar bölümünde ısıtma-soğutma ihtiyacı için toplam kapasitesi 5.500 kW olan 350 adet TC Compact serisi CLIMATEMASTER marka ısı pompaları kullanılıyor. CLIMATEMASTER geniş çalışma limitleri sayesinde -5˚C ila +45˚C su girişinde sorunsuz çalışır.  Vadistanbul’da ısı pompalarına gelen hattı yıkama amacıyla her ısı pompasında by pass’lı bağlantı kiti kullanıldı. Otomasyon tarafında ise her cihazda BTL sertifikalı Bacnet uyumlu otomasyon kartları tercih edildi. Vadistanbul projesinde kullanılan 4 adet toplam kapasitesi 3,600 kW’lık aksiyal fanlı DECSA kapalı devre soğutma kuleleri ile yüksek enerji tasarrufu sağlanıyor. Tüm kulelerde Axilent özel fan kullanılarak sessiz çalışma sağlanıyor. Kapalı kulelerde işletme anında yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen kuru soğutma (free-cooling) teknolojisi sayesinde yüksek verim sağlanması planlanıyor. DECSA kuleler, nakliye maliyetlerini en aza indiren uygun dizayn ve minimum oturma alanı ile daha az yer gereksinimine ihtiyaç duyuyor.

Neden su kaynaklı ısı pompası sistemi?

Alışveriş merkezlerinin en büyük ihtiyacı, yıl boyunca aynı anda farklı bölümlerde ısıtma-soğutma yapabilmek ve bunu en verimli şekilde kullanabilmektir. İlk yatırım maliyetleri diğer sistemlerle kıyasladığında, ısı pompası sistemi nerdeyse yüzde 50 kadar avantaj sağlıyor. Aynı çevrim hattını kullanan ne kadar çok cihaz olursa, cihazlar arası enerji paylaşım ve çeşitlilik de ona göre artıyor, verimlilik de oldukça yüksek oluyor. Mağazalarda kullanılan CLIMATEMASTER ısı pompaları, AVM ortak hacimler ve taze hava ihtiyacı için kullanılan LENNOX su soğutmalı paket klimalar, aynı loop hattını beslediğinden soğutma ve ısıtmanın aynı anda yapıldığı zamanlarda, loop çevrimine enerji paylaşımı aktarılıyor. Bu sayede cihazlar arası ısı geri kazanımı sağlanıyor. Bu esnada soğutma kulesi ve kazan çoğunlukla kapalı ya da kısa süreli devreye giriyor, enerji tasarrufu ve yüksek verimli çalışma sağlanıyor. Isı pompalarının tercih sebeplerinden bir diğeri de her mağaza/bölümün kendi ısı pompasını satın alması ve birbirinden bağımsız olarak 2 borulu sistem ile aynı anda ısıtma ve soğutma yapabilmesidir. Bu da sistemde çeşitlilik ve mimari tasarımda ergonomik çözüm sağlıyor.Slider Altına