Header Reklam
Header Reklam

Tayland Perakende Dağıtım Merkezi Soğutma Uygulamasında Motor Seçimi

18 Ağustos 2016 Dergi: Temmuz-2016
Tayland Perakende Dağıtım Merkezi Soğutma Uygulamasında Motor Seçimi

Soğutma uygulamaları söz konusu olduğunda, Emerson Industrial Automation bu zorlu piyasaya yıllardır çözümler sunuyor. Bu durum, bir Emerson grubu şirketi olan Leroy-Somer'in ürettiği motorlar için özellikle geçerli.

Merkezi Bangkok’ta bulunan ve 1986 yılında kurulmuş olan Sirayooth; deniz mahsulleri, meyve, sebze ve tavuk için soğutma sistemlerinin tasarım ve uygulamasında Tayland’ın önde gelen şirketlerinden biridir. Tayland’daki çalışmalarının yanı sıra, Sirayooth teknik hizmetlerini ve uzmanlığını Filipinler, Vietnam ve Maldivler gibi komşu ülkelerde de sunmaktadır. Konumuz olan projenin merkezi, Tayland’ın önde gelen ve en büyük perakende şirketine ait olan bir perakende dağıtım merkeziydi. Sirayooth’tan istenen, tesisteki ürünleri en uygun ısı düzeylerinde tutmak amacıyla bir dizi amonyak temelli kompresör tasarlamak, monte etmek ve hizmete sokmaktı. Hem çok etkili hem de çevre dostu olduğu için Sirayooth amonyak kullanır. Soğutma uygulamalarında, sistemin sorunsuz çalışması temel gerekliliklerden biridir. Sistemin parçalarından herhangi biri düşük kalite olursa, soğutma sisteminin performansı etkilenebilir ve tesisteki ürünlerin bozulması tehlikesi oluşur. Sistem arızası bozuk ürünler, stok yenileme ve satış kaybı açısından perakendeciye çok büyük bir potansiyel maliyet getirebileceği için bu potansiyel maliyetin telafi edilmesi gerekir. Bu durumu hesaba katan Sirayooth bu riski azaltmak amacıyla, kompresör sistemleri için kalite ve güvenilirliği ile uzun yıllardır ün kazanmış bir üreticinin motorlarını kullanmayı tasarlıyor ve perakendeci de zaten Avrupa’da tasarlanmış ve üretilmiş motorlar kullanmayı tercih ediyordu.

Sirayooth’un Emerson Industrial Automation’ın yerel temsilcisi ile uzun zamandır tanışıklığı vardı. Bir danışma sürecinin ardından, Emerson’un soğutma uygulamaları alanındaki deneyim ve uzmanlığının, özellikle de güvenilirlik açısından nihai motor seçiminde ne kadar değerli olduğu ortaya çıktı. Sonunda, 90 ile 250 kW arasında iki Leroy-Somer IMfinity® motorun ideal olduğuna karar verildi. Merkezi Fransa’da bulunan ve Emerson grubuna dahil olan Leroy-Somer, yaklaşık yüz yıldır çok çeşitli uygulamalar için motor çözümleri sunuyor. Dahası, soğutma piyasası özel uzmanlık gerektiriyor. Gelişmiş bir mekanik ve elektrik tasarım (manyetik nüve optimizasyonu) içeren IMfinity® tüm uygulamalarda yüksek güvenilirlik sunmak üzere tasarlanmış bir motor. Gerçek anlamıyla küresel bir motor çözümü olan IMfinity® dünyadaki tüm belli başlı voltaj ve frekanslarla çalışabiliyor ve güç kaynaklarının en az % 80’ini kapsıyor. Bu uygulamada bir diğer önemli unsur, Emerson’un Express Availability hizmeti sayesinde motorların hızla tedarik edilebilmesiydi. Leroy-Somer’ın Avrupa’daki tesislerinden motorların teslim edilmesi, monte edilmesi ve hizmete sokulması dahil olmak üzere, projenin tümü dört ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Sirayooth yönetiminden Mathieu Balay şöyle dedi: “Emerson’un bize sunduğu satış öncesi ve satış sonrası destek soğutma piyasasını ve bu özel uygulama için gerekli motor çözümünü ne kadar iyi bildiklerini açıkça gösterdi. Sundukları maliyet etkinlikli, gerekli teknik özelliklere sahip ve güvenilir motorların sorunsuz olarak çalışacağından hiç kuşkumuz yok.”Slider Altına