Standartlara Uygun Ürün Tercihi, Denetim Sürecinde Fayda Sağlıyor 

04 Nisan 2021 Dergi: Nisan-2021

Nexans Türkiye’nin Bakım Müdürü Köksal İlhan, “Yöneticilerin kendilerine ‘İşletmemizde bir yangın oluşur da ya fark edemezsek?’ sorusunu sorması lazım” diyor…

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçen aylarda yayımladığı “Yapı İşleri İnşaat, Makine Ve Elektrik Tesisatı Genel Teknik Şartnamelerine Dair Bildiri” kapsamında, “Kabloların Yangına Tepki Performans Sınıfları ile Yapı Tiplerinin, Yapı İçindeki Alanların İlişkilendirilmesi Tablosu”nu da içeren “Kablolar Genel Teknik Şartnamesi” yürürlüğe girdi. 

Kablo endüstrisinin global liderlerinden ve alanında ihracat şampiyonluğunu yıllardır koruyan Nexans Türkiye, yangın güvenliği ürün grubu ile bu açıdan dikkat çekiyor. Nexans Türkiye’nin Bakım Müdürü Köksal İlhan, Denizli tesislerinde can ve mal güvenliği için aldıkları önlemleri anlattı. 

Köksal İlhan kullandıkları yangın algılama sisteminin faydasını “Dedektörler dumanı algıladığında doğrudan bölge olarak bildiriyor, baktığımızda ‘Bu doğru tespit ve zamanlaması hızlıydı’ diyoruz. Aynı zamanda bir bölümde duman çıkaran bir çalışma yapacaksanız o bölümü belli bir süre izole edip çalışmanız bittikten sonra tekrar aktifleştirebiliyorsunuz. Sistem çok esnek bir yapıya sahip. Lego gibi oynayabiliyorsunuz. Senaryoya göre isterseniz kapıları açabiliyor, isterseniz asansörü kullanılmaz hale getirebiliyor, kamerayı alarmın geldiği bölgeye yönlendirebiliyorsunuz. Bütün fabrikada alarm çalmadan önce sadece güvenlikte ya da belli birimlerde alarm verip ön kontrolü sağlayabiliyorsunuz. Yönetimi oldukça kolay. Geleceğe dönük yatırımlarda ya da emniyette mevcut tedbirleri artırmak istersek biliyoruz ki bunu yapacak altyapımız var. Üst düzey standartlara uygun bir ürünü kullanmak, sigorta veya denetim şirketlerinin onayından problemsiz geçmemizi sağlıyor” sözleriyle dile getirdi. 

Yangından korunmanın gerekliliğine değinen İlhan, “Yangın hiçbir firmanın istemeyeceği, son derece zarar verici, şirketleri sonlandırabilecek etkiye sahip bir olgu ne yazık ki. Yanıcı özelliğe sahip maddelerin olduğu ortamlarda yangın başladığında çok kolay yayılabiliyor ama söndürebilmek çok kolay değil. Böyle bir şeyin sonuçlarını düşünmek bile istemeyiz. Bu sebeple, algılama ve söndürme sistemleri son derece önemli. Yöneticilerin kendilerine ‘İşletmemizde bir yangın oluşur da ya fark edemezsek?’ sorusunu sorması lazım. Amacımız, yangını mümkün olan en kısa sürede ve hiçbir şeye zarar vermeden algılamak. EEC’nin kurduğu sistemin en önemli faydası da bu hedefe uygunluğu” şeklinde konuştu. 

Uluslararası bir şirket oldukları için belirli standartlara uymak zorunda olduklarının altını çizen Köksal  İlhan, “Birlikte çalışacağımız yangın algılama sistemi firmasını seçerken de bu standartlar gereği sağlam bir filtreleme yapmamız gerekti. Yaptığımız araştırmalar da EEC’nin güvenilir ve müşteri memnuniyeti yüksek bir firma olduğunu gösterdiğinden tereddüdümüz olmadı” yorumuyla çözüm ortağı olarak EEC’yi tercih etmelerinin sebebini de açıkladı.Slider Altına
Söyleşi