Header Reklam
Header Reklam

Slinky Borulama ile Yapılan Toprak Kaynaklı Isı Pompası Sistemi

18 Ağustos 2016 Dergi: Temmuz-2016
Slinky Borulama ile Yapılan Toprak Kaynaklı Isı Pompası Sistemi

Türkiye’de uygulanan ilk ve en büyük Slinky borulama uygulamalarından Düzce’deki özel bir konutta ARC Mimarlık, Besa Mekanik ve Form Şirketler Grubu ortaklığında tamamlandı.

Düzce Pınarlar Köyü’nde 35 dönümlük bir arazi içerisinde, toplam 4 bin m2 inşaat alanı olan bir yapıda gerçekleşen uygulama, 2.500 m2 kullanım alanı ve 1.000 m2 tesisat için kullanılan bodrum katı olan bir konut projesinden oluşuyor. Projede şoför evi, personel evi ve kapalı garaj binası da bulunuyor.
150 kw’lık slinky borulama uygulamasında binanın sıcak su, klima soğutma ve ısıtma ünitelerinin hepsi toprak kaynaklı sistemle besleniyor.

150 kW kapasitesiyle, Türkiye’deki ilk büyük slinky uygulamalarından biri

Slinky borulama sistemi, boruların bir metre çapında yataydaspiralbir şekilde yapılandırılması sonucu ortaya çıkan bir boru şekli. Projede her bir slinky devresi için 300 lineer metre boru kullanıldı, bu şekilde toplam 32 devrelik slinky sistemi oluşturuldu. 2.500 m2’lik bir alanda 2 metre derinlikte arazinin önce yarısını, daha sonra diğer yarısını kaldırmak (hafriyat) suretiyle sistem hazırlandı. Devre oluşturulduktan sonra toprağa giden 32 ve topraktan gelen 32 boru mekanik odaya taşımak yerine, Almanya’da bu projeye uygun olarak imal edilen saha kolektörlerine bağlandı. Sistemde iki adet saha kolektörü kullanıldı. Sahadaki toplam 32 slinky devresinin yarısı birine, diğer yarısı diğer saha kollektötüne bağlandı. Her saha kollektöründen çapı 4” olan bir çift boru ile sirkülasyon suyu yaklaşık 80 metre uzaktaki mekanik odaya taşındı.

Boru devreleri tamamlandıktan sonra, slinky boru devresinin üzerine toprak atılarak sıkıştırıldı ve sistem boruları bağlayıp çalıştırmaya hazır hale getirildi. Sistem toprağın altında olduğundan ve daha sonra oluşacak bir kaçak probleminde toprağı kaldırma zor olduğundan her evrede su basınç testleri de yapılarak sistem güvenliği sağlandı. Toprakla kapatılan boruların üzeri de süs havuzları yapıldı.

Projede Clivet’in multifunction olarak adlandırılan özel serisi, sudan suya ısı pompası cihazı kullandı. Cihaz 6 borulu, aynı anda bağımsız olarak sıcak /soğuk su üretebiliyor. Isıtma ve soğutmanın aynı anda yapıldığı zamanlarda da otomatik olarak kendi içinde toplam ısı geri kazanımı yaparak yüksek verimlilikte bir çalışma sağlıyor. Kondenser tarafında da toprak hattına bağlı olan cihazın ısıtmadaki verimlilik değerleri minumum 5 ve 5’in üstü COP’lere ulaşabiliyor.

Clivet’in multifunction sudan suya ısı pompası cihazına kullanıcı-kaynak ve ısı geri kazanım tarafında VARYFLOW+ opsiyonu eklendi. Cihaz, inverter pompaları ve hydronic ünitesi üzerinde olan bir sisteme sahip. Bu sayede sistem su sıcaklığı kritik olduğunda, VARYFLOW yoğuşma / buharlaşma sıcaklığını kontrol edebiliyor ve çalışma aralığını uzatabiliyor. Cihaz üzerinde invertörlü pompaları ile birlikte tüm çevrimini en verimli şekilde otomatik olarak kendi ayarlayabiliyor.

Özellikle doğalgazın olmadığı bu gibi yerlerde bu sistem daha da ön plana çıkıyor ve ilk yatırımı oldukça mantıklı oluyor.Slider Altına