Header Reklam
Header Reklam

QNB Finansbank'ın Veri Merkezinin Verimliliği Artırma Projesinde Grundfos Çözümü

24 Eylül 2023 Dergi: Kasım-2023
QNB Finansbank'ın Veri Merkezinin Verimliliği Artırma Projesinde Grundfos Çözümü

1987 yılında kurulan ve Türkiye’de halka açılan ilk özel sektör bankası olan Finansbank ezber bozan hizmet anlayışı sayesinde sektöre pek çok ilk kazandırmıştır. 2016 tarihinde Finansbank ve iştirakleri, Katar’ın en büyük, Ortadoğu/Afrika bölgesinin ise en itibarlı finansal kuruluşu olan QNB-Qatar National Bank tarafından satın alınarak QNB Finansbank ismini almıştır.
7/24 kesintisiz hizmet sunmak zorunda olan veri merkezleri, özellikle soğutma uygulamaları için oldukça fazla enerji tüketir. Bu sebeple enerji verimli çözümlere ihtiyaç duyulur. QNB Finansbank, çevreye duyarlılığını gösteren ve enerjiyi daha etkin kullanma hareketinde yerini alan şirketler arasında. Veri merkezi için düşünülen Verimliliği Artırma Projesi (VAP) kapsamında, odaklarını 13 yıllık gaz bazlı soğutma sistemine çevirdiklerinde; hem enerji verimliliği hem de daha yüksek kapasite nedeniyle gaz bazlı soğutma sisteminden su bazlı soğutma sistemine geçme kararı alarak daha çevreci bir etki yaratmanın adımını atmak istediler.
 Çözüm
Doğal soğutmaya imkan tanıyan yeni su bazlı soğutma sisteminde enerji tüketimini daha da azaltmak için Grundfos, TPE2 İkiz Pompaları sunarak bu çok prestijli yenileme projesinin çözüm ortaklarından biri oldu.
Gerçekleştirilen tasarım, 71,8 kW soğutma kapasiteli 8 adet, 52,3 kW soğutma kapasiteli 6 adet ve 27,4 kW soğutma kapasiteli 1 adet olmak üzere 3 farklı CRAC sistemi ve entegre frekans konvertörlü 15 adet yüksek verimlilik sınıfı IE5 TPE2 İkiz Pompadan oluşuyor. Bu su bazlı soğutma sistemi, dış sıcaklık düştüğünde (normalde kış aylarında) kompresörleri çalıştırmadan, dışarıdaki havayı kullanarak doğal soğutmayı mümkün hale getirdi

Sonuç
QNB Finansbank; düşük elektrik ve su tüketimi sağlayan, düşük karbon salınımı olan çözümlerle veri merkezlerinin çevresel etkilerini azaltmasına yardımcı olan sürdürülebilir teknolojiler trendine öncülük ediyor. QNB Finansbank kulelerinde kullanılan Grundfos ürünlerinin başarılı referansı, Grundfos pompalarının yüksek performansı ve sorunsuz çalışması QNB Finansbank'ın Grundfos'a olan güvenini sağlamlaştırdığından QNB Finansbank bu projede Grundfos'un çözüm ortaklığını tercih etti.
Yeni soğutma sistemi tam olarak kurulduğunda ve çalıştırıldığında artan kapasite ve verimlilikle, azaltılan enerji ve CO2 ile ilgili tüm hedeflerine ulaşmış olacak.

QNB Finansbank Bakım İşletme ve Mühendislik Hizmetleri Yönetmen Mühendisi Ömer Aşiran şunları söyledi: “Soğutma sistemleri bir veri merkezi içinde en fazla enerji tüketen sistemlerden biridir, bu nedenle daha çevreci bir veri merkezi olabilmek için enerji tasarrufu, işletme maliyetlerinin düşürülmesi ve karbondioksit salınımının azaltılması için Verimlilik Artırıcı Projeler (VAP) hayata geçirilmelidir. Üzerinde çalıştığımız iki aşamalı VAP hayata geçtiğinde QNB Finansbank veri merkezinde soğutma için harcanan enerjiyi %50'den fazla azaltmayı hedefliyoruz. Bu iki aşalı proje ile datacenter PUE değerini 1.52 ‘den 1.21’e düşürmüş oluyoruz. Grundfos'un veri merkezi projelerindeki en büyük gücü bence enerji verimliliğini en üst seviyeye taşıyan pompalarıdır.” Slider Altına