Header Reklam
Header Reklam

Pruva 34 İklimlendirme Sistemi

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-2016
Pruva 34 İklimlendirme Sistemi

Marmara Denizi’ni ve yeşili kucaklayan bir proje olarak Bakırköy’de hayata geçirilen Pruva 34’te, iklimlendirme konusunda Daikin Mini VRV® sistemleri kullanılıyor. Pruva 34 sakinleri, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını birbirlerinden bağımsız olarak Daikin Mini VRV ile karşılayarak hem yüksek verim hem de düşük enerji maliyeti avantajı yaşayacak.

İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Bakırköy’de, Marmara Denizi’ni karşısına alan Pruva 34, iklimlendirme çözüm ortağı olarak Daikin’i seçti. Projede, verimlilik ve tasarruf değerleriyle öne çıkan, kullanıcı tercihlerini ön planda tutan Daikin Mini VRV® sistemleri tercih edildi. Pruva 34 sakinleri, her bir daireye birbirinden bağımsız ısıtma ve soğutma olanağı sunan Daikin Mini VRV® ile iklimlendirme konforunu üst seviyede yaşayacak.

Pruva 34, konumu kadar hayatı kolaylaştıracak çözümler içeren modern ve fonksiyonel alanları ile beğeni topluyor. Doğa Grubu şirketlerinden biri olan Doğa Madencilik tarafından hayata geçirilen Pruva 34, toplamda 62 bin 373 m2’lik alan üzerinde 10 blok olarak yükseliyor. Mimarisi Tahsin Alpar’a ait olan projede yer alan sosyal tesis ve 7 bloktan oluşan konut alanının iklimlendirme ihtiyacı için Daikin’in yeni nesil kullanıcı ve enerji dostu olan VRT (Değişken Soğutucu Akışkan Sıcaklığı) özellikli Mini VRV dış üniteli sistemler kullanıldı.

Akıllı ev konseptinin uygulandığı 16 ve 17 katlı bloklarda, tüm iç-dış ünitelerin merkezden arıza ve bakım için takibi, sistemin diğer sistemlerle uyumlu çalışabilmesi için tüm iklimlendirme sistemi için Daikin I Touch Manager otomasyon sistemi kullanıldı.

Daikin I Touch Manager otomasyonunun akıllı ev konseptine uygunluğunun yanı sıra, kullanılan klima sistemleri için akıllı enerji yönetimi, otomatik periyodik soğutucu akışkan kaçak kontrolü, tüm işlevlere dokunmatik ekrandan veya web arayüzünden doğrudan erişim gibi özelliklerle kullanıcı dostu sistem oluşturuldu.

Katlarda her daire için Mini VRV® kullanılırken, iç üniteler özellikle ince gizli tavan modeli seçildi. Asma tavan için sadece 24 cm boşluk yeterli olduğu için daire içindeki tavan yüksekliklerinde azalma olmadı. Ayrıca ince tasarımı sayesinde tavana dikkat çekmeyecek şekilde montajları gerçekleştirildi. Dışarıdan bakıldığında sadece ızgaraları göründüğü için iç ortamın genel estetik tasarımı da korundu.

Mini VRV® Sistem ile Kesintisiz Konfor

Pruva 34

Pruva 34 projesinin konut kısımlarındaki iç ünitelerde konfor şartı yüksek tutularak, dairelerin tiplerine göre, oldukça sessiz çalışmasıyla tercih edilen 267 adet düşük statik basınçlı ince kanallı tip iç ünite kullanıldı. Standart drenaj pompası ve filtresi bulunan modellerle iç ünite 20 cm. yüksekliğiyle oldukça kolay montaj imkanı sağlıyor. Daikin’in Mini VRV® klima sistemlerindeki kapasite çeşitliliği ve borulama limitlerinin avantajı sayesinde, projede bulunan 4+1’den 5+2’ye kadar çeşitli büyüklüklerdeki konutlara uygun en uygun klimalar seçilebiliyor.

Pruva 34’ün sosyal tesislerinde ise 18 adet ısı pompası VRV® klima sistemi kullanıldı. Daikin değişken soğutucu akışkan debili VRV® sistemler, VRT (Variable Refrigerant Temperature - Değişken Soğutucu Sıcaklığı) teknolojisi ile yüksek verimlilik ve düşük enerji maliyetleri ile beğeni topluyor. Kullanıcı dostu olan VRV® sistemler, yüksek ESEER (European Seasonal Energy Efficiency Ratio - Avrupa Mevsimsel Enerji Verimliliği Oranı - Sezonsal Verimlilik) ve EER (Energy Efficiency Ratio - Enerji Tasarruf Oranı) değerleri ile öne çıkıyor. Inverter teknolojisi sayesinde ihtiyaç olan kapasite kadar çalışan VRV sistemler, 1000 m toplam bakır borulama limiti ile büyük projelerde de esnek montaj imkânı sağlıyor.

Alpar projelerinde VRV sistemleri tercih ediyor

İstanbul’un pek çok seçkin projesinde imzası bulunan Alpar Mimarlık olarak verim, alan tasarrufu ve uygulama kolaylığı gibi konulara önem verdiklerini belirten Y. Mimar Tahsin Alpar, Pruva 34 projesinde neden Daikin’i tercih ettiklerini şöyle anlattı: “Ülkemizde Daikin VRV® sistemlerinin ilk kullanıcılarından biri olarak; 1997 yılına kadarki projelerimizde klasik iklimlendirme sistem ve imalatlarında yapım ve sonrası sorunlar yaşamaktaydık. Bu sorunlar beni yeni çözüm arayışlarına yönlendirdi. Yaptığım araştırmalarda Daikin VRV® sisteme yoğunlaştım. Verim, alan tasarrufu ve uygulama kolaylığı kazançları ile sistemi kullanmaya başladık. İlk olarak 16 yıl önce Topkapı Yeşil Plaza’da uyguladığımız Daikin VRV® sistemini, şu anda da Yalı Ataköy ve Pruva 34 projelerinde kullanmaktayız.”Slider Altına