Picasso Müzesi Havalandırma Sistemi

27 May 2015

Yenileme çalışmaları nedeniyle birkaç yıl kapalı kalan Picasso Müzesi (Musée Picasso), 25 Ekim 2014 tarihinde kapılarını tekrardan halka açmıştır. Müze, Paris'in tarihi Marais semtinde bulunan büyük bir konak olan Hôtel Salé içinde yer alıyor. Mimar Jean de Bourges tarafından 1656 ve 1660 yılları arasında inşa edilen konak, 'Hôtel Salé' (veya 'tuzlu konak') takma adını orijinal sahibi işi Louis XIII ve XIV Louis adına tuz vergisini toplamak olan bir vergi toplayıcısı olan Pierre Aubert de Fontenay'e borçlu. Konak, güvenlik ve emniyet, müzede muhafaza edilen milli koleksiyonların korunma şartları ve engelliler için erişim açısından belirli standartlara uygun hale getirilmiştir. Mimari restorasyon, modernizasyon ve yenileme projesi mimar Jean-François Bodin'e verilmiştir (Bodin & Associés) ve Fransa'nın tarihi eserlerinin baş mimarı olan Stéphane Thouin tarafından denetlenmiştir. Müze 5000 sanat eserine ve 200,000 parça arşive ev sahipliği yapmaktadır ve her yıl 500.000 kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
Picasso Müzesi'nin tamamen yenilenmesi çalışmaları kapsamında hava yönetimi ve taşıma sistemi CIAT ürünleri ile gerçekleştirildi.  Yeni ekipmanlarla müze içindeki hava temizleniyor ve müzedeki eserlerin daha iyi korunması ve eskimelerinin yavaşlatılması için nem ve sıcaklık seviyeleri sabitleniyor. Yenileme çalışmalarında, müzenin sergi alanı ve bazı idari bölümlerinde değişiklikler yapılmıştır. Halka açık olan yüzey alanı, neredeyse üç katına çıkarılmıştır ve şu anda 6300 m2’lik alanı kapsamaktadır. Egis Mühendislik Grubu, tasarım çalışmalarını yürütmüş ve müzenin yapılarının ve hizmet ve donanım paketlerinin tamamlanmasını denetlemiştir. SNEF Grubu iştiraki olan SNEF Clim şirketi, su tesisatının yanında ısıtma ve havalandırma paketinden sorumlu olmuştur. Müzenin hava kontrol sistemini kurmak üzere CIAT seçilmiştir. SNEF Clim şirketi yetkilileri proje ile ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır: "Biz CIAT Grubu ile çalışmaya alışığız. Soğutma sistemlerinden konfor birimlerine kadar, özellikle bu gibi kompleks projeler için uygun olan kapsamlı bir teklife sahipler".
İki adet 490 kW Dynaciat Power Düşük Gürültülü su soğutucu, 10,000 ile 20.000 m3/h akış oranına sahip 12 adet Airtech ve Air Compact hava kontrol üniteleri, iki adet Opera kuru soğutucu, Expair hassas hava kontrol kabinleri ve 10'dan fazla Major Line konfor üniteleri dahil olmak üzere CIAT, müzede toplamda 20'den fazla ekipman ile yer almıştır.CIAT'ın üstesinden gelmesi gereken ilk teknik sorun, müzenin içinde, cihazların konumlandırılabileceği alanın yetersiz olmasıydı. CIAT mühendisleri bu sorunun üstesinden gelebilmek için çalışmalarını, mümkün olan en küçük soğutucuları ve hava işleme ünitelerini tasarlamak üzerine yoğunlaştırmışlardır. Standart aralıktan iyi bileşenler seçilerek, en uygun çözümler oluşturulmuştur. Örneğin, soğutucuların ebatları, müzenin kapılarına sığacak ve yük asansörleri içine uyabilecek şekilde düşürülmüştür.
Müzenin bodrum katında kurduklarında, 1 m genişliğinde 2 metreden daha az bir yükseklik ölçümü yapmışlardır (yaklaşık olarak 500 kW kapasite sağladığını düşünüldüğünde bu, ciddi bir başarı olarak değerlendirilebilir). Müzenin hava kontrol üniteleri çatı alanında bulunmaktadır. Mümkün olan en küçük karbon ayak izini sağlamak amacıyla tüm bileşenler titizlikle seçilmiştir. İkinci zorluk, koleksiyonlarını zarardan korumak amacıyla müze içindeki koşulları çok hassas seviyelerde tutmak olmuştur. Sıcaklık ve nem sanat eserlerini korumada özellikle önemli olan iki faktördür. Picasso Müzesi'nde, eserlerin sadece % 3 tolerans ile yazın 24 °C / %50 RH kışın ise 20 °C / %50 RH koşullarında korunması gerekmektedir.
CIAT hava kontrol üniteleri, sergi odaları ve restorasyon atölyelerinden ofis ve depo odalarına kadar müze genelinde tüm havayı dağıtmaktadır. Müzenin konferans salonu ve eğitim odaları, sıcaklığı ve nemi sergi odalarındaki gibi aynı seviyede tutan hava kontrol ünitesi ile desteklenmektedir. Depoları ve restorasyon atölyeleri yakın kontrol üniteleri ile donatılmıştır.

Etiketler