Header Reklam
Header Reklam

Marmaray Pompa Sistemleri

23 Haziran 2015 Dergi: Haziran-2015
Marmaray Pompa Sistemleri

İstanbul Boğazı’nın her iki yakasını bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlayarak, kent yaşamına önemli bir kolaylık getiren Marmaray Projesi’nde Wilo’nun pompa sistemleri kullanıldı.İstanbul’un kentsel yaşantısına önemli bir kolaylık sağlayan, dünyadaki en büyük altyapı projelerinden biri olan Marmaray, kentin doğal tarihi özelliklerinin korunabilmesi için yüksek kapasiteli elektrik enerjisi kullanarak çevreyi kirletmeyen bir proje olarak hayata geçirildi. Yaklaşık 76 km uzunluğunda olan Marmaray projesi 4 bölümden oluşuyor. Bu 4 bölümden biri olan BC1 Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş İnşaatı kapsamında sistemde sürekli kullanılmak üzere gerekli olan pompalar Wilo tarafından sağlandı. Wilo’nun Marmaray projesinde “drenaj pompaları”, “tünel drenaj pompaları”, “pis su pompaları”, “kullanma suyu hidroforları”  kullanıldı. Toplam 57 adet dalgıç atıksu pompası, 10 adet dalgıç parçalayıcı bıçaklı pompa ve 5 adet hidrofor seti sistemde yerini aldı. Tünel drenaj pompalarının tamamı patlama korumalı seçildi. Patlama riski olan bölgelerde kullanılan kontrol panolarına projede özellikle hassasiyet gösterildi. Riskli bölgeler için IP66 ve ex-proof panolar üretildi. Ex-proof panellerin dışında, tünel drenaj pompaları ile kullanılan tüm paneller IP65 koruma sınıfından seçildi.

Marmaray projesinde kullanılan pompalarda verimlilik ve sistem ile uyumlu çalışması konularına dikkat edildi. Projenin inşaat safhasında çok sayıda seyyar şantiye pompası da kullanıldı. Marmaray projesinde Wilo’nun şu ürünleri kullanıldı:

- CPA Exproof Pano (5 adet),
- Cpa Pano (14 adet),
- FA Exproof (36 adet),
- FA (21 adet),
- MTH (4 adet),
- MTC (6 adet),
- 3 MVI (4 adet),
- 2 MVI (1 adet),
- CP Pano (5 adet).

Wilo pompa sistemleri Marmaray projesinin terfi istasyonları ve arıtma tesislerinde katı madde içeren atıksuların transferinde, drenaj uygulamalarında, inşaat ve sanayi uygulamalarındaki atıksu transferi alanlarında kullanıldı.Slider Altına