Kasaba Ömerli Evleri’nin Yerden Isıtma Uygulaması

29 Ocak 2016 Dergi: Ocak-2016

İş Altınhas tarafından Ömerli bölgesinde hayata geçirilen Kasaba Ömerli Evlerinde, Oventrop yerden ısıtma ürünleriyle projeye katkı sağladı. 90’lı yılların sonunda başlayan ve Mayıs 2000’de hayata geçirilen Kasaba, kaliteli nitelikleriyle yalnızca Ömerli bölgesine değil, tüm Türkiye’ye model olmuş bir yaşam projesidir. Toplam 5 etaptan oluşacak Kasaba’nın 1. etabı Mart 2003’te, 2. etabı ise Temmuz 2004’te sahiplerine teslim edilmiştir. Şehrin hemen yanında doğal ve huzurlu atmosferiyle 280 ailenin hayatını değiştiren Kasaba, bölgedeki diğer projelere de örnek teşkil etmektedir. 3. etabı 160.000 m2 proje alanına sahip Kasaba’da 1+1’den 6+1’e kadar seçeneklerin bulunduğu 156 konut mevcut. Kasaba projesinde Oventrop, yerden ısıtma ürünleriyle yer aldı. Projede yerden ısıtma sistemleri için “Multidis SF” serisi paslanmaz çelik kollektörler, “Unibox” yerden ısıtma kontrol sistemleri, “Regufloor H” kontrol istasyonları kullanıldı.

Projede Kullanılan Oventrop Ürünleri

Multidis SF Paslanmaz Çelik Kollektör

Multidis SF

Multidis SF serisi paslanmaz çelik kollektörler yerden&duvardan ısıtma ve soğutma projelerinde kullanıma uygundur. 2-12 devre arasında bağlantıya uygun modelleri bulunmaktadır. Servo motor bağlantısının yapılabilmesi için M30x1.5 bağlantı uçları mevcuttur. Kollektörlerde kullanılan bütün parçalar Oventrop’un imalatıdır. Bunun yanında, kollektörlerde kullanılan küresel vanalarda, harici termometre takılabilmesi mümkündür, vana üzerindeki hissedici ve kollektörle beraber gelen termometreyle anlık sıcaklık değerleri gözlemlenebilir.

Oventrop kollektörlerin başlıca avantajları:

- Bütün parçalar Oventrop firmasına aittir,

- Sızdırmazlık için ek bir işçilik yapmaya gerek yoktur,

- Yüksek kalite ve güvenli olarak hidronik balanslama mümkündür,

- Düşük montaj derinliği sayesinde dar alanlara bile sorunsuz şekilde montaj yapılabilir, Yine Oventrop’un ürün programında bulunan Cofit S ve Cofit P geçme parçalarıyla uyumlu şekilde kullanılabilir.

Regufloor H Kontrol İstasyonu

Regufloor H

Kontrol istasyonu mevcut mobil ısıtma sisteminin yerden ısıtma sistemine bağlanmasını mümkün kılar. Üç yollu vana ayarlanan gidiş suyu sıcaklığını kontrol eder. Sıcaklık kontrolü sıcaklık kontrol elemanı üzerinden yapılır. Elektrikli boru üzeri hissedici yerden ısıtma sistemini aşırı yüksek sıcaklıklardan korur. Sistemde bulunan pompa; pompa gücünü, güncel ısıtma suyu ihtiyacına göre elektronik olarak kontrol eder.

Unibox

Unibox ile yüzeyden ısıtma ve soğutma uygulamalarında yüzey sıcaklığının dengelenmesi ve dönüş suyu sıcaklığının sınırlandırılması mümkündür. Unibox ile oda sıcaklığını 7-28˚C aralığında ayar yapabilme imkânı vardır, Unibox ile iç ortam kontrol ve konfor şartlarında istenilen düzeylere getirilir.

Unibox’un sistemde tercih edilmesinin getireceği başlıca avantajlar;

- Kolay kurulum,

- Yerden ısıtma kontrolü için mümkün olan en üst düzey kontrol imkânı,

- Dizayn olarak farklı renkte modeller; krom veya beyaz,

- Harici enerji bağlantısına ihtiyaç olmamasıSlider Altına
Söyleşi