Header Reklam
Header Reklam

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Pompa ve Hidrofor Sistemleri 

21 Aralık 2020 Dergi: Aralık-2020
İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Pompa ve Hidrofor Sistemleri 

Yüksek pompa teknolojileri ile yurtiçi ve yurtdışındaki prestijli projelere, verimli ve uzun ömürlü pompa ve hidrofor çözümleri sunan Masdaf, bu kez 2023 yılında dünyadaki en önemli 10 finans merkezi içinde yer alması hedeflenen “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi”nin çözüm ortağı oldu. 

Istanbul-Uluslararasi-Finans-MerkeziÜmraniye’de yaklaşık 300 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ve 2023 yılında dünyadaki en önemli 10 finans merkezi içinde yer alması hedeflenen “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi”nin 1. ve 13. parselleri üzerine inşa edilecek rekreasyon alanlarında kullanılacak pompa ve hidrofor sistemlerinde; Masdaf’ın “GenIO MultiHEXA Hidrofor Grupları”, BlackBOX serisi kendinden depolu “Atıksu ve Foseptik Terfi İstasyonları”, “Islak Rotorlu Sirkülasyon Pompaları” ve “Enduro serisi Dalgıç Pompaları” tercih edildi. 

Kokunun dışarı çıkmasını önlüyor

Projenin, atıksu ve foseptik terfi sistemlerinde Masdaf’ın 400 - 750 litre kapasite aralığındaki “BlackBOX serisi Atık Su ve Foseptik Terfi İstasyonları” yer alıyor. BlackBOX serisi terfi istasyonları, tankın üzerinde bulunan özel kapak sayesinde içeride oluşan kokunun dışarı çıkmasını engelliyor ve Enduro serisi Dalgıç Pompalar vasıtasıyla da tank içerisinde biriken atıksuyu en kısa sürede tahliye ederek, sağlıklı ve konforlu yaşam alanları sunuyor. Pompanın basma hattında bulunan toplu çek-valf ise basılan atıksuyun, tanka geri dönmesini engelleyerek, çalışma kaybını azaltıyor ve bu sayede pompanın çalışma ömrünü uzatıyor.

Çoklu pompa sistemlerinde “eş yaşlanma” avantajı

Projede basınçlı su ihtiyacını karşılamak üzere kullanılacak su basınçlandırma sistemlerinde ise debi aralığı 5-50 m³/h aralığında değişen “Genio MultiHexa Serisi Motor Üzeri Frekans İnvertörlü Paslanmaz Çelik Hidrofor”lar hizmet verecek. MultiHexa serisi hidroforlarda kullanılan GenIO Motor Üstü Frekans İnvertörleri, sistemin değişken debili tüketim şartlarında frekans değişimini kompanze ederek, pompaların daha verimli çalışmasını ve basıncın sürekliliğini sağlıyor. Ayrıca Mod-Bus haberleşme protokolü ile dış ünitelere (bina otomasyon sistemi veya PLC gibi) anlık erişim imkânı da sağlayarak, kontrol avantajı sunuyor. Sistemin ihtiyacı doğrultusunda verimli bir şekilde çalışan akıllı pompa teknolojileri ile hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.

Pompaların her birinin toplam çalışma saatlerini de görüntüleyen GenIO Motor Üstü Frekans İnvertörleri, çoklu pompa sistemlerinde gerçek zamanlı eş yaşlanma imkânı sunuyor. Ayrıca arıza hallerinde arızalı pompanın devre dışı bırakılmasını sağlayarak, yedek pompanın otomatik olarak devreye alınmasını ve sistemin herhangi bir aksaklığa neden olmadan çalışmasını sağlıyor. 

Uzun çalışma ömrü

Projede kullanılan bir diğer Masdaf teknolojisi ise kirli ve atıksuların transferinde etkili çözümler sunan ENDURO Dalgıç Pompalar oldu. Atıksuların taşınması işlemi sırasında oluşabilecek koku ve tıkanma sorununu ortadan kaldıran dalgıç pompalar, üstün bir teknolojiye sahip olarak geliştirildi. Ayrıca Enduro Dalgıç Pompanın dizaynı; pompa, motor, gövde bileşenlerinde ve motor besleme kablosunun gövdeye girdiği yerde, yaşanan “sıvı sızdırma” problemini de ortadan kaldırıyor. Yaratıcı bir tasarıma sahip olan, helisel yapıdaki salmastra kutusu ise pis su içerisinde bulunan katı parçacıkları, mekanik salmastradan uzak tutarak, mekanik salmastrayı koruyor ve uzun bir çalışma ömrü sunuyor. Pompa içerisinde ise mekanik salmastradan veya herhangi bir sebepten dolayı oluşabilecek kaçakları erken şekilde uyaran “su kaçağı elektrodu” kullanılıyor. 
2022 yılında tamamlanması planlanan proje; kamu bankaları, özel bankalar, oteller, alışveriş merkezleri ve 2 bin kişi kapasiteli kültür ve kongre merkezine ev sahipliği yapacak.Slider Altına