Header Reklam
Header Reklam

Danfoss Ürünleri İstanbul Havalimanı’nda

28 Kasım 2018 Dergi: Kasım-2018

Danfoss, hava kalitesi, sıcak su, temiz su, atıksu çevrimi ve yolcu konforu alanlarında sınıfının en iyi ürünleri ile İstanbul Havalimanı’nın inşasına katkıda bulundu.

76,5 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olacak İstanbul Havalimanı’nın açılışı Cumhuriyet’in 95’inci yıl dönümünde gerçekleştirildi. İstanbul Havalimanı’nın ilk fazı, 42 ay gibi rekor sürede tamamlandı. Hizmete giren ilk fazda; 1,4 milyon metrekarelik ana terminal binası, 2 pist, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve destek binalar bulunuyor. Danfoss, hava kalitesi, sıcak su, temiz su, atıksu çevrimi ve yolcu konforu alanlarında sınıfının en iyi ürünleri ile İstanbul Havalimanı’nın inşasına katkıda bulundu.

Danfoss’un çevreye duyarlı ürünlerinin kullanımı ile 500 ton daha az CO2 emisyonu oluşturacak olan dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı, bu sayede, yeşil bina konsepti ile inşa edilmiş dünyanın en büyük projesi olmaya da aday.

130 bin Euro enerji tasarrufu

İstanbul Havalimanı, toplamda bin 800’ü aşkın Danfoss frekans konvertörü kullanımı ile her yıl yüzde 30 oranında enerjiden tasarruf edecek. Danfoss VLT HVAC ve AQUA ürünlerinin toplam sahip olma maliyeti avantajı ile ısı kayıpları önlenerek tasarrufun da en üst seviyede olacak.

Frekans konvertörü yatırımı ile İstanbul Havalimanı’nın 18 ay gibi kısa bir sürede kendi maliyetini ödeyerek, her yıl yalnızca ısıya dönüşen enerjiden yaklaşık 130 bin Euro elektrik tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Danfoss’un 160 kW – 250 kW düşük harmonikli (LHD) ürünlerinin kullanımı ile İstanbul Havalimanı’nda arıza oranını en aza indirgeyerek işletme devamlılığını maksimum seviyeye çıkartılması hedefleniyor. Danfoss Isıtma Sistemleri ve Motor Kontrol Sistemleri ürünleriyle inşa edilen havalimanının terminal binasındaki 531 adet klima santralinde binden fazla frekans konvertörü (FC) kullanıldı. Merdiven ve asansör basınçlandırma fanlarında, tünel Jet-Fan uygulamalarında, pompa merkezinde bulunan sirkülasyon ve temiz su pompalarında, soğutma grup pompalarında, ATC kulede ve arıtma tesisi uygulamalarında ise Danfoss VLT HVAC FC 102 ve VLT AQUA FC202 ürünleri tercih edildi.

Bu binalarda 14 bin adet üzerinde AB-QM vana ile DN15’ten DN250’ye kadar yaklaşık 2 bin adet 2 yollu ve 3 yollu motorlu vanaların da montajı yapıldı. Danfoss’un sınıfının en verimli ısıtma ürünlerinin kullanımı ile işletmede kolaylık sağlanarak yolcu konforunun en üst seviyeye taşınması hedeflenirken aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanmış olacak. Bu yatırımın da kendi maliyetini 2 yıl içerisinde karşılaması bekleniyor.

İstanbul Havalimanı’na özel olarak tasarlanan kapaklı çatı fanları kış aylarında kar ve buz eritmesinde kullanılacak; Danfoss DEVI ürünleri ile de hava konforu korunacak. Toplamda 51 bin m DEVI Snow kablonun 13 bin metresi, 376 adet özel çatı fanında kullanıldı; kar ve buz önleme amacıyla DEVI Snow 30T ve boru ısıtma amaçlı DEVI Flex 10T/18T montajları yapıldı. 13 bin m DEVI Flex 10T/18T ürünü ise yangın sisteminin güvenli çalışması amacıyla buzlanmaya karşı yangın sistemi borularında kullanıldı.

İstanbul Havalimanı’na özel olarak tasarlanan kapaklı çatı fanları kış aylarında kar ve buz eritmesinde kullanılacak; Danfoss DEVI ürünleri ile de hava konforu korunacak.Slider Altına