Header Reklam
Header Reklam

Avrupa’nın En Büyük Show Arenası Chapito

27 Ekim 2017 Dergi: Ekim-2017
Avrupa’nın En Büyük Show Arenası Chapito

“Avrupa’nın En Büyük Show Arenası” ünvanına sahip olan Antalya Belek’te Haziran ayında açılışı yapılan ve genel eğlence alanlarının yaratılması bakımından turizmin başkenti Antalya’ya çok önemli katkı yapan Chapito gösteri merkezinde seyircilerin birbirinden güzel gösterileri konfor içinde izlemesinde Alarko Carrier’ın da payı var.

Daha önce Almanya’da faaliyet gösteren ve bugüne kadar 8 milyona yakın izleyici ağırladığı bildirilen dev gösteri merkezi Chapito, projenin fikir babası olan Seans Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Halis Altay oluşturduğu konsorsiyum tarafından geçen yıl satın alınarak Antalya’ya getirildi. Altay, maliyeti üç milyon avroyu bulan bu büyük projenin amacının “turizm gelirlerinde çeşitliliği yakalamak ve sektöre yeni cazibe alanları kazandırmak” olduğunu belirtiyor. Bazı dillerde “taşınabilir çadır” anlamına gelen, bu özelliğine uygun olarak Almanya’dan tırlarla taşınarak Antalya Belek’te “The Land of Legends Theme Park”a getirilen, 27 metrelik 8 taşıyıcı kuleye sahip olan dev gösteri “çadırı” Chapito, 4 bin metrekarelik alanda özel ekipler tarafından kuruldu. Chapito’nun izleyici kapasitesi 500’ü VIP olmak üzere toplam 2500 kişi. Buna göre 6 aylık turizm sezonunda 200 bine yakın yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapabiliyor. Chapito’ya “hayvansız sirk” de deniliyor. Çünkü gösterilerde zor koşullarda yaşatılan hayvanlar kullanılmıyor.

Chapito tamamen insanların yetenekleri üzerine kurulu bir arena... Yaz ayları boyunca binlerce Antalyalı, yerli ve yabancı turist, Chapito’da, Kolombiya’dan, Peru’dan, Rusya’dan ve Türkiye’den yüze yakın son derece yetenekli insanın hazırladığı gösterileri seyretti. Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında sayısız gösterilere imza atan Türk dansını son zamanlardaki en önemli prodüksiyonlarından Shaman Dance Theatre’ı, gösteri sanatlarının en yeni, en çılgın örneklerinden biri olan, uçan motorların, akrobatların, dünyaca ünlü dans sanatçılarının inanılmaz gösteriler sunduğu Adrenalina Circus’u, küçük bir kız çocuğunun çok renkli hayal dünyasında yaşadığı maceraIarın ve gördüğü güzellikIerin anlatıldığı dünya klasikleri arasında yer alan öykünün Rus sanatçılar tarafından buz üzerinde yorumlandığı Wonderland on Ice’ı çocuklar kadar büyükler de hayranlıkla izlediler. Chapito’da ses, ışık ve görüntü sistemleri en son teknolojiye sahip. Bu araçlar gösterilerin güzelliğini ve etkileyiciliğini çok artırıyor. Chapito’da son teknolojiye sahip başka cihazlar da yer alıyor. Sıcak Antalya gecelerinde binlerce kişinin Chapito’nun sunduğu muhteşem gösteriler konfor içinde izlemesinde Alarko Carrier’ın belirleyici bir katkısı var.

İç ortamda konforlu bir iklim yaratabilmek için kurulan hava koşullandırma sisteminin kalbinde 9 adet 50 UH 205 modeli çatı tipi klima yer alıyor. Soğutma kapasitesi 201 kW olan cihazların her biri saatte 39.000 m³ koşullandırılmış hava üretebiliyor. 7 cihazın aktif çalıştığı 2 cihazın ise yedek olduğu projede saatte toplam 273 bin m³ hava iç ortamın her tarafında seyirciler ve gösteri çalışanları için taze, sağlıklı ve konfor sıcaklığında hava sunuyor. Alarko Carrier Gebze Tesisleri’nde üretilen ve dünyaya altmıştan fazla ülkeye ihraç edilen 50 UH modeli çatı tipi klimalar Carrier’ın geliştirdiği ileri teknolojiye sahiptir.

- Çift cidarlı 60 mm izolasyonlu standart sandviç panel gövdeye sahip olan, tam ve kısmi yüklerde yüksek verim sağlayan cihazlarda entalpik ekonomizör ile serbest soğutma (free cooling) yapılabiliyor.

- Sisteme, isteğe bağlı olarak, dış ortama atılan hava ısısının çok yüksek verimle geri kazanılmasını sağlayan tamburlu ısı geri kazanım ünitesi eklenebiliyor.

- 2 bağımsız soğutucu akışkan devreli 4 kompresörden oluşan cihazlar gelişmiş Carrier patentli buz çözme (defrost) kontrolüne ve elektronik genleşme vanasına (EXV) sahiptir.

- Yüksek basınç ve VAV’li vantilatör ve aspiratör fan çözümleri için uygun olan cihazlarda duman, filtre, yangın ve sıcaklık sensörleri ile hassas ve güvenli kontrol sağlanıyor.

- Hava ve soğutucu akışkan tarafı gelişmiş Carrier kontrol algoritması kullanılıyor ve Carrier patentli, 4,3” Türkçe menülü “Touch Pilot” dokunmatik renkli ekran kullanıcı arayüzü standart olarak veriliyor.

- Carrier 50UH çatı tipi klimalar soğutmada sunduğu 3,58 değerine varan Sezonsal Enerji Verimliliği Oranı (SEER) ile ticari ve endüstriyel uygulamalarda en iyi iklimlendirme çözümünü sunuyor.Slider Altına