Header Reklam
Header Reklam

Yeni Soğutma Teknolojisi Crescendo HVAC Elektrik Faturalarını Düşürebilir

08 Ocak 2024 Dergi: Ocak-2024
Yeni Soğutma Teknolojisi Crescendo HVAC Elektrik Faturalarını Düşürebilir Purdue Üniversitesi ve Bechtel'den bir araştırma ekibi, HVAC sistemleri için potansiyel olarak yenilikçi bir soğutma teknolojisi geliştirdi. Bu teknoloji, üretim ve endüstriyel binalarda önemli miktarda enerji tasarrufu sağlıyor. Ticari olarak Crescendō adıyla pazarlanan teknoloji, mevcut soğutma sistemlerinde kaybedilen enerjiyi yakalayan rejeneratif bir soğutma döngüsü kullanıyor. 
Bechtel'in kıdemli çözüm analisti David Ladd, "Bu teknolojiyi kullanmanın ilk sonuçları] soğutma sistemlerinde %5 daha yüksek verimlilik gösteriyor. Soğutmaya yeterince değer verilmiyor. Dünyadaki sera gazlarının %10'u HVAC sistemlerinden kaynaklanıyor" dedi.
Uluslararası Soğutma Kongresi'nin hakemli Proceedings dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, "daha iyi soğutucu akışkan dağıtımıyla elde edilen fayda, bu makalede biraz farklı bir sıkışma noktası sıcaklığıyla ölçülmüştür ve sonuçlar %5'e yakın enerji tasarrufunun mümkün olabileceğini göstermektedir..."
Sıkışma noktası, bir soğutucu akışkan ile çevresindeki hava arasındaki sıcaklık farkıdır. Makalenin sonuçları, deneydeki sıcaklığa bağlı olarak ölçekleniyor. Yani, sıcaklıktaki değişimler daha fazla enerji tasarrufunun önünü açabilir.
Patentli teknoloji Bechtel'de icat edilmiş ve ilk prototip üzerindeki araştırma Purdue Üniversitesi'ndeki lisans öğrencilerinden oluşan bir ekip tarafından yürütülmüştür.
Makine Mühendisliği Yardımcı Doçenti ve Dr. Eckhard Groll ile birlikte projenin baş araştırmacısı olan Dr. Davide Ziviani, "Herrick Laboratuvarları, gelişmekte olan soğutma teknolojilerinin değerlendirilmesinde ön saflarda yer almaktadır. Bechtel ekibiyle yapılan işbirliği, teknolojinin uygulanabilirliğini göstermek için son teknoloji ürünü hidrokarbon bazlı bir deney düzeneğinin geliştirilmesini sağladı. Bu süreç boyunca çok sayıda öğrenci öğrenme deneyiminden faydalandı ki bu da nihayetinde eğitimciler olarak bizim görevimizdir" diyor.
Bechtel, yarı iletken fabrikaları ve pil üretim tesisleri gibi gelişmiş üretim için bina sistemlerine yönelik anlayışını ve sunabileceklerini zenginleştirmek için Crescendō'yu geliştirmeye devam ediyor.
Ladd, "Crescendō, HVAC sistemleri için enerji kullanılan her yerde potansiyel bir uygulamaya sahiptir" diyor.
Enerji verimliliğine ek olarak, bu teknoloji daha az sera gazı emisyonuna neden olan daha az toksik soğutucu akışkanlardan yararlanarak çevreye yardımcı olur.
Enerji geri kazanım potansiyeli nedeniyle Crescendō, günümüzde kullanılan hidrokarbon bazlı soğutucu akışkanlar yerine karbondioksitin soğutucu akışkan olarak daha fazla benimsenmesine yol açabilir.
Daha verimli sistemler veya farklı soğutucu akışkanlar, diğer ekipman türleri için daha fazla alana sahip bina sistemleri için daha küçük ayak izleri ve farklı arazi alanlarının kullanılması için fırsat potansiyeli de yaratır.
Bechtel ve Purdue ekibi birlikte daha fazla araştırma yapıyor ve küçük bir bina kliması içinde teknolojinin ticari bir prototipini inşa ediyor.  
Ziviani, "Çevrimi ve bileşenlerini optimize etmek için ek araştırmalara ihtiyaç var. Ancak, ilk umut verici sonuçlar birçok uygulama için yeni nesil çevre dostu soğutma sistemlerinin kapılarını açabilir" diyor.
Bechtel bu teknolojinin soğutmayı sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahip olduğunu umuyor.
Ladd; "Verimli soğutma elde etmek için topluluk yaklaşımına inanıyoruz. Bu görevde bize katılmak isteyen herkesi dinlemek istiyoruz" diyor.
 


Slider Altına