Header Reklam
Header Reklam

Yeni Hydronic VRF Teknolojisi Soğutucu Akışkanın Azaltılmasına Öncelik Veriyor

10 Nisan 2023
Yeni Hydronic VRF Teknolojisi Soğutucu Akışkanın Azaltılmasına Öncelik Veriyor

Değişken Soğutucu Akışkan (VRF) teknolojisi, çok zonlu alanlarda verimli, kişiselleştirilmiş konfor gerektiren ticari binalar için giderek daha popüler bir HVAC çözümü haline geldi. Tamamen elektrikli ısı pompaları, dış ve iç ünitelerin, branşman kontrolörlerinin ve soğutucu akışkan hattı setlerinin bir kombinasyonu sayesinde eş zamanlı ısıtma ve soğutma sunar. Soğutucu akışkan kullanımına ilişkin düzenleyici ortam değiştikçe, HVAC endüstrisi binaların karbondan arındırılmasına yardımcı olmak için sürekli olarak yenilikler yapmaktadır. Yeni hidronik VRF (HVRF) sistemleri, harici soğutucu akışkan hattı setleri ile dahili su hattı setlerinin benzersiz bir kombinasyonunu kullanır. %100 elektrikli olmasının yanı sıra HVRF, tüm sistemdeki soğutucu akışkan yükünü %20'ye kadar azaltır.

S1: Standart bir VRF sistemi yerine neden bir hidronik VRF sistemi seçilmeli?

Y1: Hidronik VRF sistemleri, kullanılan bölgelerde yalnızca sıcak veya soğuk su bulundurarak tüm sistemde soğutucu akışkanın azaltılmasına olanak tanır. Bir Hibrit Branşman Denetleyicisi (HBC), soğutucu akışkan hattı setlerine sahip dış ünitelere ve su hattı setlerine sahip iç ünitelere bağlanır. Sonuç olarak HVRF, standart bir VRF sistemine kıyasla %20'ye kadar daha düşük soğutucu akışkan yüküne sahiptir. Bu yeni dahili su hattı setleri ile hidronik VRF sistemleri, ASHRAE® 15 ve 34 soğutucu akışkan konsantrasyonu düzenlemelerine daha kolay uyum sağlar. Ek olarak, hidronik VRF sistemleri, GWP'si 750'nin altında olan gelecekteki A2L soğutucu akışkanlarına daha kolay geçiş sağlar (2026'da VRF sistemlerini ticari olarak etkileyen Montreal Protokolü'ndeki Kigali Değişikliğine göre). R410A gibi mevcut soğutucu akışkanların kademeli olarak devre dışı bırakılması gerektiğinde, sadece dış üniteleri HBC'ye bağlayan soğutucu akışkan hattı setlerinin ele alınması gerekecektir. Bu sistem ayrıca, belirli LEED sertifikalarını almaya çalışan binalar için ek LEED puanları almaya hak kazanmaya yardımcı olabilir.

S2: HVRF sistemi ile hangi dış üniteler eşleştirilebilir?

Y2: HVRF sistemi, standart bir VRF sistemiyle aynı dış üniteleri kullanacaktır (Hibrit Branşman Denetleyicisini desteklemek için ek bir donanım ile). Örneğin, Trane şu anda aşağıdaki uyumlu dış üniteleri sunmaktadır ve Hyper Heat R2 üniteleri daha sonra sunulacaktır.

  • Standart Verimlilik -P N-Nesil Hava Soğutmalı R2 (6-14 Ton) tekli modüller
  • Yüksek Verimlilik -E N-Nesil Hava Soğutmalı R2 (6-14 Ton) tek modüller
  • Su Soğutmalı L-Nesil R2 (6-14 Ton) tekli modüller


S3: Tek bir bağlantı noktasına kaç tane iç ünite bağlanabilir?

Y3: HVRF sistemi şu anda maksimum 50 iç ünite barındırabilir. Standart VRF gibi, herhangi bir uygulamanın ihtiyaçlarını karşılamak için birden fazla seçenek vardır: Orta statik kanallı (06-48 MBH), dört yollu tavan kasetleri (2 ft x 2 ft ve 3 ft x 3 ft) ve duvar montajları. Daha sonra, yüksek ve düşük statik kanallı, zemine monte konsol üniteleri mevcut olacak.

Bu bildik seçenekler, bir hidronik serpantin içerecek şekilde uyarlanmıştır, ancak teknoloji, standart bir VRF iç üniteye benzer bir şekilde çalışır. Her bir iç ünite, dahili bir manuel hava tahliye vanasına ve her bir iç ünite çıkışının yüksek noktasına monte edilmiş bir otomatik hava ayırıcıya sahiptir. Hidronik VRF iç ünitelerin önemli avantajlarından biri, geçiş mevsimlerinde daha ılıman serpantin dışı sıcaklıkları ve son kullanıcıya daha fazla konfor sağlayan daha düşük ses seviyeleridir. HBC'den tek bir bağlantı noktasına toplamda 30MBH'ye kadar 3 adede kadar iç ünite bağlanabilir. Aynı bağlantı noktasına birden fazla iç ünite bağlandığında, su dengeleme için ters dönüş boruları kullanılmalıdır.

S4: Sistem için çeşitli doldurma / tamamlama suyu seçenekleri nelerdir?

Y4: Her bir ana Hibrit branş kontrolörüne (HBC), özel bir genleşme deposu bağlantı noktası ve özel bir doldurma hattı bağlantı noktası sağlanır. Dolgu hattını tasarlarken ve dahil ederken iki ana seçenek vardır:

  • Kalıcı Doldurma Hattı: Bu seçenekte, bir temiz su anma süzgeci, izolasyon vanası, tahliyeli çift çek valf ve manometreli basınç düşürme vanası bulunur. İlk doldurma ve sistemden hava tahliye edildikten sonra, kapalı devre bir sistem olduğu için izolasyon vanası gelen suya kapatılacaktır. İhtiyaç duyulan tek takviye suyu, otomatik hava ayırıcılar yoluyla sudan içeri giren havayı çıkarmaktır.
  • Sistem Besleyici: Herhangi bir uygulamanın ihtiyacını karşılayacak şekilde boyutlandırılmış iki boyutta mini sistem besleyici vardır (4,5 veya 17 galon). Sistem besleyici(ler)i kullanılıyorsa, her bir ana HBC'ye giden kalıcı doldurma hattının yerini alır. Bu seçenek, her bir ana HBC'ye ek bir su hattı eklemek zorunda kalmanın kurulum maliyetlerini azaltır ve daha hızlı ilk doldurma baypas yetenekleri için genleşme tankı braketi ile eşleştirilmelidir. Bir sızıntı durumunda, bir sistem besleyicinin tankta yerleşik bir şamandıra alarmı vardır ve bu alarm, herhangi bir büyük su hasarı meydana gelmeden önce sorunu tespit edebilir.

S5: Hidronik VRF kontrolleri standart VRF'den farklı mıdır?

Y5: HVRF, standart VRF ile aynı kontrol mimarisini ve kontrolörleri kullanır. Bu, uygulamaların hem standart hem de hidronik VRF'nin bir kombinasyonunu kullanmasına ve aynı merkezi kontrolöre bağlanabilmesine olanak tanır. Örneğin, standart VRF daha büyük, açık alanlar için kullanılabilirken hidronik VRF, soğutucu akışkan konsantrasyon limitlerinin olduğu daha küçük bölgelerde kullanılabilir ve her ikisi de aynı kontrol ağında çalışabilir. Ek olarak, tüm iç ünite kontrolörleri ayrıca standart VRF ve hidronik VRF arasında karıştırılabilir, dolayısıyla her ikisini de içeren binalarda görsel veya kullanıcı arayüzü farkı yoktur.

Kaynak: https://trane.eu/tr/Slider Altına