Header Reklam
Header Reklam

Yeni Bir Çalışma Dünyanın En Sıcak Şehirlerinden Birinin Nasıl 4,5°C Soğutulacağını Gösterdi

20 Ocak 2024 Dergi: Ocak-2024
Yeni Bir Çalışma Dünyanın En Sıcak Şehirlerinden Birinin Nasıl 4,5°C Soğutulacağını Gösterdi

Soğutma teknolojileri ve tekniklerinin bir kombinasyonu, Suudi Arabistan'ın Riyad kentinin sıcaklık ve enerji ihtiyacını azaltabilir. UNSW Sidney tarafından yapılan yeni bir araştırma; sıcak çöl ikliminde büyük bir şehrin sıcaklıklarını önemli ölçüde düşürürken enerji maliyetlerini de düşürmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Nature Cities dergisinde yayınlanan bulgular, High-Performance Architecture Lab tarafından geliştirilen son derece yansıtıcı “süper serin” yapı malzemelerini sulanan yeşillikler ve enerji güçlendirme önlemleriyle birleştirerek Suudi Arabistan'ın başkentini 4,5°C'ye kadar soğutmaya yönelik çok yönlü bir stratejiyi detaylandırıyor. Riyad Kraliyet Komisyonu ile işbirliği içinde yürütülen çalışma, modern ısı azaltma teknolojilerinin bir şehirde uygulandığında büyük ölçekli enerji faydalarını araştıran ilk çalışma olma özelliği taşıyor.

Yüksek Performanslı Mimari Kürsüsü Başkanı Anita Lawrence ve çalışmanın kıdemli yazarı UNSW Scientia Profesörü Mattheos (Mat) Santamouris, "Proje, gelişmiş ısı azaltma teknolojileri ve tekniklerinin kentsel aşırı ısınmayı ve soğutma ihtiyaçlarını azaltmak, yaşamları iyileştirmek için sahip olabileceği muazzam etkiyi gösteriyor" diyor.

Aşırı kentsel ısı, dünya çapında 450'den fazla şehri etkilemekte, enerji tüketimi ihtiyaçlarını artırmakta ve ısıya bağlı hastalık ve ölüm dahil olmak üzere sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Prof. Santamouris, şehirlerdeki kentsel sıcaklıkları azaltmaya yönelik ısı azaltım teknolojileri ve stratejileri geliştirme konusunda uzmandır. Aşırı kentsel sıcaklıklar dünya çapında 450'den fazla şehri etkiliyor, enerji tüketimi ihtiyaçlarını artırıyor ve ısıya bağlı hastalıklar ve ölüm de dahil olmak üzere sağlığı olumsuz etkiliyor.
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad da bu şehirlerden biri. Çölün ortasında yer alan bu şehir, yazın 50°C'yi aşabilen sıcaklıklarıyla dünyanın en sıcak şehirleri arasındadır. Ayrıca iklim değişikliği ve hızlı kentleşme Riyad’da aşırı ısınmanın boyutlarını artırıyor.

Prof. Santamouris, "Sınırlı yeşillik ve asfalt, beton gibi geleneksel yapı malzemelerinden yapılmış geniş yapay yüzeyler ısıyı hapsediyor, bu da şehrin ısınmaya devam ettiği anlamına geliyor. Araba kirliliği ve endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan ilave ısı da şehrin sıcaklığını artırıyor" diyor.

Şehir ölçeğinde ısı azaltım senaryolarının simüle edilmesi

Çalışma için UNSW araştırmacıları liderliğindeki ekip, şehrin sıcaklığını düşürmek ve soğutma ihtiyaçlarını azaltmak için en uygun stratejileri değerlendirmek üzere sekiz farklı ısı azaltma senaryosu altında 3323 kentsel binanın enerji performansı da dahil olmak üzere Riyad'ın Al Masiaf bölgesinin büyük ölçekli soğutma iklim ve enerji simülasyonlarını gerçekleştirdi.

Süper serin malzemeler, bitki örtüsü türleri ve enerji güçlendirme seviyelerinin farklı kombinasyonlarını dikkate alan modelleme, yaz aylarında şehirdeki dış ortam sıcaklığını yaklaşık 4,5°C düşürmenin mümkün olduğunu ortaya koymuştur. Bu strateji aynı zamanda şehir için soğutma enerjisi tasarrufunu da yüzde 16'ya kadar artıracaktır.

Riyad için önerilen ısı azaltma (veya soğutma) senaryosu, binaların çatısında uygulanan süper serin malzemelerin kullanılmasını ve evaporatif soğutmayı iyileştirmek için sulanan ağaç sayısının iki katından fazla artırılmasını içermektedir.

Aksine, sulanmayan yeşilliklerin kullanımı gibi detaylı ve gelişmiş bilimsel optimizasyona dayanmayan kentsel soğutma tekniklerinin körü körüne uygulanması, şehrin sıcaklığında önemli bir artışa neden olabilir. 

Prof. Santamouris, "Gelişmiş ısı azaltma teknolojileri ve tekniklerinin doğru kombinasyonunu uygulayarak, ortam sıcaklığını bölge ölçeğinde azaltmak mümkündür. Riyad büyüklüğünde bunaltıcı bir şehir için, soğutma ihtiyaçlarının önemli ölçüde azaltılması sürdürülebilirlik açısından da çok önemlidir" diyor.

Prof. Santamouris, şehrin sıcaklığının düşürülmesinin insanların termal konforunu artırmanın yanı sıra aşırı sıcaktan kaynaklanan sağlık sorunlarını ve kirletici konsantrasyonunu azaltmaya, insan verimliliğini artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Bu çalışmanın bir parçası olmasa da, önceki araştırmalar diğer şehirlerde benzer soğutma stratejilerinin uygulanmasının ısıya bağlı ölümlerin azaltılmasına yardımcı olabileceğini buldu.

Kentsel ölçekte enerji talebinin azaltılması

Araştırma ayrıca, kentsel ölçekte uygulanan ısı azaltma teknolojilerinin yanı sıra 3323 binanın tamamı için güçlendirme önlemlerinin enerji etkisini simüle etmiştir. Optimum soğutma teknolojilerinin enerji güçlendirme seçenekleriyle birleştirilmesi - yani daha iyi pencereler, yalıtım, güneş enerjisi ve serin çatılar yoluyla bina kabuğunun iyileştirilmesi - soğutma talebini yüzde 35'e kadar azaltabilir.

Santamouris, "Bu, Riyad'ın enerji ihtiyacında önemli bir azalmayı temsil ediyor ve yerel nüfusun yaşam kalitesini artırırken şehrin soğutmayla ilgili maliyetlerini daha da azaltmaya yardımcı olacaktır" diyor. 

Araştırmacılar şimdi dünyada türünün en büyüğü olacak özel ısı azaltma planını şehirde uygulamaya başlamak için Riyad Kraliyet Komisyonu ile birlikte çalışmayı umuyor.

Prof. Santamouris, "Bu gelişmiş ısı azaltım teknolojileri, şehir ölçeğinde uygulandığında şehir için önümüzdeki yıllarda önemli sağlık, sürdürülebilirlik ve ekonomik sonuçlar sağlayacak" diyor.

Araştırma ekibinde ayrıca Sidney Üniversitesi, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı, Riyad Şehri Kraliyet Komisyonu, Kalküta Üniversitesi ve Atina Üniversitesi'nden araştırmacılar da yer aldı.
 Slider Altına