Yaz sıcakları ile birlikte split klima satışları da artıyor

13 Nisan 2008 Dergi: Mayıs 2002

Isı pompası ile serin havalarda mekanın ısıtılması için de kullanılabilen split klimalar, filtreleme, tozsuzlaştır-ma, anti bakteriyel pek çok teknik özelliği ile ortam havasının konfor şartlarına gelmesini sağlamanın yanı sıra dekoratif görünümleri ile de mekanları güzelleştiriyor. Tasarıma bağlı estetik görüntülerine son yıllarda desenli ön görünümü de katan üreticiler tüketicinin dekorasyon gereksinimlerini karşılamayı amaçlıyor.

 

Uzmanlar split klima montaj ve bakımına dikkat çekiyor

 

Sistem klimalar gibi geniş anlamda proje gerektirmeyen split cihazlar yine de bir kesifi gerekli kılıyor. Kapasite seçimi, iç ünite ve dış ünitenin nereye montajının yapılacağı sorularının doğru yanıtlanması için zorunlu olarak keşif yapılması gerekiyor. İyi bir keşif satışı ve montajı yapılan klima için gerek yeterli kapasitenin seçimi gerekse mekandaki en uygun yerin bulunması açısından önem taşıyor. Uzmanlar özellikle iç ve dış ünitelerin yerleşimi, aralarındaki bakır borulama, boruların yalıtımı gibi montaj noktalarındaki işçiliğin de iyi olması gerektiğinin altını çiziyorlar.Uzmanlar kullanılmaya başlanan split klimaların filtrelerinin temizliği, temiz tutulması ve diğer kom-panentlerinin de yılda en az bir kere gözden geçirilmesi noktasında da tüketicileri uyarıyorlar

 

Apartman dairelerinden ofislere kadar tüm yaşam mahallerinde klima ihtiyaç haline geldi.

 

Yakın geçmişte büyük alışveriş merkezleri, sanayi kuruluşları, turistik tesisler dışında klima ile tanışmayan toplum bireylerimiz artık kendi yaşam mahallerinde de klimayı talep etmeye başladı.80'li yıllar ile birlikte yazın kavurucu sıcaklarında bile serin havası ile konfor ortamı sunan alışveriş merkezleri ile tanışan geniş kitleler kli-matize edilen havanın nimetini evlerinde de istemeye başladı. Son yıllarda öncelikle ofislerden başlayarak apartman dairelerine kadar özellikle split klima cihazları takılmaya başlandı.

 

Son beyaz eşyamız: Split klima

 

Klimanın ihtiyaç olarak algılanması ile evlerimize girmesi hız kazandı. Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, fırın, bulaşık makinesi derken evlerimiz için klima da alınması gereken son beyaz eşyamız olarak yerini almaya başladı. Bu süreçte ülkemizin büyük beyaz eşya ve elektronik cihaz üreticileri de talep artışına paralel olarak split klima üretimlerine de başladılar. 90'lı yıllarda tümü ithal edilen beş on marka ile şekillenen split klima pazarında günümüzde en çok satan markalar olarak yerli üreticilerimizin cihazlarını görebilmekteyiz. Son iki yılda ivmelenen büyük sanayi gruplarının split klima pazarına arttığını da izlemekteyiz. Özellikle split cihazlarda keşif ve montaj kolaylığı yaygın bayi, servis ağına sahip grupları rekabette avantajlı hale getirmektedir.


Etiketler


Slider Altına
Söyleşi