Yangın Güvenliğinde Yenilikçi Yaklaşım: TRIA Otomatik Yangın Perdesi

09 Ocak 2021 Dergi:

TRIA SUPERFIRE EI120, yangın durumunda yangını sınırlayan ve kontrol eden, sadece radyasyon emisyonunu azaltmakla kalmayıp aynı zamanda fiberglas tekstil yapısıyla izolasyon oluşturarak ısı transferini azaltan, böylece insanların ve eşyaların korunmasını en üst düzeyde sağlayabilen, EI120 sınıflandırmasına sahip otomatik yangın perdesidir.

Perde şu elemanlardan oluşur: Her iki tarafı da kaplanmış ve güçlendirilmiş çelik tel ile dikilmiş ve 78 mm çapında bir çelik ruloya sabitlenmiş cam elyaf kumaş; başlık kutusu, yan kılavuzlar ve alt çubuk gibi galvanizli çelik elemanlar; yangının karşı tarafı için sulama sistemi. Tüm sistem 24Vdc boru şeklindeki bir motorla çalıştırılır ve bir elektronik kart, TRIA’nın yerçekimine karşı emniyetli özel sistemli CRM (Motor için Kontrol ve Düzenleme) ile kontrol edilir. 115Vac veya 220Vac nominal giriş gerilimi ve 24Vdc çıkış gerilimi ile otomatik perdeler (CBM) için kontrol paneli. Tüm kontrol panellerinde 6 saate kadar otonomiye sahip Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS Sistemi) mevcuttur.

Avrupa Standartları UNE EN 1634-1 ve UNE EN 1363-1'e göre test edilmiş ve onaylanmıştır.

Operasyon

Sistem bir SHEV (Duman ve ısı egzoz havalandırması), yangın alarm kontağı, dahili yangın ve duman algılama cihazları veya manuel acil durum düğmeleriyle etkinleştirilebilir. Bir yangın durumunda, TRIA’nın Kontrol Paneli (CBM) sinyal alarmını alır ve otomatik perde, tüm perdelerde toplam güç kaybını takiben bile kontrollü ve güvenli sabit iniş hızıyla otomatik olarak açılır. TRIA'nın kontrol paneline bağlanan bir solenoid valf, sulama sistemini etkinleştirebilir. Yanlış bir alarm varsa, ana Yangın Yönetim Sistemlerinden alarm sıfırlandıktan sonra perdeler otomatik olarak bekleme konumuna döner. Ana güç kesintisi durumunda perde, TRIA’nın yedek pil sistemi sayesinde 6 saate kadar tam kapalı kalır.

Cam Elyaf Kumaş

Fiberglas kumaş, düşük radyasyon, yüksek izolasyon özelliklerine sahiptir ve 1100ºC'ye kadar dayanır. Tüm dikişler, Kevlar kaplamalı güçlendirilmiş paslanmaz çelik tellerle yapılır.

Sulama Sistemi

TRIA'nın kontrol paneline bağlanan bir solenoid valf, sulama sistemini standart olarak 3 dakikalık bir gecikmeyle etkinleştirebilir. Bir seçenek olarak, solenoid valf yanlış alarm koşullarında su sıçramasını önlemek için bir termal sensöre bağlı olabilir, bu nedenle bir yangın alarmı olsa bile sulama sistemi sensör 77ºC'ye ulaşana kadar çalışmaz. Bu durumda ve güvenlik nedenleriyle, sulama sistemi bu üç koşul bir araya gelene kadar etkinleştirilmeyecektir: 1. yangın alarmı 2. Üç dakika gecikme ve 3. Termal Sensörün 77ºC'nin üzerinde sıcaklık tespiti. Sprinkler sayısı, her sistemin alanına bağlıdır. Akışkan koşulları aşağıdaki gibidir:

Su akışı > = 3,8 L / dak / m2
Basınç > = 1,4 Bar
Tüm TRIA ürün ailesi için detaylı bilgi için; Aironn A.Ş. info@aironn.com.tr Söyleşi