Veri Merkezlerinde İndirekt Soğutma için Heatex

11 Haziran 2021 Dergi:

İndirekt soğutma yöntemleri, iç havanın, dış hava kirleticileri ve nem ile kirlenmesine yol açmaz. Bir ısı eşanjörü ısıyı, veri merkezi binasının içinden dışarıya aktarırken her iki hava akışını da ayrı tutar. Sonuç olarak, dış ortamdan alınan hava ve iç hava asla karışmaz.
Genellikle, veri merkezi sürekli olarak düşük sıcaklıklı bir alanda bulunuyorsa, yani su içermiyorsa kuru soğutma yeterlidir. Bununla birlikte, ısı eşanjörünün ortam havası tarafına su püskürtülerek, iç ortam havasının daha düşük sıcaklığına neden olan bir buharlaşma etkisi elde edilir. Bu yönteme dolaylı evaporatif soğutma (IEC) denir.
Sıcak ve kuru iklimler için ideal olan IEC, düşük işletim ve ilk maliyetle mükemmel soğutma potansiyeli sağlar. 6-8 °C (10-15 °F) ortam sıcaklığındaki düşüşler, yaz koşullarında tipiktir. IEC, geleneksel serbest soğutmaya (free cooling) kıyasla %28'e ve hava soğutmalı Serbest Soğutma alternatiflerine kıyasla %52'ye varan enerji tasarrufu sağlar.
Evaporatif soğutma, yüksek verimliliği düşük basınç düşüşüyle dengeleyen ve güvenilir su sızdırmazlığı ile birlikte yüksek seviyede korozyon koruması sunan özel bir tip plakalı ısı eşanjörü gerektirir. Heatex çapraz akışlı ısı eşanjörleri, olağanüstü soğutma kapasitesi sağlarken tüm bu gereksinimleri karşılar.
Heatex çapraz akışlı ısı eşanjörleri, özellikle evaporatif soğutma teknolojisi ile birleştiğinde, geleneksel soğutma yöntemlerine verimli, düşük maliyetli ve çevre dostu bir alternatif sunar.
Maksimum Enerji Verimliliği
İki benzersiz plaka modeli ve çok sayıda plaka mesafesi arasından seçim yaparak mükemmel enerji verimliliği ve basınç düşüşü dengesine ulaşılmıştır. Tüm plakalar, türbülans artırıcı yüzey dokusuna sahip yüksek kaliteli alüminyum plakalardan yapılmıştır.
Korozyon Koruması ve Sızdırmazlık
Tek, çift veya üçlü epoksi kaplı plakalar, beklenen tam ürün ömrü (>15 yıl) için tam korozyon koruması sağlar. Poliüretan (PUR) contalara sahip kenarlar, en zorlu testlere tabi tutularak sızdırmazlığı garanti eder.
Maliyet Avantajı
Soğutucu akışkan bazlı soğutma yöntemlerinden daha düşük işletme maliyetleri söz konusudur. Avrupa, Çin ve ABD'deki var olan üretim olanakları, zamanında teslimatı ve maliyet kontrolünü destekler.Söyleşi