Veri Merkezi Soğutma Pazarı İstikrarlı Olarak Büyümesini Sürdürüyor

26 Temmuz 2021 Dergi:

ResearchAndMarkets.com tarafından hazırlanan rapora göre küresel veri merkezi soğutma pazarı, 2015-2020 döneminde ılımlı bir büyüme sergiledi. İleriye baktığımızda, küresel veri merkezi soğutma pazarının 2021-2026 döneminde %7'lik bir yıllık birleşik büyüme oranı (CAGR) ile ilerlemesi bekleniyor.
Dünya genelindeki veri merkezi operatörleri uygun maliyetli, enerji açısından verimli ve çevre dostu soğutma sistemlerini benimsiyor. Veri merkezi soğutması için kullanılan teknolojilerden bazıları, evaporatif soğutma, serbest soğutma (free cooling), kalibre edilmiş vektör soğutma (CVC), soğutulmuş su sistemleri, doğrudan çipe soğutma ve sıvı soğutmayı içerir.
Artan veri merkezi yoğunluğu ile çok sayıda kuruluş, verimliliği artırmak ve çalışma süresini en üst düzeye çıkarmak için bilgisayar sistemlerini soğutmada yenilikçi yollar sunuyor. Örneğin Google, Finlandiya'nın Hamina kentindeki veri merkezlerinden birinde istenen sıcaklığı korumak için deniz suyu kullanıyor. Bu sistem, cihaz ve ekipmanları soğutmak için soğuk su kullandığından karbon emisyonu oluşturmuyor.
Benzer şekilde Facebook, veri merkezlerini soğutmak için topladığı yağmur suyunu kullanıyor. Ayrıca, akıllı bir asistan olan AdeptDC; CPU ve GPU sıcaklıklarını okumak için makine öğrenimi kullanarak veri merkezi yöneticilerine ne zaman ve ne kadar soğutma gerektiğini bilmelerinde yardımcı oluyor.
Ayrıca, çeşitli ülkelerdeki hükümetler, veri merkezi operasyonlarının emisyon ve güç tüketimi verimliliğine ilişkin çevresel düzenlemeleri zorunlu kılmaktadır. Bu da dünya çapında çevre dostu veri merkezi soğutma çözümlerine yönelik talebin artmasına neden oluyor.
Data Bridge Pazar Araştırması ise pazarın 2020-2027 tahmin döneminde %14,4'lük CAGR ile büyümesinin ve 2027’ye kadar 31.785,84 milyon USD'ye ulaşmasının beklendiğini gösteriyor. Pazarın büyümesini sağlayan en önemli faktörlerden biri olan 4G/LTE kullanımının artması veri merkezi yapımını artırdı.
Soğutma tipi bazında pazar, oda bazlı soğutma, raf bazlı soğutma ve sıra bazlı soğutma olarak bölümlere ayrılmıştır. 2020 yılında oda bazlı soğutma, diğerlerine göre daha ucuz olması ve daha az bakım maliyeti gerektirmesi nedeniyle en büyük pazar payını aldı.Söyleşi