Header Reklam
Header Reklam

Veri Merkezi 2030 Yılı Tahmini Pazar Raporu

07 Mayıs 2022 Dergi: Mayıs-2022
Veri Merkezi 2030 Yılı Tahmini Pazar Raporu

Küresel veri merkezi pazar büyüklüğünün 2021'de küresel olarak 220.0 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu pazar sayısının %5,1'lik bir CAGR ile artarak 2030'da 343,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Verilerdeki üstel artış, pazarın büyümesine katkıda bulunan en önemli faktör. Bu nedenle, dünya çapında sosyal, mobil, analitik ve bulut hizmetlerine artan ihtiyaç nedeniyle bu merkezlere olan talep artıyor. Yakın geçmişte, sosyal medya platformlarının kullanımı patladı ve toplanan bilgileri depolamak için yeni merkezlerin inşasına neden oldu.

Hiper Ölçekli Veri Merkezleri – BT Endüstrisinin Geleceği mi?

Pandeminin bir sonucu olarak, bulutun benimsenmesi hızlı bir şekilde hızlanıyor. BT sektörü, verilerle neler yapılabileceğinin dinamizmini fark ederek, daha iyi veri yönetimi sağlamak için hiper ölçekli veri merkezlerine yerleşiyor. Kolokasyon, BT altyapı ihtiyaçları söz konusu olduğunda, dünyanın her yerindeki kuruluşlar için sıranın en üstüne çıktı. Müşteriler ve daha yüksek marjlar, veri depolama ve yönetim, daha yüksek güvenlik ve güvenilirlik için engelleri azaltmak için verimli bir merkeze duyulan ihtiyacı fark eden BT şirketleri, hiper ölçekli veri merkezlerine doğru ilerliyor.

BT Altyapısı Pazara Hakim Oluyor

BT altyapısı, sunucu, depolama ve bu tür tesislerin omurgasını oluşturan ağ altyapısından oluştuğu için pazardaki en yüksek katma değere sahiptir. Buna olan talep, pazardaki konumunu korumak için gelecekte %5 CAGR ile daha da artacaktır. Veri analizi, iş büyümesinin yanı sıra kamu yararı için de merkezi hale geldiğinden, günümüzde işletmeler daha iyi veri yönetimi sağlamak için mevcut kaynaklarından iyi donanımlı veri merkezlerine geçiyor. Bu bağlamda, verilerin verimli bir şekilde saklanması ve gizliliğine ilişkin endişeler, BT altyapısının kurulmasını teşvik etmeye devam ediyor.

Birleşme ve Devralmalar Piyasadaki Rekabetçi Ortamın Temel Özellikleri

Sektördeki birleşme ve satın almaların sayısı son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Teknoloji dünyasında multi-milyar dolarlık satın alma anlaşmaları yaygındır. Ayrıca 2020, 110'dan fazla anlaşmaya 31 milyar dolardan fazla harcanarak, 2019'un iki katı hacme çıktı, sektördeki birleşme ve satın almalar için rekor kıran bir yıl oldu.

Veri Merkezi Kurulumunda BT ve Telekom Sektörünün Rolü Büyüyor

BT ve telekom endüstrisinin önümüzdeki yıllarda küresel veri merkezi pazarına hakim olması bekleniyor. Nesnelerin interneti (IoT), bulut bilişim ve yapay zeka (AI) gibi ileri teknolojilerin hızla benimsenmesi nedeniyle, çok büyük miktarda veri üretiliyor. Bu veriler mobil internet kullanımı, personel kayıtları, ağ ekipmanı, sunucu günlükleri, faturalandırma faaliyetleri ve sosyal ağlardan gelmektedir. Bu kadar büyük miktarda veriyi depolamak için BT ve telekom sektöründe faaliyet gösteren şirketler bu tür üçüncü taraf alanlarını kiralıyor. Bu çözümler, BT ve telekom şirketlerinin büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde yönetmesine ve depolamasına ve depolama kapasitesini gereksinimlerine göre büyütmesine olanak tanır. Böylece sanayi, 2021 yılında bu pazardaki gelirin %50'sinden fazlasını oluşturdu.

Verimli Depolama Gerektiren Veri Üretiminde Muazzam Büyüme

Hızla artan veri üretimi, veri merkezi pazarının büyümesi için en önemli faktörlerden biridir. 2020'de, 2015'e göre %314'lük bir artışla 64,2 zettabayt veri oluşturuldu. Sektör uzmanları, 2025 yılına kadar, 2017'de üretilenden yaklaşık 10 kat daha fazla veri üretileceğini tahmin ediyor. Ayrıca, küresel olarak her gün yaklaşık 2,5 kentilyon bayt veri üretiliyor. IoT'nin ortaya çıkması ve sosyal medya platformlarının yüksek oranda benimsenmesiyle birlikte, dünyadaki verilerin yaklaşık %90'ı son dört ila beş yıl içinde üretildi.

Veri üretimindeki büyüme, öncelikle makineden makineye, gömülü ve IoT cihazları tarafından oluşturulan çok büyük miktarda meta veri tarafından yönetiliyor. Diğer faktörler arasında video ve görüntü oluşturma, eğlence ve güvenlik ve reklamcılık gibi işlevsel uygulamalar için içerik tüketimi ile bilgisayar sistemleri ve sunucularındaki günlük dosyalar gibi üretkenlik odaklı veriler bulunuyor. İşletmeler bu bilgileri ürün ve hizmetlerini geliştirmek, müşteri ilişkilerini sürdürmek ve karlılığı artırmak için kullanır.

Kuzey Amerika Pazara Hakim Oluyor

Kuzey Amerika veri merkezi pazarı, 2021 yılında pazar payının %40'ından fazlası ile en büyük katkıyı sağladı. Ek olarak bölge, yaklaşık %3'lük bir CAGR ile büyüyecek. ABD'de bu tür 2.600'den fazla merkez vardır ve bunların çoğu Google, Facebook, Uber, Twitter ve Yelp gibi birçok BT şirketinin merkezinin bulunduğu kuzey Kaliforniya'dadır. Kuzey Amerika da oldukça gelişmiş, kapsamlı ve verimli teknolojik altyapıya sahiptir.

Ayrıca, bölgenin araştırma ve geliştirme yatırımlarının oldukça güçlü olması, teknolojik olarak daha gelişmiş ve bilgi yönetimi açısından verimli yeni nesil merkezlerin kurulmasına yol açacaktır. Aynı zamanda, bölgenin hızlı genişlemesine ve pazar payına büyük katkıda bulunan birden fazla veri merkezi altyapı sağlayıcısına da ev sahipliği yapmaktadır.

COVID-19 salgını, dünya genelinde bu sektördeki girişimler ve yatırımlardaki güçlü artışı ivmelendirdi. Ayrıca, devlet kurumları tarafından bulut tabanlı hizmetlerin benimsenmesinin yanı sıra çevrimiçi öğrenme ve temassız ödemeler pazarın büyümesine yardımcı oldu. Bu nedenle, pandemi sırasında küresel olarak veri yönetim merkezlerinin sayısı arttı. Örneğin, 2021'de dünya çapında yaklaşık 8.000 adet bu tür merkez vardı. Altı ülke - ABD (%33), Birleşik Krallık (%5,7), Almanya (%5,5), Çin (%5,2), Kanada (%3,3) ve Hollanda (%3,4) bunların çoğunluğuna sahipti.Slider Altına