Header Reklam
Header Reklam

VENCO Jetfan Sistemleri Otoparkların Güvencesi

19 Aralık 2020
VENCO Jetfan Sistemleri Otoparkların Güvencesi

Jetfan Sistemi otoparklarda hem günlük havalandırma amaçlı kullanılabilen, hem de bir yangın anında zararlı duman ve gazların kontrol altında tahliyesini sağlayan bir duman egzoz sistemidir. Yangın dumanının tüm otoparka yayılmasını engelleyerek kaçış yollarını güvenli halde tutar. VENCO Jet Fanlar, itme kuvvetiyle büyük hava kütlelerini harekete geçirerek bulundukları bölgedeki CO ve diğer zararlı gazları temiz hava ile seyreltirler ve tahliyesini sağlar.
Özellikler
Tek ve çift yönlü model seçenekleri ile otopark yerleşimi için esneklik sağlar.
Jetfanın iki tarafında bulunan susturucular gürültü seviyesini azaltmanın yanı sıra laminer hava akışı sağlar.
Tek yönlü jet fanların hava girişinde tel kafes, hava çıkışında ise deflektör bulunur. Çift yönlü jet fanların ise, hava giriş ve çıkışında deflektör bulunur.
Venco jetfanlar, EN 12101-3 standardına uygun sertifikalı, 400°C’de 2 saat sıcaklık dayanımlıdır. H sınıfı izolasyonlu, IP 55 elektrik alüminyum motor (400 V, 3 Faz, 50 Hz Motor), SLE Susturucu, MFT Montaj Ayağı, MSC Tel Kafes bileşen ve aksesuarlarına sahip jetfanlar, otoparklarda hem günlük havalandırma, hem de bir yangın anında zararlı duman ve gazların kontrol altında tahliyesini sağlama amaçlı kullanılan bir duman egzoz sistemidir.
Yangın dumanının tüm otoparka yayılmasını engelleyerek kaçış yollarını güvenli halde tutar. Böylece insanların zehirlenmesi ve boğulması önlenir. İtfaiyenin yangına müdahalesi kolaylaşır. Yüksek sıcaklığın ve dumanın çevreye vereceği zararları en aza indirir.
Havalandırma sistemleri uzmanı VENCO’nun profesyonel teknik kadrosunun çözüm desteği ile jet fan sisteminiz, hem otoparkınızın güvencesi olacak, hem de havalandırma enerji maliyetlerinizi düşürecektir.
Çalışma prensipleri
Jet fan Sistemi aksiyal ve/veya induction radyal tiplerde olmak üzere farklı tip ve güçlerdeki fanlar ile kurulabilir.
Jet fanlar itme kuvvetlerine (N) ve model özelliklerine göre belirli mesafelerde otopark içerisinde ölü alan kalmayacak şekilde seri ve paralel olarak yerleştirilir. (Mimari duruma göre mesafeler farklılık gösterebilir.)
İtme kuvvetiyle büyük hava kütlelerini harekete geçirerek bulundukları bölgedeki CO ve diğer zararlı gazları temiz hava ile seyreltir ve tahliyesini sağlar.
Yangın çıkan bölgedeki dumanın diğer bölgelere dağılmasını engelleyerek yangın bölgesini sınırlandırır.
Zehirli gazlar ve duman geniş bir alana yayılmadan, kısa sürede tahliye edilir.
Otopark katının tamamının zarar görmesi engellenir. Sınırlanmış ısı ve duman hızla uzaklaştırılır. İtfaiye görevlilerinin görüş mesafesi artar ve yangın noktasına 10 m kadar yaklaşılabilir.
Sistemin Üstünlükleri
Jet fan havayı itme kuvvetiyle hareket ettirir, kanal bağlantısına gerek duymaz. Kanal sistemi olmadığı için, montaj işçilik maliyeti daha azdır.
Kanal basınç kayıpları oluşturmadığından enerji tasarrufu sağlamış olur. Sistemin enerji tüketimi %40 daha azdır. Toplam kurulu güç ihtiyacı da daha azdır. Acil durum enerji besleme jeneratörü daha küçük ve daha az maliyetli olur. Montaj ve işletmeye alma süresi kısadır. İşçilik ve zamandan tasarruf sağlar.
Cihazlara rahat ulaşılabildiği için temizlik, bakım ve onarım kolaydır. Diğer mekanik ve elektrik tesisatı ile çakışma olmaz. Tavan kirişleri arasına yerleştirilebilmesi kat yüksekliklerini azaltır. İnşaat maliyetleri düşer.
Jet fan sisteminde, düşey kanallar nedeniyle yer kaybedilmez. Araç park yeri sayısında artış sağlanır.Slider Altına