Header Reklam
Header Reklam

Ticari Binalar için Isı Pompası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

07 Ağustos 2023 Dergi: Ağustos-2023
Ticari Binalar için Isı Pompası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru ısı pompasını seçmek, uygun dikkat ve özeni gerektirir. Performansı ve verimliliği etkileyen değişkenler çoktur; uygulama, performans ve maliyet arasındaki optimum dengeyi bulmak zor olabilir.

Son yıllarda, ısı pompaları, büyük ölçüde üstün enerji performansı nedeniyle, soğutma ve ısıtma uygulamalarında giderek daha popüler hale geldi. Ancak, örneğin soğutma grubu performansını maksimum beklenen dış ortam sıcaklığına (OAT) göre boyutlandırarak optimize ettiğinizde, optimum ısı pompasını seçmek daha zordur. Ne yazık ki, olası her uygulamanın ihtiyaçlarını karşılayabilen, her şeyi çözen tek bir ısı pompası yoktur.

İlk olarak, soğutma grupları (chiller) çoğunlukla güney Avrupa'da kullanılırken, ısı pompaları AB'de kuzeydeki soğuk kış ikliminden güneydeki ılıman mevsim ortası koşullarına kadar çok çeşitli OAT'lerde kullanılabilir. İkinci olarak, uygulamaya bağlı olarak 20 ile 80 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda su üretmek için farklı ısı pompaları tasarlanmıştır. Üçüncüsü, tersinir ısı pompaları genellikle ısıtma veya soğutma için optimize edilmiştir. Karmaşıklığa ek olarak, seçilen soğutucu akışkan da performansı etkileyecektir. Genel olarak, propan bazlı bir soğutucu tavsiye ederiz - düşük OAT'lerde ve yüksek su sıcaklığı üretmek için mükemmel özelliklere sahiptir. Bu nedenle, ihtiyaçlarınız için en iyi üniteyi seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerden birkaçı bunlardır.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de, soğutma gruplarının aksine ısı pompalarının havadaki nemi alarak fazla su üretmesidir. Daha soğuk iklimlerde bu, serpantinlerin etrafında buzlanmaya yol açabilir ve buz çözme döngüleri sırasında suya dönüşebilir. Mevcut bir soğutma grubunu bir ısı pompasıyla değiştirirseniz, bu fazla suyu yakalamak ve onunla ilgilenmek için de bir çözüm sağlamanız gerekir.

Daha ılıman iklim için tasarlanmış bir ısı pompasında, yoğuşma tahliye tepsisi fazla suyu yakalar ve uzaklaştırır. Ancak bu, İskandinav ülkeleri için yetersiz kalıyor. Swegon, suyun mükemmel bir şekilde dışarı akmasını sağlayan yeni ve geliştirilmiş bir tepsi tasarlamıştır. Ayrıca, İskandinav iklimi için özelleştirilmiş serpantinlerin buzunu çözmek için daha iyi bir mantık geliştiriyor. Bu şekilde, örneğin ünite uzun süre durduğunda buz oluşumunu önleyebilmek mümkün.

Swegon, örneğin kontrol sistemlerinin bir sistemdeki ısı pompalarının buzunu çözmesini kademeli hale getirerek, tüm ünitelerin aynı anda kapanmasını önleyerek, buz çözmeyi daha da optimize etmenin yollarını arıyor.

Sonuç olarak, bir ısı pompası pazarındayken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok şey vardır – sadece uygulama değil, iklim koşulları ve diğer faktörler de seçiminizi etkileyecektir.

Alberto Ferrandi
www.swegon.com/ukSlider Altına