Header Reklam
Header Reklam

Testo Kullanıcı Hikayeleri: Neden Testo ile İç Hava Kalitesi Ölçümü? Murat Kılıç, ISS Teknik Yönetim Hizmetleri İSG Yöneticisi

03 Mart 2021
Testo Kullanıcı Hikayeleri: Neden Testo ile İç Hava Kalitesi Ölçümü? Murat Kılıç, ISS Teknik Yönetim Hizmetleri İSG Yöneticisi

Uzun yıllardır klima-havalandırma sektörüne yönelik ölçüm çözümleri sunan Testo, kullanıcı deneyimlerini sektörle paylaşmaya devam ediyor…

Murat Kılıç, ISS Teknik Yönetim Hizmetleri İSG Yöneticisi

Uygulamanızı/ölçüm amacınızı tanımlayınız
ISS olarak sağlık sektörü, havacılık sektörü, alışveriş merkezleri, bankacılık sektörü, yemek-temizlik-destek hizmetleri gibi pek çok alanda çalışmaktayız. Testo 400 cihazını, hizmeti sağlanan proje ortamlarında yer alan CO/CO2/O2 ve hava hızı ölçümlerinde kullanmaktayız. Pek çok sektörde hizmet alanında öncülük yaptığımız için, ölçümler bizler için oldukça kritiktir. Aldığımız sonuçları değerlendiriyor ve raporluyoruz. Müşterilerimize en iyi hizmeti vermeyi hedefliyoruz.

Bu uygulamada ne sıklıkta ölçüm yapıyorsunuz?
Aylık ölçümler alınıyor; ancak bazı projelerin gelişimine göre bu süreçler değişebiliyor.

Testo-ile-Ic-Hava-Kalitesi-Olcumu-1Uygulamanız ne gibi zorluklar içeriyor?
Alışveriş merkezlerinde, bankacılık sektöründe, yaşam bilimlerinde (ilaç sektörü) ölçümler çok kritiktir. Buralarda alınan ölçümlerin doğruluğu, hassas cihazlara bağlıdır. Buralardaki ölçümlerin doğruluğunu saptamak bazen bizleri zorlayabiliyor. Özellikle AVM otoparklarında CO miktarının fazla olması, yüksek hızlı havalandırma mekânları, ofislerin sürekli hareketli olması işlerimizi bazen zorlaştırabiliyor. Bu gibi durumlarda yüksek hassasiyetli ölçüm cihazları bizlere yardımcı oluyor.

Sorunları daha önce nasıl çözdünüz? Ölçmek için daha önce hangi ölçüm cihazlarını kullandınız?
Yapılan ölçümlerin desteği farklı ölçüm yerleri ve cihazları ile sağlanıyordu. Ancak bu ölçüm cihazı bizim kendi ölçümlerimizi daha çabuk alabilmemize olanak sağladı. İlk olarak testo 400 ile başladık ve alınan problarla ölçüm parametrelerimizi genişlettik.

Ölçüm cihazının hangi özellikleri sizi onu kullanmaya itti?
Ofis ortamlarında rahatlıkla ölçüm yapabiliyor. Ayrıca yeni nesil bir cihaz olması da kullanmamızı sağladı. Tabii ki sektörün aranılan hassas ölçüm kategorisini de fazlasıyla dolduruyordu. Bizim için önemli olan raporlama kısmının pratikliği ve internet erişiminin olması, hatta uzaktan bağlanma özelliğinin olması oldukça memnun edici.

testo 400 ölçüm cihazı, neden uygulamanız için tam olarak doğru?
Ölçüm hassasiyeti ve uygun problarla ölçüm çeşitliliği sağlaması bize güven veriyor. Verilen pervane probuna ek aydınlatma, nem/sıcaklık/CO2 probu bile alınarak ölçüm parametrelerimizi genişlettik. Böylelikle pek çok alana hizmetimiz sürekli hale geldi.

Ölçümlerinizde göz önünde bulundurulması gereken bazı standartlar var mı ve eğer öyleyse, faaliyetlerinizi nasıl etkiliyorlar?
EN ISO kalite standartları ve iş sağlığı ve güvenliği ortam standartları bu konuda yol gösterici nitelikte. Bizler İSG kapsamında hareket alanımızı belirliyoruz ve ISO standartları bizler için belirleyici rol oynuyor. Gerek CO2 limitleri gerek havalandırma sistemleri gereklilikleri bizler için önemli. Bu anlamda ASHRAE standartlarını da göz önünde bulunduruyoruz.

testo 400 siz ya da şirketiniz tarafından hangi amaçla kullanılır ve bu amacı yerine getirmenizde size nasıl yardımcı olur?
testo 400 ile beraber verilen 16 mm pervane probu ile havalandırma kanallarındaki hava hızları ölçümü önemli. Ayrıca alınan diğer problarla da aydınlatma şiddeti, ortam CO2/nem/sıcaklık değerlerinin ölçümü, raporlanması yapılmaktadır. Bu problarla müşterimizin memnuniyetini de arttırmış oluyoruz. Önlemleri, alınan sonuçlara göre değerlendiriyoruz.

testo 400 için hangi probları kullanıyorsunuz?
16 mm pervane probumuz mevcut. Ek olarak CO2/nem/sıcaklık ve lux probu ile ölçümlerimize devam ediyoruz.

Testo-ile-Ic-Hava-Kalitesi-Olcumu-2Ürünü kullandığınız ölçüm uygulamaları, şirketin başarısı için ne ölçüde önemlidir?
Müşteri kanadında ciddi farkındalık sağlaması yönüyle bizim için çok değerli bir ekipman; ayrıca yapılan raporların detayları, şık dizaynı da hem bizim firmamızın hem de Testo’nun ürün kalitesinin farkındalığını ortaya koyuyor. Müşterilerimize en iyi hizmeti vermek için biz de en iyilerle çalışmak isteriz. Bunun başarımıza başarı katacağından hiç şüphemiz yok.

testo 400’ün hangi fonksiyonlarını veya ürün özelliklerini özellikle faydalı buluyorsunuz?
Ölçüm asistanı ile ölçüm kolaylığı ve anında raporlama özelliği bizim için çok faydalı.

En sık kullandığınız testo 400 uygulama menüleri hangileridir?
Şimdilik ana menü bizler için yeterli oluyor. Temel görünüm modu, kayıt modu ve raporlama alanı ile işlemlerimizi devam ettiriyoruz.

Bunlar günlük işlerinizi nasıl kolaylaştırıyor?
Raporlamalar net veri eldesi ile istediğimiz şekilde kayıt alabiliyoruz. Alınan kayıtlar hızlı bir şekilde raporlanabiliyor ve Outlook üzerinden gönderimini gerçekleştirebiliyoruz. Hem zamandan hem de iş gücünden kazanıyoruz. Günlük işlerimiz için oldukça pratik ve faydalı.

Ölçüm sonuçlarınızı belgelemek zorunda mısınız ve eğer öyleyse, nasıl (örneğin; sahada çıktı almak, bilgisayara kaydetmek)?
Belge zorunluluğu şu an için mevcut değil. Şimdilik sadece bilgi sağlama amacıyla hareket ediyoruz. Ancak tabii ki hazırlanan şık bir rapor her zaman son kullanıcı ve bizler için istenilen bir durum.

Sizce, testo 400 ölçüm cihazının güçlü yönleri nelerdir?
Anında raporlama özelliği ve oluşturulan raporun hızlıca Outlook üzerinden gönderilmesi ve kesinlikle kalibrasyon hatırlatma özelliği en güçlü yanlarından biri. Ayrıca hassas ölçümleri özellikle havalandırma kanalları için çok işimize yarıyor.

Başka hangi Testo ölçüm cihazlarını kullanıyorsunuz?
Şimdilik testo 400 ve probları ile hareket ediyoruz. Eskiden alınmış testo 435 cihazımız da mevcut ancak şu an güncel model testo 400 ve probları ile hareket ediyoruz.

Bu ürünü meslektaşlarınıza tavsiye eder misiniz?
Büyük bir zevkle. Tavsiye üzerine farklı problar da bünyemize alındı, kullanılıyor.

Testo-ile-Ic-Hava-Kalitesi-Olcumu-3Sizce, Testo ölçüm cihazlarının genel olarak güçlü yönleri nelerdir?
testo 400 için anında rapor özelliği, daha önce de belirttiğim gibi kalibrasyon hatırlatma özelliği, hassasiyeti oldukça güçlü yönleri. Ayrıca uzaktan bağlantı özelliği de oldukça güzel.

Geriye dönüp baktığınızda, testo 400 ile ilgili beklentinizin gerçekliğe oranı nasıldı? Ürün beklentinizi karşıladı mı?
Beklenti üstü desem sanırım yanlış olmaz. Keza yaptığımız ölçümler ve oluşturduğumuz raporlar da bu söylemimi desteklemektedir.

testo 400 ürün testine katılmadan önce Testo ile çalışmış mıydınız? Evetse, şimdiye kadar birlikte çalışmalarımızı nasıl değerlendirirsiniz?
Ben İSG departmanı olarak ilk defa çalışıyorum. Ancak teknik ekip, hizmet birimimiz zaten Testo ile çalışmaktaydı. ISS’nin Testo ile uzun soluklu bir macerası olduğunu ürünü kazandıktan sonra fark ettim. Keza eski ürünü kullanmak yerine bizim kazandığımız testo 400’ü kullanmak istediler ve biz de diğer ekiplerimizle ürünümüzü paylaşıyoruz. Dediğim gibi farklı probların alınmasına da vesile olduk.Slider Altına