Testo Kullanıcı Hikâyeleri: Neden Testo ile Baca Gazı Analizi? Cemil Cahit Ayaz, Immergas Teknik Uzman

03 Mayıs 2021 Dergi:

Uzun yıllardır ısıtma sektörüne yönelik ölçüm çözümleri sunan Testo, kullanıcı deneyimlerini sektörle paylaşmaya devam ediyor…

Immergas – Cemil Cahit Ayaz – Teknik Uzman

Uygulamanızı/ölçüm amacınızı tanımlayın:

Yanma verimliliği. Ayrıca çevreye verilen atık gazları min. seviyeye düşürmek

Bu uygulamada ne sıklıkta ölçüm yapıyorsunuz?

Haftada 3-4

immergas-1Uygulamanız ne gibi zorluklar içeriyor?

Baca gazı analizi yapacağımız alanlarda genelde cihaz kaynaklı değil de bacada delik bulunmaması, ortamın ölçüme müsait olmaması ve bazen de istenilen değerlere çok uzak ayarlı kombi ve kazanlarla karşılaşılması.
Sorunları daha önce nasıl çözdünüz? Ölçmek için daha önce hangi ölçüm cihazlarını kullandınız?
Firma olarak tüm ölçüm cihazlarımız Testo. Sorunlar konusunda da, genelde kendimizin halledebileceği fiziki koşulları kendimiz hallettik. Ayarı bozuk kombilerde ise Testo cihazları bizi hiç yarı yolda bırakmadı. Genelde bu şekilde hallettik.

Ölçüm cihazının hangi özellikleri sizi onu kullanmaya itti?

Yaptığımız iş sonucu elde etmemiz gereken tüm verileri bir baca gazı analiz cihazı ile elde edebiliyoruz. Bu sebeple baca gazı analiz cihazı bizim ve servislerimizin olmazsa olmaz cihazı. Yoğuşmalı kombiye geçtiğimiz son dönemlerde özellikle şart oldu.

testo 300 ölçüm cihazı, neden uygulamanız için tam olarak doğru?

Öncelikle Testo kalitesi ve sağlamlığı bu cihaz ile daha da iyi duruma gelmiş. Kombi ve kazan ayarlarında kontrol ettiğimiz tüm değerleri (yanma verimliliği, O2, CO, CO2, fazla hava kat sayısı gibi) testo 300 ile elde edebiliyoruz. Ekstra yeni özellikleri de işimize kalite katıyor.

Ölçümlerinizde göz önünde bulundurulması gereken bazı standartlar var mı ve eğer öyleyse, faaliyetlerinizi nasıl etkiliyorlar?

Her kombinin içerisinden kitapçıktaki fabrika verilerinde bulunan ayarlara göre çalışıyoruz. Bu ayarları yakaladığımızda kombimiz verimli çalışıyor.

testo 300 siz ya da şirketiniz tarafından hangi amaçla kullanılır ve bu amacı yerine getirmenizde size nasıl yardımcı olur?

Yoğuşmalı kombilerin ayarları ve kurulumlarında servis teknisyenlerimiz tarafından kullanılıyor. Ne kadar kolay ve anlaşılabilir bir menülü cihaz olursa o kadar bizlere yardımcı oluyor. testo 300’ün dokunmatik, Türkçe ve renkli ekranlı olması ekstra bize yardımcı oluyor.

Ürünü kullandığınız ölçüm uygulamaları, şirketin başarısı için ne ölçüde önemlidir?

Cihazlarımızın (kombi) daha az arıza yapması, uzun ömürlü olması verimli ve tasarruflu çalışmasını sağlıyor. Bu da ürünlerimizin son kullanıcı tarafından memnuniyetle kullanılmasını sağlıyor.

testo 300’ün hangi fonksiyonlarını veya ürün özelliklerini özellikle faydalı buluyorsunuz?immergas-2

Öncelikle Android tabanlı ve dokunmatik olması çok faydalı olmuş. Bunun yanı sıra servislerimizin kayıt alma zorunluluğu cihazda bulunan mail atma özelliği ile büyük fayda sağladı.

En sık kullandığınız testo 300 uygulama menüleri hangileridir?

Baca gazı analiz menüsü. Bazen fark basınç menüsü de kullandığımız oluyor ancak genelde servislerde baca gazı analizi kullanılıyor.

Bunlar günlük işlerinizi nasıl kolaylaştırıyor?

Günlük işlerimizin bir parçası da mevcut kombi ve kazanların bakımları. Bu işlerimizde Testo cihazları bize yetiyor. Ancak artık testo 300 cihazı ile Wi-Fi özelliği olsun Android özellikleri olsun teknisyenlere ekstra kazanç sağlıyor. Hızları artırıyor. Mail atma, hesap makinesi gibi özellikler ve uygulamalar da yine işlerimizi kolaylaştırıyor.

Ölçüm sonuçlarınızı belgelemek zorunda mısınız ve eğer öyleyse, nasıl (örneğin; sahada çıktı almak, bilgisayara kaydetmek)?

Çıktı almak/kaydetmek zorundayız. Daha önceden sadece çıktı alırken artık cihaz üzerinden kayıt alabiliyoruz. Wifi erişebildiğimiz zamanlarda da mail atıyoruz.

Test sırasında ölçüm yaptığınız özellikle heyecan verici bir uygulama var mıydı? Örneğin, ölçümleri gerçekleştirdiğiniz ünlü bir bina var mıydı? Ya da özellikle zorlu, sıradışı veya eğlenceli bir uygulama? Lütfen tarif ediniz.

Ankara Fen lisesine verdiğimiz 6 kazanın da tüm analizleri Testo ile başarıyla kısa sürede yapılmıştı. 5400 kW’lık cihazların tüm analizleri Testo cihazlarla başarıyla yapılmıştı.

Ne gibi başka deneyimleriniz oldu?

Yukarıda örneğini verdiğimiz proje gibi ve Trabzon’daki devlet hastanelerinin de kazanları Immergas ve bakımları ile tüm ayarları başarıyla Testo cihazlarla yapıldı. Güzel ve hızlı bir deneyim oldu. Cihazlar zorlu şartlara rağmen hata vermeden tüm ayarlar yapılana kadar çalıştılar.

Sizce, testo 300 ölçüm cihazının güçlü yönleri nelerdir?

Cihazın kolay ve renkli menüsü. Daha hızlı sıfırlama süresi, kullanım ve menüler arası geçiş gibi yeni özellikler. Ayrıca daha sağlam bir kasaya sahip olması özellikle teknisyenlerimiz için büyük bir avantaj.

Sizce, testo 300immergas-3’ün rakiplerine kıyasla avantajları ve/veya dezavantajları nelerdir?

Kalitesi, sağlamlığı hızı ve yeni teknolojisi. Şu ana kadar herhangi bir dezavantajını görmedik.

Başka hangi Testo ölçüm cihazlarını kullanıyorsunuz?

testo 327, testo 316, testo 550, testo 510, testo 552, testo 905

Sizce, bizim Testo ölçüm cihazlarımızın genel olarak güçlü yönleri nelerdir?

Sağlamlık/servis/satış. Sürekli temasta olmamız ve her lazım olduğunda Testo yetkililerinden destek alabilmemiz de Testo’nun kalitesini ortaya koyuyor. Başka firmalarda genelde satış temsilcilerinin sürekli değişmesi, yedek parça ve sensör bulunamaması karşılaştığımız en büyük sorun.

testo 300 ürün testine katılmadan önce Testo ile çalışmış mıydınız? Evetse, şimdiye kadar birlikte çalışmalarımızı nasıl değerlendirirsiniz?

Gayet iyi. Sürekli temas halindeyiz ve servislerimiz de aynı şekilde güzel bir uyum ile çalışıyor.Slider Altına
Söyleşi