Header Reklam
Header Reklam

Tek Bir Radyant Sistemle Hem Isıtma Hem Soğutma

21 Temmuz 2021
Tek Bir Radyant Sistemle Hem Isıtma Hem Soğutma

Radyant sistemler söz konusu olduğunda, akla ilk gelen; ısıtmadır. Belki de hayal gücünü cezbeden, kışın sıcak zeminlerin beklenmedik konforu veya buzsuz bir kaldırımın güvenliğidir.
Ancak radyant sistemlerin ısıtabileceği kadar soğutabileceğini de unutmamak önemlidir. Hatta aynı ısı transferi prensibine göre çalışır; su gibi, ısı da daha büyük bir konsantrasyondan daha az bir konsantrasyona geçme eğilimindedir.
Kışın, radyant sistem borularındaki sıcak sudan daha soğuk zemine (veya duvarlara, tavana, kaldırıma) ve çevredeki havaya ısı transferleri söz konusuyken yaz aylarında rota tersine çevrilir; hava ve yüzeylerden radyant sistemden geçen soğuk suya ısı transferleri gerçekleşir, böylece hava ve yüzey sıcaklıklarını düşürür.
Her radyant sistemin hem ısıtma hem de soğutma için tasarlanmasına gerek yoktur. Ancak her ikisini de yapan konut ve ticari sistemlerin mühendisliğini yapmak nispeten kolaydır.
Tipik olarak, ikili bir sistem, soğutma için kullanıldığında ısı transferini idare etmek için daha dar boru aralığı gerektirir. Bu ek boru sistemi, daha büyük yüzey alanı nedeniyle ısıtma mevsimi boyunca daha düşük sıcaklıkta sıcak suya izin verir.
Yoğuşma, özellikle nemli ortamlarda radyant soğutma ile ilgili bir endişe kaynağı olabilir, ancak uygun şekilde tasarlanmış bir sistem, en yüksek nemli koşullarda bile yoğuşma olmadan çalışabilir. Bunun bir örneği, yüksek güneş yüküne, arka plan nemine ve çok sayıda yolcu trafiğine rağmen radyant soğutma kullanan Tayland'daki Yeni Bangkok Uluslararası Havalimanı'dır.
California, soğutma ve ısıtma için tasarlanmış bazı iyi sistem örneklerine sahiptir. Birkaç yüz Viega İklim Matının kurulumu daha basit ve daha hızlı hale getirdiği Kaliforniya Askeri Departmanı binası bunlardan biridir. Anaheim Bölgesel Ulaşım Intermodal Merkezi, Viega'nın tasarımına yardımcı olduğu ikili bir radyant sisteme sahiptir.
Journal of Pathogens'deki 2013 tarihli bir rapor, bir binada havadaki parçacıkların iletimini etkileyen ortak paydanın HVAC sistemi olduğunu buldu.
Bununla birlikte, artan viral partikül aralığı, hava üfleyerek değil, yüzeyleri ısıtarak ve soğutarak çalışan radyant ısıtma ve soğutma sistemlerinde mevcut değildir. Aynı zamanda radyant soğutma, cebri hava sistemleri olarak kanal sisteminin yalnızca %10'unu kullanır, bu da alerjenlerin ve virüslerin birikebileceği daha az yer anlamına gelir.
Radyant sistemlerin elbette başka avantajları da vardır. Basınçlandırılmış havadan daha sessiz, daha verimli ve daha rahattır. Doğru tasarım ve kurulum, nemli iklimlerde bile soğutmadan kaynaklanan yoğuşma tehlikesini ortadan kaldırır.
Covid-19 pandemisi sona erdikten sonra bile, cebri hava sistemleri yoluyla yayılabilecek diğer hava kaynaklı hastalıklarla karşılaşmamız muhtemeldir. Mimarlar ve mühendisler, gelecekte potansiyel salgınları azaltabilecek daha güvenli bir alternatif olarak radyant sistemleri benimsemelidir.
Kaynak: ViegaSlider Altına