Tasarrufun Formülü Oda Sıcaklığı Ayarında Gizli

03 Nisan 2021 Dergi:

Bosch Termoteknoloji, ısıtma sisteminden daha fazla verim alınabilmesi için dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. 

Isıtma sistemlerini daha verimli kullanmak, maksimum yakıt tasarrufu almak ve doğalgaz faturalarını düşürmek için her kullanıcı farklı yöntemler arıyor. Bosch Termoteknoloji, tasarruf için öncelikle enerji verimliliğini 4 puan artıran modülasyonlu oda kumandalarının kullanılmasını öneriyor. 

Bosch Termoteknoloji uzmanları, oda sıcaklığını 1°C düşürmenin, yakıt tüketiminde ciddi tasarruf sağladığını vurguluyor. İstanbul şartlarında oda sıcaklığını 1°C azaltmak, yaklaşık yüzde 10 yakıt tasarrufu anlamına geliyor. Ayrıca sıcaklığın çok yükseltilmesi, odadaki havanın kurumasına da neden oluyor.

Kombinin kapasitesini hassas bir biçimde kontrol edebilmesi ve oda kumandaları ile uyumlu çalışması da tasarrufu sağlayan en önemli kriterlerden biri. Modülasyonlu oda kumandası ile çalışarak kapasitesini oda sıcaklığına göre ayarlayan modülasyonlu kombiler, diğerlerine göre daha az yakıt tüketiyor. Cihazların çalışma süreleri boyunca servis ve bakımlarının yetkili servisler tarafından düzgün aralıklarla yapılması da tasarrufta önemli etkenler arasında. Diğer yandan tasarruf için kombi kadar uygun radyatör seçimine de dikkat etmek gerekiyor. Odalardaki camların altını tam kapatacak şekilde radyatör seçmek (ince panel radyatörler) camlardan gelen soğuk hava akışını sınırlandıracağı için ısınmayı hızlandırıyor ve cihazın yakıt tüketimini düşürüyor.

Kombi seçiminde sezonsal verim değerine dikkat

Bosch Termoteknoloji, yoğuşmalı kombi seçimini yaparken öncelikle cihazın sezonsal verim değerlerine bakılmasını ve cihazın ısıtma işletiminde oda sıcaklığına göre modülasyonlu işletim yapabilmesine dikkat edilmesini ve buna uygun modülasyonlu oda kumandalarıyla kullanılmasını öneriyor. Böylelikle enerji tüketiminde çok yüksek paya sahip ısıtma işletimi en verimli şekilde gerçekleştirilebilir. 

Bosch EasyControl akıllı oda kumandası ile verimli kullanım

Bosch EasyControl akıllı oda kumandası; kendiliğinden öğrenme ve geofencing modu gibi akıllı fonksiyonları sayesinde ısıtma sisteminin en verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor ve enerji tasarrufu elde edilmesine yardımcı oluyor. 

Mobil uygulama üzerinden kendiliğinden öğrenme modunun aktifleştirilmesiyle kombinin zaman programı 7 gün boyunca takip ediliyor ve kaydediliyor. Böylelikle kullanıcıların bireysel günlük rutinleri EasyControl akıllı oda kumandası tarafından tanınıyor ve buna bağlı olarak en uygun sıcaklık otomatik olarak ayarlanabiliyor.

Bosch EasyControl akıllı oda kumandası coğrafi konumu belirlemek amacıyla geofencing özelliğini kullanarak konutun etrafında bir mesafe yarıçapı tanımlıyor. Kullanıcının akıllı telefonu sayesinde evden uzaklaşıldığında veya giriş yapıldığında kumanda bunu algılıyor ve uygulamaya haber veriyor. Böylece EasyControl ve kombi tarafından ev sahibinin tercih ettiği sıcaklık ayarı otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Ürünle ilgili detay bilgi için Bosch Termoteknoloji YouTube kanalındaki videoyu izleyebilirsiniz.

Tasarrufla ilgili daha fazla ipucu için Bosch Termoteknoloji uzmanları tarafından hazırlanan “Doğalgaz tasarrufu için ne yapmalıyım?” videosunu izleyebilirsiniz.Slider Altına
Söyleşi