Header Reklam
Header Reklam

SWEP’ten Klima ve Isı Pompası Pazarları için Yenilikçi Bir Konsept: Hypertwain

14 Kasım 2022 Dergi: Kasım-2022
SWEP’ten Klima ve Isı Pompası Pazarları için Yenilikçi Bir Konsept: Hypertwain

SWEP'in Hypertwain®'i, hem soğutmayı hem de ısıtmayı optimize eden, alan, elektrik ve soğutucu akışkan ihtiyacını minimumda tutan devrim niteliğinde yeni bir teknolojidir. Hypertwain, konforlu bir iç mekan iklimi için artan talebe ve daha az kaynak kullanmanın mutlak gerekliliğine karşı geliştirilmiştir.
Standart bir lehimli plakalı ısı eşanjöründen (BPHE)'den farklı olarak Hypertwain, evaporatörün performansını artıran entegre bir emme gazı ısı eşanjörüne ("iSGHX") sahiptir. Bu, Hypertwain'in ana üstünlüğüdür.
Hypertwain, üreticilerin hem ısıtma hem de soğutma modlarında rakipsiz mevsimsel verimlilikle ürünler tasarlamasına ve piyasaya sürmesine olanak tanırken, ek faydaları; azaltılmış soğutucu akışkan şarjı ve ayak izidir.
Emme gazı ısı eşanjörü (SGHX), evaporatör kapasitesini artırır ve minimum maliyetle sistem koruması sağlar. Sıcak soğutucu akışkan buharı kondensere geçmeden önce sıkıştırmak için tasarlanmıştır.
Entegre iSGHX ayrıca harici bir SGHX ile karşılaştırıldığında kontrol kararlılığı sağlar. Ek olarak, Hypertwain ayrıca donma direncini artırır ve su basıncı düşüşünü azaltır.
SWEP şimdi yeni Hypertwain teknolojisine dayanan ilk lehimli plakalı ısı eşanjörünü (BPHE) piyasaya sürüyor. FTW250AS olarak adlandırılan bu ürün, öncelikle tersinir soğutma gruplarını ve ısı pompalarını hedefliyor.
Hypertwain, chiller ve ısı pompası uygulamalarında evaporatör ve kondenser görevleri için kritik olan çeşitli işlevleri entegre eder. Gündemdeki soğutucu akışkanların tümü, R32, R410A, R454B ve R452B gibi yüksek basınçlı soğutuculardır ve Hypertwain, R290 (Propan) için de doğrulanmıştır.
Emme hattına başka bir ısı eşanjörü (emme gazı ısı eşanjörü, SGHX) eklemek, evaporatördeki kızgınlığı giderir. SGHX aşırı ısı ürettiğinden, evaporatörün daha az sıkışma noktası riskiyle verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. 
Hypertwain ile SWEP, bir SGHX ve bir buharlaştırıcıyı birleştiren yenilikçi bir ısı eşanjörü sunar. Bir SGHX'in tüm avantajlarını sağlarken, dezavantajların tümü elimine edilmiştir. Geleneksel lehimli plakalı ısı eşanjörünün aksine, plakanın yalnızca buharlaştırma işlemi için ayrılmış bir alanı ve soğutucu akışkanın aşırı ısıtılması için optimize edilmiş çıkış portuna yakın küçük bir alanı vardır. 
Bu tasarımla SWEP, plakayı daha verimli kullanmanın bir yolunu buldu. Geliştirilen ürün, soğutucu gazın aşırı ısınması için plaka alanının yalnızca yüzde birkaçına ihtiyaç duyuyor. Konvansiyonel bir evaporatörde, soğutucu akışkanı aşırı ısıtmak için gerekli alan yaklaşık yüzde 30'dur. Bu yeni plaka optimizasyonu, plaka alanının buharlaştırma işlemi için ayrılmış kısmını artırarak buharlaşma sıcaklığını ve dolayısıyla sistem verimliliğini iyileştirir. Kızgınlık artık bir sorun olmadığı için, Hypertwain her zaman eş-akım akışlı bir evaporatör olarak çalışırSlider Altına