Sprinkler Boru Kelepçesi (Armut Kelepçe) Montajı Nasıl Yapılır?

14 Ekim 2020 Dergi:

"Sprinkler terimi İngilizce bir kelime olmakla birlikte tesisat sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkçe karşılığı olarak sulu yangın söndürme yağmurlama başlığı gibi ifadeler kullanılabilmektedir. Her ne şekilde adlandırılırsa adlandırılsın, amacı bellidir; sulu yangın söndürme sistemi içersindeki basınçlı suyu, olası bir yangın esnasında püskürterek alevleri söndürmek. Ancak bunun için sistemdeki suyun basınçlı bir şekilde başlığa geliyor olması garanti altında olmalıdır. Bunun için de bu sistemlerdeki boruların yönetmeliklere uygun boru kelepçeleri ve askı elemanlarıyla montajları yapılmalıdır. Özetle, sprinkler kelepçesi ya da zaman zaman kullanılan adıyla armut kelepçe, sulu söndürme niteliğindeki yangın tesisatı borularının askılanmasında kullanılır.

Sprinkler dediğimiz bu yağmurlama başlıkları; tavana, duvara veya yangın tesisat borusu üzerine monte edilirler. Yangın tesisatı temel olarak ıslak ve kuru söndürme sistemleri olmak üzere iki gruba ayrılır ve çalışma prensipleri çeşitlilik göstermektedir. En basit anlatımla ıslak söndürme sisteminden örnekleyerek, yangın esnasında tesisattaki basınçlı suyun serbest kalması sağlanarak söndürme işlemi gerçekleştirilir. Ortamın sıcaklığı belirli bir seviye üzerine geldiğinde, cam tüp patlayarak otomatik olarak devreye girmiş olur ve basınçlı su tahliye olarak yangını söndürür. Bu sayede yangın tehlikeli boyutlara ulaşmadan söndürülmüş olur. Yangın tesisat borusu da bu söndürücüye basınçlı suyu ulaştıran tesisat elemanıdır.

Yangın tesisatı yapı içerisinde dolanarak gerekli tüm alanlara dağılmış vaziyette bulunur. Yangın tesisat borularının yapı içerisinde asılı vaziyette bulunmasını sağlayan donanımlara da askı elemanları denilmektedir. Asılı bulunduğu bölgede borunun düşeyde konumunu pratik bir şekilde ayarlayabilmek için, çoğunlukla düşük maliyetli olduklarından ötürü, genel olarak rot ya da bir diğer bilinen adıyla tij denilen dişli askı çubukları kullanılmaktadır. Bunların görevi yapı ile boru arasındaki bağlantıyı sağlamaktır. Son olarak, borunun askı çubuğuna bağlantısının gerçekleştirilebilmesi için bir ara eleman daha kullanılmalıdır. İşte buna da boru kelepçesi denilmektedir. Çeşitli boru kelepçeleri içerisinde yangın tesisat borusu için yaygın olarak kullanılan kelepçeye sprinkler kelepçesi ya da armut kelepçe denilir.

Sprinkler kelepçeleri yangın sistemlerinde, yatay seyreden boruların asılmasında kullanılmaktadırlar. Askılamada kullanılan rotlar ile istenilen yükseklik ayarlaması yapılıp, ardından kelepçeler vasıtası ile montaj gerçekleştirilir. Oldukça yaygın kullanım sebebi, pratik ve kolay montaj imkanı sağlıyor olmasıdır. Ağır yük kelepçeleri gibi farklı tip kelepçeler de kullanabilir fakat sprinkler kelepçesi bu kelepçelere nazaran daha düşük maliyetli olduğundan ötürü yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

ACREFINE marka sprinkler kelepçeleri, özellikle yangın tesisatı alanında saygın kuruluşlar olan UL ve FM tarafından sertifikalandırılmış olup, yüksek malzeme kalitesinin yanında, sunmuş olduğu uygun fiyatlı seçenekleri ile sektörde yerini gitgide sağlamlaştırmaktadır. Bir sprinkler kelepçesinde aranan tüm özellikleri barındırdığı gibi kaynaklı bağlantı ve delme gerektirmeden kolay ve pratik bir şekilde tesisat askılamalarında kullanılabilmektedir.
 
Sprinkler kelepçe montajı için öncelikle tesisat projesinde tespit edilen boru güzergahı üzerinde yapıya bağlantı yapılacak noktaların belirlenmesi ve hazırlanması gerekmektedir. Beton tavanlarda kullanılacak askı çubuğuna uygun çapta delikler açılarak, rotların yapıya sabitlemesi gerçekleştirilir. Çelik yapılarda ise profil mengenesi gibi ilave bağlantı elemanları kullanarak rotlar sabitlenebilir.

Sprinkler kelepçesi rota takılmadan önce bir adet somun ve bir adet pul, rota yerleştirilir. Bir sonraki aşamada boru çapına uygun seçilen sprinkler kelepçeleri üst noktasındaki deliklerinden rota sürülür ve kelepçe içerisinde kalan rot ucuna da bir adet pul ve somun daha yerleştirilir. Bu sayede artık kelepçenin rottan çıkmaması sağlanmış olur. Bir sonraki aşamada boru, kelepçe içerisine sürülür ve somunlar vasıtası ile yukarı veya aşağı doğru boru yükseklikleri tayin edilir. Son olarak somunlar sıkılarak montaj işlemi tamamlanmış olur.

Montajın nasıl gerçekleştirildiğine dair daha kapsamlı ve açıklayıcı içeriğe, aşağıdaki videoyu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Bunun gibi daha birçok ürün tanıtım ve montaj videolarını kaçırmamak için, Acrefine YouTube kanalına abone olmayı unutmayın.Söyleşi