Header Reklam
Header Reklam

Oda Termostatlarına Dair Merak Edilen Sorular ve Cevapları

05 Ekim 2023 Dergi: Ekim-2023
Oda Termostatlarına Dair Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Oda termostatı nedir?
Oda termostatı, ortam sıcaklığını kullanıcının ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi ortamın ihtiyacı kadar optimum sürede çalıştıran, bu sayede konforun yanı sıra hem doğalgaz hem de elektrik tasarrufu sağlayan bir cihazdır.
Kablosuz oda termostatı nedir? Nasıl kullanılır?
Kablosuz oda termostatı, genellikle röle ve oda kumandası ünitesi olmak üzere iki parçadan oluşur. Röle, kombiye yetkili servisler tarafından monte edilir ve modem görevi görür. Oda kumandası üzerinde yapılan tüm ayarlamalar radyo frekansları aracılığıyla röleye gönderilir. Röle bu radyo frekanslarını kombiye ileterek haberleşmeyi sağlar. Bu uzaktan haberleşme sistemi sayesinde bağlantı kablosuna ihtiyaç duyulmaz. Bağlantı kablosuna ihtiyaç olmadığından oda kumandası monte edilmesi gerekli değildir. Bu da oda termostatının istenilen ortamda kullanılmasına olanak sağlar. Kullanılan ortam referans alındığı için enerjide de maksimum düzeyde tasarruf sağlanır.
Wifi oda termostatı nedir? Nasıl kullanılır?
Wifi destekli oda termostatları akıllı oda kumandaları olarak da adlandırılmaktadır. Wifi destekli oda termostatları uzaktan erişime olanak sağlayan sistemlerle donatılmıştır. Akıllı telefona yüklenen mobil uygulama üzerinden oda termostatı ayarlanabilir. Öncelikle oda termostatını internet ağına bağlamak gerekir. Daha sonra uygulamayı telefonuna indirerek; kullanım kılavuzunda yer alan seri numarası ve/veya access kodu kullanılarak uygulamaya giriş yapılır. Bu uygulama aracılığıyla istenilen her an ve her yerde oda termostatı kontrol edilebilir; istenilen ayarlamalar yapılabilir.
Modülasyonlu oda termostatı nedir?
Modülasyonlu oda termostatları, oda sıcaklığı bilgisini kombiye ileterek, kombiyi ne zaman çalışıp durması gerektiği konusunda yönlendirir. Bu durumda kombi, oda sıcaklığı bilgisine sahip olabildiği için tesisat suyu sıcaklığı yerine gerçek oda sıcaklığına göre modülasyon yapma imkanına sahip olduğundan çalışma hızını ayarlayabilir. Kombi, ortamda istenen sıcaklığa gelene kadar maksimum seviyede çalışmak yerine çalışma hızını ayarlayabildiği için hem açma kapama esnasında harcanan enerjiden tasarrufu sağlar hem de çalışma ömrünü uzatır.
Ortamdaki ısı ihtiyacı ancak tesisat suyunun soğuması ile anlaşılabildiği için pompa, ısıtma devresi açık olduğu sürece çalışmaya ve dolayısıyla elektrik tüketmeye devam eder. Bu çalışma şekli ortam sıcaklığının oda termostatında olduğu gibi hassas bir şekilde kontrol edilmesine izin vermediği için istenilen sıcaklıkla ayarlanan değer arasında küçük sapmalar olabilir. Bu da kombilerin gereğinden fazla çalışarak daha çabuk yıpranmasına, yakıt ve elektrik tüketiminin artmasına sebep olur.
Evin sıcaklığını ayarlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri de dış kaynaklı (güneş ışığı vb.) ısı kazanımlarıdır. Özellikle bahar aylarında güneş ışığı ortamı ciddi anlamda ısıtır. Oda kumandası olan ortamlarda bu sıcaklık artışı anında tespit edilir ve kombi durdurularak ortamın gereğinden fazla ısınması önlenir. Bu şekilde tasarruf ve konfor sağlanır.
Oda termostatları seçiminde nelere dikkat etmek lazım?
Oda termostatı seçimi yaparken öncelikle kombiyle uyumlu olan modelleri kontrol etmek gerekir. Uygun modelleri bulduktan sonra; enerji tasarrufu düzeyi, çalışma prensibi, montaj seçenekleri, uzaktan erişim desteği gibi kriterlere dikkat etmek önemlidir. Seçimi farklı özelliklere sahip oda termostatları arasından yapmak gerekir.

Kaynak: www.buderus.comSlider Altına