Header Reklam
Header Reklam

Nidec Leroy-Somer Alternatörleri, Zorlu Koşullarda Kesintisiz Enerji Sağlıyor

05 Temmuz 2023 Dergi: Temmuz-2023
Nidec Leroy-Somer Alternatörleri, Zorlu Koşullarda Kesintisiz Enerji Sağlıyor

Suudi Dizel ekipman şirketi, KSA, Yanbu'daki kritik bir enerji santrali projesi için Nidec Leroy-Somer alternatörlerini seçti.

Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz kıyısında yer alan Yanbu, Krallığın petrokimya endüstrisinin merkezidir. Yanbu'nun kritik kurulumlarından biri, toplam kapasitesi 524,6 MW olan birkaç Gaz Türbini Jeneratörüne (GTG) sahip elektrik santralidir. Santral, bölgenin toplam elektrik talebini karşılamaktadır. Beklenmedik bir kapanma durumunda GTG'ler, Black Start uygulamaları için özel olarak tasarlanmış DG setleriyle yeniden başlatılır. DG setleri, 1978'lerden beri petrol ve gaz endüstrisinin tanınmış yerel üreticisi ve tedarikçisi olan Saudi Diesel Equipment Co. Ltd. tarafından sağlanmaktadır. Yeni DG setleri, elektrik santralinin bakımından sorumlu şirket tarafından yapılan detaylı değerlendirmeye dayalı olarak 35 yıllık mevcut DG setlerinin yerini almak üzere tedarik edilmektedir.

Bu iş için Saudi Diesel, güvenilir tedarikçisi Nidec Leroy-Somer'in alternatörlerini tercih etti.

GTG'ler, 600kW, 4.16kV dereceli DOL marş motorları ile donatılmıştır ve marş akımı çok yüksektir (nominal akımın 6 katı), bu, alternatörün yaşadığı çok büyük bir ani akım olduğu anlamına gelir. Projenin kritik doğası göz önüne alındığında, şirket güvenilirlik için iki DG seti sipariş etti. DG seti ilk önce bir Ani Başlatma işlevi görür ve öncelikli olarak kapalı olan veya planlı bakım kapatması altındaki türbinleri başlatmaktan sorumludur. DG seti aynı zamanda, Black Start'tan önce veya sonra, türbinler tam yükü devralana kadar, ihtiyaç duyulması halinde yardımcı yükleri (türbin yükü dışındaki acil durum yüklerini) beslemek için kullanılır.

Nidec Leroy-Somer için zorluk, 4000 kVA nominal güce sahip bir orta gerilim 4,16 kV alternatör tasarlamaktı. Bu IP23 dereceli yüksek hızlı bir alternatördü, dolayısıyla makinenin tasarımıyla ilgili bazı kısıtlamalar vardı. Önemli bir husus, sahadaki çok zorlu ortam göz önünde bulundurularak tasarımın, nemin %100'e ulaştığı 50°C ortam sıcaklığına uyarlanmasıydı. Nidec Leroy-Somer ayrıca paralel jeneratör çalışması için ideal olan en yeni D550 dijital AVR'yi kullandı. AVR ayrıca, manuel ve uzaktan kumandalarla çevrimiçi izleme de dahil olmak üzere çok çeşitli işlevlere sahiptir. İki alternatör, tasarımı tamamlanmadan önce müşteri ile yapılan ayrıntılı görüşmelerin ardından, tüm elektriksel parametrelerin kapsamlı bir şekilde hesaplanmasından sonra tasarlanmış ve üretilmiştir.

Bir kez monte edildikten sonra alternatörler, Suudi Arabistan'a ihraç edilen herhangi bir makine için bir ön koşul olan, üçüncü taraf müfettişlerle birlikte Saudi Diesel tarafından test edildi ve onaylandı.

Nidec Leroy-Somer'in Bölge Satış Müdürü Nawar Shubber, “Bir enerji santrali içeren herhangi bir uygulama çok kritiktir, çünkü bir kapatma durumunda, ünite yeniden başlatılmalı ve olabildiğince hızlı devreye girmelidir ve bunlar her biri 50MW olan çok ağır türbinlerdir. Ayrıca ekipmana enerji verilmeden ve şebekeye bağlanmadan önce senkronize bir hızda çalışmalıdır. Şebekeye bağlanmadan önce GTG'leri senkronize bir hıza getirmek, kritik bir husustur" diyor.

İki DG seti, her biri 13 mtr (U) x 5 mtr (G) x 6 mtr (Y) boyutlarında eksiksiz paketlenmiş üniteler olarak tedarik edildi. Dizel motor MTU, Almanya'dandır. Her bir pakete, Alternatöre bağlı Motor, Dizel Tankı, OG Anahtarlama Tesisi, 480V Motor Kontrol Merkezi (MCC), Kontrol Paneli, Yangın Alarmı ve Söndürme Sistemi ile Radyatör Soğutma Sistemi dahildir.
Muhafaza içindeki sıcaklık artışını 5 C derecede tutmak için çalışma sırasında havalandırma amacıyla iki eksenel up-blast fan monte edilmiştir. Tüm paket için bekleme süresi boyunca giriş koruma derecesi IP56'dır. Paket, tak-çalıştır konseptine dayalıdır, kurulumu, çalıştırması ve bakımı kolaydır.

Saudi Diesel Equipment Company Proje Müdürü Kathim Alrifai; “Yerel olarak üretilen tüm jeneratör setinin muhafazaları, kapatma sırasında tamamen kapalı çalışma için UL motorlu panjurlar içerir. Paket, gaz geçirmez bir mahfaza olarak tasarlanmıştır ve bu birimlerdeki yangın alarmı ve söndürme sistemleri NFPA 2001 ve BS EN 15004-1'e göre test edilmiştir" diyor.
Zorlu ortamın yanı sıra, proje aynı zamanda yüksek deprem bölgesi içinde yer almaktadır. Jeneratörler, deprem ve sismik aktiviteye, belirli sınırlar içinde dayanacak şekilde tasarlanmış çift yaylı ve kauçuk titreşim izolatörleri üzerine monte edilmiştir.Slider Altına