Slider Altına

LANXESS İyon Değiştirici Reçineler

24 Nisan 2019 Dergi: Mayıs-2019

Hindistan pazarında lider klor-alkali ürünleri üreticisi LANXESS'ten iyon değişim reçinesi olarak yeni Lewatit MDS TP 208'i uygulayarak klor-alkali elektrolizinin verimliliğini artırmaktadır. İnce dağılmış polimer tanecikleri, elektroliz için kullanılan iyon değişim membranlarına zarar gelmesini önleyerek ömrünü uzatır, enerji gereksinimini etkili bir şekilde azaltır. Sonuç olarak, bu yeni jenerasyon ince tanecikli reçinelerin MonoPlus tipleri, başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Hindistan'ın güneyindeki kimyasal tesis, yılda yaklaşık yılda yaklaşık 190 ton kostik soda, saatte yaklaşık 400 metreküp sodyum klorid tuzlu su üretim kapasitesine sahip. Elektroliz için kullanılan tuzlu suyun, elektroliz membranlarını yüksek kirlilik seviyelerinden korumak için ön işleme tabi tutulması gerekir. Aksi takdirde çökeltiler membranlara zarar verebilir, örneğin proses, daha az verimli bir şekilde sonuçlanabilir. Yeni Lewatit MDS TP 208 ince iyon değiştirici reçinesi, tuzlu su arıtmayı optimize etmek için bir tuzlu su arıtma hattının üç filtresinden birinde kullanılmaktadır. Reçine, tuzlu su/salamuranın sertliğini gelen 2 mg/l seviyesinden 10 µg/l'nin (Ca2 +, Mg2 +) altına düşürür. Kimyasal tesis, ayrıca baryum ve stronsiyum seviyelerini 100 µg/l'nin altındaki bir konsantrasyona çıkarmak için etkili bir işlem gerçekleştirmektedir.

LANXESS'in Lewatit MDS TP 208 şelat reçinesinin kullanımı, tesis operatörü için, özellikle önemli enerji maliyet tasarrufu açısından ekonomik avantajlar sağlamaktadır. Diğer avantajlar arasında, membranlar ve reçine için daha uzun bir ömür sayılabilir. Ek olarak, azaltılmış miktarda rejenerasyon ajanı gerekir ve işletme maliyetlerini düşürmesi için atık suyun azaltılması beklenir.

Kullanılan reçine tipi, daha yüksek bir tuzlu su verimi üreten, daha uzun çevrim sürelerine ulaşma yeteneğine sahiptir. Olumlu sonuçlara dayanarak, Hintli üretici bu hattın diğer iki reçine filtresini de Lewatit MDS TP 208 olarak değiştirmeye karar verdi. 2016 yılında reçinelerin kurulumundan bu yana müşterilerden gelen talepler, bu tuzlu su arıtma hattının kapasitesini iki yılda yüzde 53 artırdı. Lewatit MDS TP 208 kullanımı, üretimi 3.035 BV'den (yatak hacimleri) 4.662 BV'ye yükseltti.

 Söyleşi