Header Reklam
Header Reklam

Kombi Alırken Hangi Sorular Sorulmalı?

23 Şubat 2021
Kombi Alırken Hangi Sorular Sorulmalı?

Yüzde 94’e varan enerji verimliliği sağlayan ‘tam yoğuşma’ teknolojisi, doğru yanmayı sağlayan ‘otomatik gaz adaptasyonu’, fan gücünün ayarlanması anlamına gelen ve sistem kayıplarını minimize eden ‘modülasyon’ gibi özellikleri ürettiği kombilerde uygulayan Daikin, cihaz alırken bu özellikleri mutlaka bayilerine sormaları konusunda tüketicilere çağrıda bulunuyor.

Daikin, cihazlarında kullandığı teknolojiyle hem standartları belirliyor hem de tüketicinin konforu, tasarrufu ve emniyeti için sürdürülebilir hamleler gerçekleştiriyor. Yüksek teknoloji ve yüksek randımanla özdeşleşen Daikin markası, üstün özellikli cihazlarıyla tüketicinin ve doğanın yanında yer alıyor. Tüketicileri alacakları ürünler hakkında bilgilendirmeyi ve tercihlerini bu kriterlere göre yapmalarını hedefleyen Daikin, konfor, tasarruf ve güven konularını öncelikli buluyor. 

Teknolojinin gelişmesiyle paralel bir seyir izleyen kombiler, artık yüksek verim, güvenlik, tasarruf ve konforu bir arada sunuyor. Tam randımanlı bir kombi arayışı içindeyseniz cihazın özelliklerini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Cihazın modülasyonunu, otomatik gaz adaptasyonunu ve tam yoğuşmalı olup olmadığını mutlaka bayinize sorarak seçiminizi yapmalısınız. Kompakt tasarımıyla her mahale sığabilen Daikin NDJ kombi, üstün özelliklerinin yanı sıra online kontrol seçenekleriyle hayat kalitenizi yukarı taşıyor. 

Tam yoğuşma nedir?

Kombiler, ilk üretilmeye başlandığında tek eşanjörlü konvansiyonel dediğimiz türdendi. Teknoloji geliştikçe ikinci bir eşanjör eklendi. Daha sonra da yarı yoğuşmalı ve yoğuşmalı kombiler üretilmeye başlandı. Baca gazını yoğuşturarak tekrar sistemin içerisine dahil eden yarı yoğuşmalı ve tam yoğuşmalı kombiler düşük emisyona sahipler ve son derece tasarruflular. Kombiler yanmalı cihazlar olduğu için çalışırken kullandıkları enerjinin bir kısmı yanmayla birlikte yok oluyor. Tam yoğuşmalı kombilerde bu kayıp en aza inerek yüzde 94’e kadar verim sağlanıyor. Bu da eski konvansiyonel kombilere göre yüzde 30 daha tasarruflu olduğu anlamına geliyor. 2018 yılı Nisan ayında çıkan yasayla beraber Avrupa kriterlerine entegre olarak, yeni hesaplama şekliyle yüzde 86 verimin altındaki kombiler üretilemiyor ve satılamıyor. Ancak satıcının stoklarında varsa ve satıyorsa buna bir engelleme yok. Tüketicilerin bu konuda bilgi sahibi olarak tam yoğuşmalı kombileri tercih etmesi hem güvenlik hem konfor hem de tasarruf açısından önem taşıyor. 

Modülasyon niçin önemli?

Daikin-KombiÇeşitli marka ve modellerin ürün özelliklerini okuduğunuzda 1:4, 1:6, 1:8 gibi modülasyonlar olduğunu görürsünüz. İhtiyaca göre fan gücünün ayarlanması anlamına gelen bu özellik, cihazın dur/kalk çalışmasını engelleyen, dolayısıyla ısıtma konforunu artıran, sistem kayıplarını minimize eden ve aynı zamanda ateşleme sırasında ekstradan oluşan zararlı madde emisyonlarını etkisizleştiren bir sistemdir. Diyelim 24 kW gücünde 1:8 modülasyona sahip bir kombiniz var. Cihaz istenilen sıcaklık değerine yanma alev boyunu, modülasyon genişliğindeki aralıklarda ayarlayarak gelir. Böylece hem yanma halin de hem de dur/kalk durumlarında enerji tasarrufu sağlar. Eğer cihazınız 1:6 ya da daha düşük modülasyona sahipse bu durumda enerji tasarrufu 1:8 modülasyona göre daha az olur. Daikin NDJ model kombi 1:8 modülasyon oranıyla üst düzey konfor sağlar. Bu özellik sayesinde 24 kW gücündeki bir cihazın dur/kalk sırasında harcadığı enerji 3 kW’a kadar düşer. Dolayısıyla enerji giderinden büyük tasarruf sağlanır. 

Otomatik gaz adaptasyonu ne sağlar?

Kombide ‘gaz vanası’ ve ‘fan’ yanma kontrolünün en önemli iki oyuncusudur. Elektronik kart su akış sıcaklığı ve akış set sıcaklığı arasındaki farka göre gerekli olan fan hızını belirler. Elektronik kart gaz vanasının da doğru miktarlarda gaz vermesi için sistemi işletir. Güvenli yanma teknolojisi dediğimiz Scot, havayla gazın uygun oranda karışarak yanmasını sağlar ve bu esnada amaç, hava fazlalık katsayısını belirlemek ve istenen düzeyde tutmaktır. Bu katsayı en mükemmel şekilde güvenli yanma teknolojisi ile kontrol edilebilir. Bunun sonucu olarak tasarruf, verim ve güvenlik en yüksek seviyeye çıkar. Sistem, hava-doğalgaz oranını alev kontrolü yaparak sağlamakta, dış hava sıcaklığı ya da doğalgaz kalitesindeki değişiklikler nedeniyle hava-doğalgaz dengesinin değişmesi durumunda ise elektronik olarak durum düzeltilerek ideal oran yakalanır. Bu fonksiyon aynı zamanda cihazın ömrünü uzatır ve çevreye yayılan zararlı gazların azalmasını da sağlar.Slider Altına