Header Reklam
Header Reklam

Klima Kullanımında Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

10 Haziran 2023
Klima Kullanımında Elektrik Faturasını Düşürmenin Yolları

Yaz aylarıyla birlikte ev ve işyerlerinde klimaların daha sık kullanılması elektrik faturalarına da yansıyor. Klima kullanımında birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi durumunda bu faturaları düşürebilmek mümkün. Daikin uzmanlarına göre doğru klima seçimi, düzenli bakım ve doğru kullanım yaz aylarının bütçeleri sarsmadan, serin ve konforlu geçirilmesini sağlayabilir.

Yaz sıcaklarının başlamasıyla klima kullanımı da, bu sebeple elektrik faturasının yükseleceğine yönelik çekinceler de artmaya başladı. Daikin uzmanlarına göre, aşağıdaki önemli noktalara dikkat edilmesi halinde klimaları hem yüksek performansta hem de tasarruflu kullanmak mümkün.

Klima kullanımında düşük elektrik faturasının reçetesi:

  • Soğutmada sezonsal enerji verimliliği, bir klimanın verdiği kapasiteye göre, çektiği gücü gösteren bir katsayıdır. Bu katsayısı ne kadar yüksek olursa cihazınız o kadar az elektrik harcayacaktır. Bu değer 6,10 ile 8,5 arasında ise cihaz A++ , 8,5’a eşit ve üzerinde bir değer ise A+++ enerji etiketine sahip olur. A+++ bir klima tercih etmek kuşkusuz A++ bir klimaya göre elektrik faturasını önemli ölçüde düşürecektir.
  • Klimanın hava yönlendirme kanatları (flap) yazın tavana üfleyecek şekilde kullanılmalı. Bu uygulama üflenen havanın ortamda homojen şekilde dağılmasını sağlar.
  • Klima soğutma modunda çalışırken kumandada en düşük sıcaklık olan 18 dereceye ayarlanmamalı. Bu ayar, oda sıcaklığı bu dereceye geldiğinde dur anlamını taşır, bu şekilde daha hızlı serinlik elde etmek mümkün değildir.
  • Konfor olarak rahat edilecek en uygun sıcaklık seçilmeli. Araştırmalara göre, insanlar yüzde 40-60 nem ve 20-27°C sıcaklık aralığında, temiz havalı ortamlarda daha konforlu ve rahat hisseder. Bu konforu verimli şekilde sağlayabilmek adına klimanın doğru ayarlanması gerekmektedir. Soğutmada düşürülen, ısıtmada ise yükseltilen her 1°C ayar sıcaklığı, enerji tüketiminde yaklaşık yüzde 7-10 arasında artışa neden olur. İdeal olarak klimanın soğutmada 23-24°C’ye ayarlanması önerilir.
  • Aşırı nemli havalarda nem alma modu tercih edilmelidir.
  • Doğru montaj enerji tasarrufunda önemli bir noktadır. İç ünite ve dış ünite arası mesafenin mümkün olan en uygun montaj alanını sağladığından emin olunmalıdır.
  • Bulunulan alana uygun olmayan klimalar enerji tüketiminizi azaltma  konusunda yardımcı olmaz. Oda büyüklüğüne göre gerekenden daha büyük kapasiteli bir klima istenilen sıcaklığa çok çabuk gelerek cihazı dur-başlat noktasında daha fazla tutar ve fazla enerji tüketimine neden olur. Odaya göre düşük kapasiteli klima da istenen sıcaklık için sürekli çalışmak zorunda kalacağı için yine fazla enerji harcar.
  • Klimalar stand by modunda çok az da olsa enerji sarfeder bu nedenle uzun süre klima kullanılmayacaksa sigorta üzerinden kapatılmalıdır.
  • Klimaların yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalıdır. Tıkalı filtreler ve kirlenmiş dış ünite serpantini klimanın verimini düşürür. Klimaların bakımlarının düzenli olarak yaptırılması enerji tüketimini yaklaşık olarak yüzde 10-20 oranında düşürecektir
  • Klima iç ve dış ünitelerinin üfleme ve emiş alanları; perde, eşya vb. ile kısıtlayarak hava sirkülasyonunun engellenmesine sebep olunmamalıdır.

Kaynak: DAIKINSlider Altına