Header Reklam
Header Reklam

İzocam Ürünleriyle, Su Sayaçlarınızı ve Tesisatınızı Donma Riskinden Koruyun

19 Aralık 2023 Dergi: Ocak-2024
İzocam Ürünleriyle, Su Sayaçlarınızı ve Tesisatınızı Donma Riskinden Koruyun

Pek çok ilde hava sıcaklıkları eksi derecelere düşmeye başladı. Türkiye’nin en büyük yalıtım üreticisi İzocam, su sayaçlarında ve tesisatında oluşabilecek donma riskine karşı vatandaşları uyardı.
Hem soğuk kış aylarında sıklıkla meydana gelen su sayacı ve su borusu patlamalarını önlemek hem de enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf etmek için yalıtım yapılması önemli. 
Kış aylarına adım attığımız bugünlerde pek çok ilde hava sıcaklıkları eksi derecelere düşmeye başladı. Türkiye’nin en büyük yalıtım üreticisi İzocam, soğukların etkisinin giderek artmasıyla birlikte su sayaçlarında ve tesisatında oluşabilecek donma riskine karşı vatandaşları uyardı. İçinde bulunduğumuz günlerde su tesisatını İzocam’la yalıtmak hem su sayaçlarını ve boruları hasardan koruyor hem de enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağlıyor.
Kış aylarında hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle birlikte sıkça yaşanan donma kaynaklı boru ve su sayacı patlamaları her yıl yüzlerce su sayacının bozulmasına neden olurken patlayan su boruları da hasara ve su kayıplarına neden oluyor. Açıkta olan su boruları ve sayaçlar donuyor, borular hasar görüyor ve sayaçlar patlıyor.  İzocam su borularının ve sayaçların yalıtılması ile donma sonucu patlamaların önüne geçilebileceği konusunda herkesi uyarıyor. Boru çapı, dış ortam sıcaklığı ve yalıtım kalınlığı boru ve sayaçlar üzerinde doğrudan etkili oluyor. Yalıtım kalınlığı arttıkça, donmaya karşı direnç de artıyor ve hareketsiz suyun donma süresi uzuyor. 
Kolay uygulanabilen, İzocam Vana Ceketi su sayaçlarının patlamasını önlüyor. Vanalar için özel üretilen, dış yüzeyi silikonlu cam kumaşı kaplı özel yalıtım ceketi, kapalı ya da açık ortamlardaki DIN, ANSI, API standartlarında üretilmiş bütün vana (pistonlu, küresel, kelebek vana vb.) ve pislik tutucuların ısı yalıtımında çözüm sunuyor ve donmayı engelliyor.
İçinde hareketsiz suyun donduğu her türlü tesisat elemanında yaşanabilecek bu soruna çözüm getirmek ise İzocam Optiflex Boru ile kolaylıkla mümkün. Kaplamasız veya alüminyum folyo kaplı, polietilenden imal edilen İzocam Optiflex Boru, boruların terlemeye veya donmaya karşı yalıtımında çözüm sağlıyor. 
Enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağlıyor
Su tesisatında yalıtım yapmak, bireysel kullanıcılardan esnaf ve sanayicilere kadar her kesimi zorlayan enerji maliyetlerindeki artışa da çare oluyor. Yalıtımın dev markası İzocam, binalardaki ısıtma ve soğutma tesisatının yalıtılmasının, istenen sıcaklığa ve konfor şartlarına hızlı ulaşılmasının yanında sıcaklığın uzun süre korunmasını mümkün kılarak enerjide yüzde 50’yi aşan oranda tasarruf sağladığını da vurguluyor.  
Tesisat yalıtımı yapılmış olan binalarda, örneğin kış aylarında yanan kalorifer kazanından binaya dağılan borulardaki sıcak su, dairelere ulaşana kadar sıcaklığını ve dolayısıyla enerjisini koruyor. Aksi durumda ise, daireye ulaşana kadar borulardaki sıcaklık düşüyor, daire geç ısınıyor ve dönüş borusundaki su daha fazla soğuduğu için kazanın bunu tekrar ısıtması için daha fazla yakıt (enerji) harcaması gerekiyor. Borulardaki sıcaklığın belli bir derecenin altına düşmesi de kazanın verimliliğini düşürüyor. Borulardan geçen su sıcaklığının korunması ise ancak yalıtım sayesinde sağlanıyor. Sıcak su tesisatında ve iç ortam kullanımlarında camyününden imal edilen İzocam Prefabrik Camyünü Boru ile istenilen enerji verimliliğine erişme imkânı sağlanıyor.Slider Altına