Header Reklam
Header Reklam

Isı Pompası Pazarının Kısa Vadede Toparlanması Bekleniyor

28 Kasım 2020
Isı Pompası Pazarının Kısa Vadede Toparlanması Bekleniyor

BSRIA, COVID-19 virüsünün yayılmasını sınırlamak için ilk önlemlerin Asya'da alındığı Mart 2020'de, yıllık Isı Pompası Çalışmasını yayımladı. Yayımlandığı sırada pandeminin kapsamı net olmaktan uzaktı ve hatta kısa-orta vadede pazardaki etkisi çok büyük değildi. COVID-19'un ısı pompası sektörüne etkisini değerlendirmek için BSRIA Worldwide Market Intelligence, araştırmayı Avrupa, Çin ve ABD'de gerçekleştirdi.
COVID-19 salgını sektörü etkilemeye devam etse de, sonuçlar, Çin'de ilk kez hükümet tarafından kısıtlandırılmaların uygulandığı için satışların Mart ayında düşmeye başladığını gösteriyor. Çinli işçilerin önemli bir bölümü işlerini bıraktı ve ardından karantina nedeniyle geri dönemediler. Sonuç olarak, bir çok imalatçı çalışmaya devam edemedi, yeni inşaat projeleri durma halindeydi ve montajcıların sahalara erişimi kısıtlandı. Kısıtlamalar ve karantina komşu ülkelere uzanırken, Mart-Nisan 2020 döneminde klima ve ısı pompalarının tedarikinde yaşanan gecikmeler arttı. İnşaat faaliyetlerinin geri dönmesiyle talebin 2021 gibi erken bir zamanda toparlanması bekleniyor.
COVID-19'un Avrupa HP endüstrisi üzerindeki etkisine bakıldığında, tedarikçiler yerel inşaat sektörünün karşılaştığı benzer sorunları bildirdi: Çoğu inşaat projesi yavaş bir hızda yeniden başlarken bazıları iptal edildi. Bazı HVAC üreticilerindeki üretim hatlarının birkaç hafta ara vermesi gerekti ve montajcılar yeni kurulum projelerinin sıhhi yönergelerle sınırlı olduğunu gördü.
Bununla birlikte, piyasayı daha enerji verimli binalara ve ürünlere doğru çekmek için alınan önlemlerin başarılı olduğu kanıtlandı. Önemli sayıda özel hane ve proje sahibi, yenileme çalışmaları yapmak için içinde bulunduğumuz yeni yaşam kurallarını benimsedi. Bu arada, montajcılar ısı pompalarının avantajlarını geliştirme ve teşvik etme avantajından yararlandı. Bu, eski ısıtma sistemlerini değiştirmek için ayrılan mali destekle birlikte, yeni inşa sektöründeki satışlardaki düşüşün tersine dönmesine yardımcı oldu. Genel olarak, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Birleşik Krallık'taki ısı pompası satışları yükseliş eğilimini sürdürdü.
Avrupalı tedarikçilerden alınan geri bildirimler, pazarın üçüncü çeyrekte toparlanmaya başladığını ve mevcut evlere yapılan satışların yeni projelerdeki düşüşü telafi ettiğini gösteriyor. Yıl sonuna kadar yapılan geçici tahmin, ana Avrupa pazarlarında olumlu bir sonuca işaret ediyor. AB Kurtarma Fonu kapsamında oylanan mali teşvik paketinin ivmesi ile özellikle yenileme sektöründe talebin artmaya devam etmesi öngörülüyor. BSRIA, 2020'nin satışlarda güçlü bir ilerlemenin olduğu bir yılın daha kutlanmasını bekliyor. Çift haneli büyüme oranlarının çoğunun, büyük Avrupa ülkelerinde görülmesi muhtemeldir.
Avrupa'da ve başka yerlerde ikinci bir COVID-19 dalgası gözlemlenmeye başladığında, bu krizin süresi ve ciddiyetini çevreleyen belirsizlik, orta vadede yeni inşaat sektörü için bir toparlanmanın nasıl ortaya çıkacabileceğini tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Yeni inşaat izinlerinin sayısı 2020'nin ikinci yarısında düşmeye başladı ve bunun şüphesiz önümüzdeki 12 ila 24 ay içinde olumsuz etkileri olacak.
Bununla birlikte, BSRIA önümüzdeki yıllarda pazarın gelişmesi konusunda iyimser olmaya devam ediyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından 2050 yılına kadar CO2 emisyonlarını daha büyük ölçüde azaltmaya yönelik yapılan son açıklama, yenilenebilir enerjiler lehine açık bir işaret. AB'de Ekim ayında başlatılan yenileme dalgası ve "yeni Avrupa Bauhaus", düşük emisyonlu binalar ve dolaylı olarak ısı pompaları için daha fazla destek sağlayacak. Ev sahiplerine sağlanan mali destek sayesinde BSRIA, yenileme satışlarında güçlü bir artış bekliyor. İnsanlar ve işletmeler “Yeni Normal”e alışıyor, konfor ve enerji tasarrufu güçlü odak konuları haline geliyor. Son olarak, çevre bilincinin ısı pompası pazarında bir başka itici güç olması beklenmektedir.Slider Altına