İngiltere’de Brexit ve Isıtma Sektörü için Belirsizlik

28 Şubat 2021 Dergi:

İngiltere, sadece Avrupa Birliği değil, kıta olarak Avrupa'nın da en büyüğü olan önemli bir ısıtma pazarıdır. 2020'de Birleşik Krallık'ta kurulan kazanların yüzde 50'sinin biraz altında ve ısı pompalarının yaklaşık üçte ikisi ithal edildi. Tüm oyuncular, hala pazarda kalmayı planlıyor. Sahip oldukları tek korku, uluslararası bir şirket olarak Birleşik Krallık'ta işlem yapmanın daha zor hale gelmesidir. Ancak, Brexit geçişi şirketten şirkete değişiklik gösterse de, uluslararası şirketlerin hepsi aynı gemide, hepsi benzer şekillerde etkileniyor; bazı ortak zorluklar ortaya çıkıyor.

Prosedürler
Ürünlerin İngiltere'ye girmesi için; sınırda gümrük beyannameleri ve bekleme süresi açısından ek evraklar var ve ısıtma üreticileri, baskın satış kanalı olan satıcı kuruluşların bu evrakların maliyetini üstlenmesini bekliyor. Ancak satıcılar elbette bundan memnun değil ve bununla başa çıkmak için ek personel ve maliyetler ödemek istemiyorlar. Olabilecek şey, bazı ürün gruplarının kullanılamaz hale gelmesi ve bazı markaların payını kaybetmesidir. Daha küçük kazan üreticileri buna karşı daha savunmasız olurken, daha büyük olanlar daha iyi hazırlanacak ve ek evrak işlerinin maliyetini üstlenebilecek.

Stok tutma
Üreticiler, malların doğrudan üretim tesislerinden geldiği Hollanda'da büyük merkezler kullanarak ticaret yapıyorlar. Çoğunlukla, olası teslimat gecikmelerine ve hatta kapanmalara hazırlanmak için önemli ölçüde, bazen birkaç aylık stokla birlikte daha büyük stok tutma eğilimi görülüyor. Ancak, mevcut dağıtım kanalları hala geçerli. Kazanlar çoğunlukla İngiltere'de üretilmektedir ve ısı pompaları satışları hala sınırlıdır, bu nedenle AC ürünlerini daha fazla etkilendiği, ana bileşenleri ve konfigürasyonlarıyla etkin bir şekilde stoklanmasının zor olduğu görülüyor.

Nakliye ve teslimat süreleri
Taşıma ve teslimat süreleri de sorunlu başka bir konudur. Malların nakliyesi en büyük sorundur. Örneğin, büyük nakliyecilerin yılın başından itibaren gereken doğru evraklar için hazır olmadığı görülmüştür. Hazır olan firmalar daha sonra aşırı teslimatlara boğulmuştu, ancak işler iyiye gitmeye başladı. Çoğu şirket Birleşik Krallık'ta o kadar uzun süredir ticaret yapıyor ki, teslimatları günler yerine haftalar sürmedikçe, büyük sorunlara neden olmuyor. Ürünleri normalde olduğundan biraz daha erken sipariş etmek için satış kanallarını uyarmaları gerekiyor.
Elbette ürünlerini İngiltere'de üreten şirketler için bir fayda var. Teslimat onlar için pek sorun olmayacak, ancak o zaman sorunları bunun yerine ihracat olacak.

Fiyat
Pek çok üreticinin beklentisi, ek maliyetlerin bir sonucu olarak fiyatların artması iken İngiltere pazarında henüz büyük bir fiyat artışı tepkisi görülmedi.

Gümrük Tarifeleri
Fiyat artışlarının seviyesi, gelecekteki olası tarifelere ve vergilere bağlı olacak. Sektör %3 ile %4 arasındaki gümrük tarifelerinde artış konusunda endişeliydi, ancak artık durum böyle değil. Muhtemelen hala bir sorun, küçük şirketlerin gümrük tarifeleri ile uğraşmak için hizmet alabileceği şirketleri seçmek konusunda yaşanabilir.

Döviz kuru riski
Şimdiye kadar, etki minimum düzeyde kaldı, ancak net bir şey söyleyebilmek için henüz erken.

Sertifikasyon
Sertifikasyon, Brexit anlaşmasının bir parçası olarak karşılıklı tanıma anlaşmasının imzalanamamasından sonra, İngiltere ve AB standartlarının birbirinin yerine geçebilmesi için zorlu bir süreç olacak. CE işareti artık geçerli olmayacak ve Birleşik Krallık'ta AB pazarında tanınmayacak olan UKCA işareti ile değiştirilecek. İşletmelere yeni gereksinimlere uyum sağlamaları için zaman tanımak için, oldukça kısa bir aralık olan 2021'in sonuna kadar bir geçiş dönemi var ve ısıtma ekipmanı ithalatçılarının İngiltere onaylı bir kuruluştan CE işareti alması gerekir. Ek olarak, Kuzey İrlanda'ya satılan ürünlerin de CE işaretine sahip olması gerekmektedir. Birleşik Krallık'ta kabul edilebilmesi için yeni bir Birleşik Krallık ErP etiketinin bulunması gerekecek. Avrupa'da üretilen, İngiltere ve İrlanda Cumhuriyeti'ne gönderilen ürünler için hem AB hem de İngiltere etiketleri bulunmalıdır.
Temel endişe, Birleşik Krallık hükümetinin Avrupa mevzuatının temel ilkelerine farklı yasalar getirip getirmeyeceğidir, bu da Birleşik Krallık'a özgü ürünler yaratma ihtiyacı anlamına gelir.

Rotaları yeniden eşleme
Avrupalı kazan üreticilerinin kazanlarını AB'den doğrudan İrlanda'ya ihraç ettiği görülüyor. Ayrıca, İrlanda Cumhuriyeti üzerinden Kuzey İrlanda'ya satış yapabiliyorlar. Bu, İngiltere’deki şubeleri için önemli bir ciro kaybı anlamına geliyor.

Genel
Yukarıdakilerin tümü, pratik bir bakış açısından, pandemiden kurtulma sorunları ile uğraşan şirketler için ek sorunlar yaratan konulardır. Endüstri, bu sorunlar etrafında çalışmaya ve bu konuda daha verimli hale gelmeye çalışıyor. En büyük sorun, mevcut şartlara bakılmaksızın aynı düzeyde hizmet sunmak ve hizmetin sürekliliğini sağlamak için çok hızlı hareket etmek.Slider Altına
Söyleşi