Header Reklam
Header Reklam

İmbat Horus PCA Üniteleri, Park Halindeki Uçakların İklimlendirilmesini Sağlıyor

04 Haziran 2023 Dergi: Haziran-2023
İmbat Horus PCA Üniteleri, Park Halindeki Uçakların İklimlendirilmesini Sağlıyor

İmbat İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri’nin 32 yıllık birikimi ve Ar-Ge ekibi özgün ve güçlü sistem tasarımlarıyla havacılık sektörüne de hizmet veriyor.

İmbat A.Ş.’nin havacılık sektörüne kazandırdığı ürün gruplarından biri olan Horus PCA Uçak Taze Hava Şartlandırma Üniteleri, 2022 yılı son çeyreğinde Tübitak destekli bir Ar-Ge projesi olarak geliştirilerek pazara sunuldu. Park halindeki uçakların klimatize edilmesini sağlayan Horus PCA Üniteleri, başarıyla tamamlanan testlerinin ardından ilk olarak Nahçıvan Havalimanında hizmet vermeye başladı.

İmbat Horus PCA üniteleri ile uçakların park halindeyken iklimlendirilmesini sağlamak üzere 12 000 Pa’a kadar yüksek basınçlı, %100 dış hava şartlandırılmakta, G4 ve F7 sınıfı filtrelerden geçirilerek, hijyenik koşullarda uçak içine gönderilmektedir.

İmbat Horus PCA Uçak Taze Hava Şartlandırma Üniteleri, projeye göre değişen 2-3-4 olmak üzere çok modüllü olarak tasarlanmıştır, olası arıza ve bakım durumlarında diğer devreler çalışmaya devam edebilmektedir. Horus PCA ile uzaktan izleme, uzaktan kontrol ve veri kaydı yapılabilmektedir. Cihazlarda ana yük ayırıcı ile alçak ve yüksek basınç transmitterleri standart olarak bulunmaktadır.

Cihazların standart özellikleri;

  • Link hattında çekvalf
  • Hidroflik veya epoksi kaplı evaporatör
  • Bakır boru bakır kanatlı kondenser
  • Kademeli elektrikli ısıtıcı
  • Üfleme nem sensörü
  • Duman dedektörü
  • Kontrol paneli ekran grafik arayüzü
  • Lonworks veya Bacnet protokolleri ile BMS sistem entegrasyonu
  • Alçak ve yüksek basınç prezostatları
  • Yüksek dış hava sıcaklığı

Yüksek Verim

İmbat Horus PCA Uçak Taze Hava Şartlandırma Üniteleri, inverter scroll tip kompresör, elektronik genleşme valfi, değişken devirli yüksek basınçlı radyal plug fan ve kondenser fan hız kontrolü ile gelişmiş yazılıma sahip mikroişlemci kontrol sistemine sahiptir. Evaporatör ve mikro kanallı kondenserlerde yüksek ısı transfer yüzeyi standart olarak uygulanır. Sınıfına ve muadillerine göre maksimum enerji verimliliği sunan tasarıma sahiptir.

Kompakt ve Modüler Tasarım

İmbat Horus PCA uçak taze hava şartlandırma üniteleri mikro kanal kondenser yapısı ile kompakt ve modüler olarak tasarlanmıştır. Standart olarak R410a soğutucu akışkan kullanılmakta, düşük soğutucu gaz miktarı içermektedir ve hafif gövde ağırlığına sahiptir.

Servis ve Bakım Kolaylığı

Birbirinden bağımsız soğutma devrelerine sahip çok modüllü soğutma yapısı ile servis ve bakımda hız ve kolaylık sunmaktadır.

Çok Modüllü Soğutma

İmbat Horus PCA Uçak Taze Hava Şartlandırma Ünitesi, çok modüllü birbirinden bağımsız soğutma çevrimli olup yedekleme özelliğine sahiptir. Bu modüler çift devre yapısı ile kolay bakım ve servis imkânı sağlamaktadır. Ayrıca olası arıza durumlarında ikinci devre çalışmaya devam edebilmektedir.

Yüksek Enerji Verimliliği 

Horus PCA Uçak Taze Hava Şartlandırma Ünitesi, yüksek enerji verimliliği gözetilerek tasarlanmıştır. Mikro kanal yapılı kondenser, elektronik genleşme vanası, inverter-scroll kompresörler, gelişmiş kontrolcü, aşırı soğutma ve aşırı kızgınlık devreleri, cihazın üstünlükleri arasındadır. Sahip olduğu mikro kanallı kondenser sayesinde daha az soğutucu akışkan şarjı gerekmektedir. Birbirinden bağımsız soğutma devrelerine sahip modüler yapı ile çok kolay servis ve bakım kolaylığı sağlanmaktadır. Modüllerden herhangi birinde arıza olması durumunda diğer modül çalışmaya devam edebilmektedir.Slider Altına