Header Reklam
Header Reklam

HEPA Filtre Nedir, Ne Zaman Geliştirildi?

31 Ocak 2021
HEPA Filtre Nedir, Ne Zaman Geliştirildi?

Temiz havanın her zamankinden daha önemli olduğu bir dönemde, HEPA filtreleri birçok kişi tarafından tüm filtreleme zorluklarımıza çözüm olarak görülüyor. Ancak HEPA filtreleri tam olarak nedir ve nasıl çalışır?
HEPA filtresi, hava filtrelerinin verimlilik standardı olan Yüksek Verimli Partikül Hava filtresi anlamına gelir. 
HEPA filtresinin, askerlerin kimyasal saldırılarla ilk karşılaştığı Birinci Dünya Savaşı'na kadar uzanan bir geçmişi vardır. Askerler kendilerini korumak için havadaki zehirli gazları filtreleyen karmaşık bir tür kağıt içeren gaz maskeleri taktılar.
Bir Alman gaz maskesine yerleştirilen kağıt parçası, kimyasal duman için oldukça yüksek bir yakalama etkinliğine sahipti. İngiliz Ordusu Kimyasal Birlikleri bunu kopyaladı ve kendi hizmet gaz maskeleri için üretime geçti. Army Chemical Corps, selüloz-asbestli kağıdı kıvrımlar arasında boşluk bırakıcı separatörlerle derin kıvrımlı bir biçimde birleştiren bir mekanik üfleyici ve hava temizleyici ünite geliştirdi. Bu, "mutlak" (absolute) hava filtresi olarak anıldı ve HEPA filtresinin geliştirilmesinde uygun bir zemin hazırladı. 
HEPA filtresinin bir sonraki aşaması 1940'larda tasarlandı ve havadaki radyoaktif kirleticilerin yayılmasını önlemek için Manhattan Projesinde kullanıldı. ABD Ordusu, havadan radyoaktif maddeleri süzebilmek için uygun bir filtre geliştirmeye ihtiyaç duydu. Ordu Kimya Birliği, Nobel Ödüllü Irving Langmuir'den bir çalışma istedi. Langmuir, 0.3 mikron boyutundaki partikülleri "en fazla nüfuz eden boyut" olarak tanımladı. Böylece filtre için partikül boyutu, 0.3 mikron olarak belirlendi. Radyoaktif serpinti mikroskobik parçacıklardan oluşur ve 0,3 mikronluk olanlar en nüfuz edilebilir ve endişe vericidir. Bu parçacık boyutu, HEPA filtrelerinin odaklandığı temel özelliktir.
Hepa filtreler, 1950'lerde ticarileştirildi ve orijinal terim önce tescilli bir ticari marka haline geldi ve daha sonra yüksek verimli filtreler için genel bir terim oldu. 
On yıllar boyunca filtreler, havacılık, farmasötik ilaç işleme, hastaneler, sağlık hizmetleri, nükleer yakıtlar, nükleer enerji ve entegre devre imalatı gibi çeşitli yüksek teknoloji endüstrilerindeki hava kalitesi için daha yüksek talepleri karşılamak için gelişti.

Farklı HEPA filtresi türleri
Birçok farklı HEPA filtre sınıfı vardır. Gerçek HEPA filtresi, HEPA benzeri, HEPA tarzı veya buna benzer terimler duymuş olabilirsiniz. Sonuçta, hepsi 0.3 mikron partiküllerin filtre verimliliğine bağlıdır. HEPA filtreleri EN 1822 standardına göre sınıflandırılır ve 0,3 mikron partikül esas alınır.


"Gerçek" HEPA filtresi ile diğer türler arasındaki fark, verimliliğidir. Örneğin, EPA sınıfı filtrelerin verimliliği %85 iken gerçek HEPA filtreleri minimum %99,95 verimlilik sunar. Bu yakalama oranı Avrupa standartlarına göre yeterliyken, Amerikan kuralları %99,97 verimlilik talep ediyor.

HEPA filtrelerinin çoğu cam elyaf veya plastikten yapılmıştır. Parçacıkları farklı şekillerde yakalar: Süzme, Sıkışma, Kesişme veya Difüzyon.
Bizi havadan gelen tüm toksisitelerden ve virüslerden koruyan büyülü süper filtre olmasa da, HEPA buna oldukça yaklaşıyor. Slider Altına