Header Reklam
Header Reklam

Hava Kalitesi Ne Kadar Güvenli! Virüsün Havadan İletim Risklerini Azaltmak için Teknik Eğilimler

20 Nisan 2021
Hava Kalitesi Ne Kadar Güvenli! Virüsün Havadan İletim Risklerini Azaltmak için Teknik Eğilimler

Koronavirüsün hava yolu ile yayılabildiği bilgisi hava kalitesini gündemin odak noktasına getirdi. Bu bir solunum rahatsızlığı olduğundan, havadaki virüsleri azaltmayı düşünmek çok önemlidir. 

akilli-hvac-sistemleriTüm dünya ve iklimlendirme, havalandırma endüstrileri, çeşitli hava kalitesi çözümleri üzerine çalışıyor, havadan bulaş risklerini azaltmak ve hava temizleme görevine destek sağlamak için mevcut teknolojileri değiştirmeye, iyileştirmeye odaklanıyor.

Viral yük test tekniği ile UV kanalları

Hindistan’daki bilim insanları tarafından icat edilen UV kanalları, havadaki viral yükü kontrol edebilen hava örneklemesi ve viral yük testi teknikleriyle birlikte havadaki virüsü etkisiz hale getirebilir. Bilim insanlarına göre, UV-C Hava Kanalı Dezenfeksiyon Sistemi, mevcut hava kanallarına retrofit olarak tasarlandı. Sistem, bir sürgülü mekanizma, düzenlenmiş UV ışık kaynağı ve sensörlerden oluşur. Cihaz, küçük değişikliklerle kanallara oturtulabilir. Bu, koronavirüsün halka açık yerlerde yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Klima santralleri

Çevresel faktörler, hava yoluyla bulaşan hastalıkların etkinliğini yakından ilgilendirir. Dış veya iç mekân sıcaklık ve nem koşullarını veya bulaşıcı parçacıklar içeren damlacıkların yayılmasını etkileyen rüzgar gibi diğer koşulları etkileyen tüm faktörlerin toplamı; hava yoluyla bulaşan hastalıkların bulaş gücünü etkiler. Gelişmiş IAQ, düşük ses, yüksek işletme verimliliği ve daha küçük mekanik odalara yönelik talepler, günümüzün klima santrali üreticilerinden daha iyi bir teknoloji beklemektedir. Daha sağlıklı bir bina ortamı oluşturmak için üreticiler, mikro filtreleme, bakteri öldürücü UV ışıkları, küfe dayanıklı drenaj tavaları ve antimikrobiyal astarlar ile hava kirliliğiyle etkili bir şekilde mücadele etmelidir.

HVAC sisteminin bir parçası olarak hava kontrol üniteleri, kabul edilebilir iç hava kalitesini garanti eder, aerosol konsantrasyonunu azaltmak için dışarıdan mümkün olduğunca fazla taze hava çekerek havalandırmayı en üst düzeye çıkarır. Sıcaklık, nem, hava hareketi, hava temizliği gibi parametreleri kontrol ederek serbest hijyenik hava sağlar. Klima santrali üreticileri, endüstriyel ve sağlık uygulamalarında çeşitli son kullanıma uygun, yeni ve geniş bir ürün yelpazesini oluşturacak şekilde ürünlerini tasarlamalıdır. Günümüzde, klima santrallerinin havayı etkin bir şekilde temizlemek için gelişmiş havalandırma tekniklerine odaklanmaları, çok yönlü bir vizyonla; ısıtma, soğutma, havalandırma fonksiyonlarını VAV (değişken hava hacmi) sensörleri ve hijyenik uygulamalar için ekonomik, güvenilir performansla birleştirmeleri gerekmektedir. 

Geleneksel uygulamalar için özelleştirilmiş hava üfleyicileri, otellerde, müzelerde, tiyatrolarda, havalimanlarında, bankalarda, mağazalarda ve hastaneler, gıda endüstrisi, elektronik veya ilaç endüstrileri gibi belirli sektörlerde ve sıcaklık veya kontrollü kontaminasyon prosesleriyle tüm endüstriyel uygulamalarda yaygın kullanım bulmaktadır. Özel klima santralleri pazarı, ilaç endüstrisi, alışveriş merkezleri, hastaneler, veri merkezleri ve üniversiteler gibi uygulama sektörlerinde ve havadan iletime duyarlı mekânlarda en hızlı oranda büyümektedir.

Bilim insanları, partiküllerin boyutuna bağlı olarak, bir pencere açmadan bir HVAC sistemi aracılığıyla temiz hava dağıtımını artırmaya kadar riski azaltmak için farklı enfeksiyon kontrol önlemlerinin geçerli olacağını vurguluyor. İyileştirilmiş hava değişim talebi, tüm çalışma alanlarında duyulan ihtiyaçtır. HVAC sistemlerindeki iç ve dış hava işleyicileri, büyük hacimlerde havayı koşullandırır ve taşır ve ayrıca herhangi bir alana virüs yayılmasını önleme potansiyeline sahiptir.

Hava filtreleme sistemleri

Genellikle filtreleme, nem kontrolü ve hava akışı yönetimi ile uyumlu, uygun şekilde tasarlanmış ve bakımı yapılmış bir UV sisteminin diğer virüs enfeksiyonlarını da azalttığı gözlenmiştir.

Toronto Üniversitesi İnşaat ve Maden Mühendisliği Bölümü profesörü ve iç mekân hava kalitesi uzmanı Jeffrey Siegel, “İnsanların hava filtreleme sistemlerinin nasıl çalıştığını anlamaları önemlidir” diyor. “Bazıları şu anda hepimizin karşı karşıya olduğu durumdan korkabilir, ancak kendimizi, ailelerimizi ve topluluklarımızı korumanın en iyi yolu kanıta dayalı bilgilerdir.”

Bina hava filtrasyon sistemlerine benzer şekilde, taşınabilir hava temizleyicilerin bulaşıcı hastalık riskini azaltmadaki yararına dair doğrudan klinik kanıt yoktur, ancak uygun şekilde boyutlandırılmış, bakımı yapılan ve çalıştırılan taşınabilir HEPA filtrelerinin bazı yararları makul bir şekilde öngörülebilir. Havalandırma artırılamıyorsa MERV 13, 14 veya HEPA hava filtrelerinin daha iyi biçimde kullanılması önerilir.

Dezenfektanlı hava temizleyiciler

Ankastre dezenfektan sistemleri ile hava temizleyicilerin rolü artıyor. Yüksek performanslı filtreler kullanarak bir oda veya bir iç alan içindeki mevcut ve kirli havayı geri dönüştürerek temiz hava, hemen odaya veya iç boşluğa geri verilmektedir. Hastanelerde bu tip cihaz filtreleri kullanılmaktadır.

Bu süreçte tüm virüslerin, bakterilerin ve mikropların %99,95’i havadan güvenilir bir şekilde filtrelenir. Bu tür hava temizleyicileri, otel lobisi, sınıf, restoran ve spor salonu veya açık alan ofis gibi yerlerde potansiyel olarak patojenik mikroorganizmalara karşı yüksek düzeyde güvenlik sunar. Bu arada, cihaz aynı zamanda odadaki veya iç boşluklardaki ince tozları da aynı verimlilikle filtreler. Hava Temizleme Sistemi bir hava filtresinden çok daha fazlasıdır. Üç teknolojinin benzersiz bir karışımıdır: Filtreleme, mikrop öldürücü ultraviyole ışık ve fotokatalitik oksidasyon (PCO) işlemi.

Yeni teknoloji trendleri için söylenecek çok şey var

Havadan veya aerosol iletimi denildiğinde düşündürücü bir taraf var: Damlacık geçişinin klimalı havalandırma tarafından tetiklendiği sonucuna varılmıştır. Anahtar faktör, hava akışının yönüdür. Maruz kalan bireyler tarafından en küçük damlacıkların solunmasını azaltmaya yönelik önlemleri teşvik etmek için şimdi iyi argümanlar var.

Değişen zamanlarda, daha sağlıklı ve ferahlatıcı bir bina ortamı oluşturmak için hava kirliliğiyle mücadele eden yeni teknolojiler artan talep görmektedir. Büyüme, sağlık hizmetleri, yiyecek ve içecek, ilaç, kimya ve petrol ve gaz endüstrilerindeki artan ihtiyaç ve hava işleme teknolojisindeki sürekli ilerlemeye bağlanabilir. Yenilikçi teknolojiler, öncelikli olarak, devam eden pandemi zamanlarında gerekli olan temiz hava değişimi ihtiyacı nedeniyle, gelecek yıllarda da hüküm sürmeye devam edecek.

0,2 mikrondan küçük ölçüde bir virüsün neden olduğu salgın, iş sektörü ve pazarlar da dahil olmak üzere küresel olarak yaşamın her alanını etkiliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin önerdiği gibi, sadece havalandırmayı artırmak insanları risklerden korumak için yeterli değildir, ancak bu hepimizi korumaya yönelik bir planın parçası olabilir. EPA ayrıca dış hava ve hava filtreleme ile havalandırmanın artırılmasını öneriyor. Her şeyden önce, hava temizleme çözümleri evdeki virüs damlacıklarını zamanla azaltabilir. Büyük plan şunları içerir; el dezenfektanları kullanmak, sosyal mesafe koymak, bez yüz kaplamaları veya maskeler giymek, yüzey temizliği ve dezenfeksiyon ile diğer önlemler.

Geleceğe bakmak

Havadaki görünmez bir virüs riski, yeryüzündeki herkesin hayatını alt üst etti. Sonuç olarak, sağlık sektöründen artan hava hijyeni talebindeki kargaşa, HVAC üreticilerini teknolojiyi iyileştirmeye teşvik ediyor. İşletmeler 2021’de iş yerlerinin güvenli bir şekilde yeniden açılmasını planladıkları için hava ile mücadele; merkezde yer alıyor. Ayrıca, havadan bulaşma maruziyetini azaltacak önlemler; diğer önlemler arasında, insanların temiz dış havaya erişimi olmayan alanlarda harcadıkları zamanı sınırlamak da var - örneğin depolama odaları veya bodrumlar gibi. Uygun hava koşullandırma ve artıma, zehirli hava kirleticileri filtreleyebilir, astım ve akciğer kanseri dahil olmak üzere çeşitli tıbbi rahatsızlıklara ve solunum bozukluklarına engel olabilir.

Havadan bulaşma, hava yoluyla zaman ve mesafe içinde iletilebilen küçük parçacıklar yoluyla hastalık aktarımıdır. Salgının gerilemesi dönemine hala çok yakın değiliz. Gelecekte temiz havaya odaklanmak, en iyi sağlık hizmetinin anahtarı olduğundan, yeni teknolojik trendler ile kişi, çevre ve zaman arasındaki bir etkileşimi dengelememiz gerekiyor.Slider Altına